Trwa ładowanie...

Cieniowany bob – fryzury, najmodniejsze inspiracje. Komu pasuje i jak go stylizować?

 Katarzyna Kurek
03.02.2023 15:58
Cieniowany bob to fryzura, która ma wiele odsłon
Cieniowany bob to fryzura, która ma wiele odsłon (Adobe Stock)

Cieniowany bob to fryzura, która w odróżnieniu od klasycznego boba, charakteryzuje się różną długością pasm. Tego rodzaju cięcie jest bardzo uniwersalne, może mieć różne oblicza. Świetnie prezentuje się zarówno przy włosach krótkich, jak i półdługich, z przedziałkiem na boku, a także na środku, z grzywką lub bez niej. Komu pasuje cieniowany bob? Jak stylizować fryzurę?

spis treści

1. Czym jest fryzura cieniowany bob?

Cieniowany bob to fryzura, która jest odświeżoną wersją klasycznego boba. Klasyczny bob to krótkie uczesanie kobiece, które charakteryzuje się równiutkim, prostym cięciem oraz starannym przygładzeniem włosów. Jest to fryzura bardzo symetryczna, tworząca precyzyjną kompozycję.

W odróżnieniu od wersji klasycznej cieniowany bob charakteryzuje się kontrolowanym nieładem. Taki efekt jest możliwy do uzyskania dzięki warstwowemu cięciu. Stopień wycieniowania oraz długość pasm zależą od konkretnej fryzury, bowiem cieniowany bob może mieć naprawdę wiele wariantów.

Zobacz film: "Jak dbać o tłuste i suche włosy. Hollywoodzki fryzjer radzi"

Cieniowanie przy krótkich i półdługich włosach pozwala nadać im określoną formę oraz uzyskać indywidualny wygląd fryzury. Sprawia, że włosy znacznie lepiej się układają, a całość wydaje się bardziej naturalna i lekka.

2. Komu pasuje cieniowany bob?

Fryzura cieniowany bob jest jednym z najbardziej uniwersalnych cięć. Może mieć ona bowiem różną długość oraz różny stopień cieniowania. Co sprawia, że bez trudu może być dopasowana niemal do dowolnego kształtu twarzy oraz typu urody.

Fryzura krótki cieniowany bob sprawdza się u kobiet o trójkątnym lub owalnym kształcie twarzy. Z kolei long bob w wersji cieniowanej odpowiedni jest dla pań o wszystkich kształtach twarzy. Kluczową kwestią pozostaje tu jednak umiejętnie przeprowadzone cięcie, które podkreśli atuty danego typu urody.

Cieniowany bob to doskonała propozycja dla kobiet, które nie lubią monotonni. Takie cięcie pozwola na różne warianty stylizacji fryzury. Dzięki temu uczesanie można dopasować odpowiednio do okazji, czy rodzaju wykonywanej aktywności.

Warto podkreślić, że w odróżnieniu od klasycznej wersji fryzury, cieniowany bob będzie odpowiedni nie tylko przy włosach prostych, ale także i kręconych. W pierwszym przypadku sprawi, że włosy uniosą się od nasady, a fryzura nie będzie wyglądała płasko. Z kolei przy lokach i falach uwydatni skręt i sprawi, że warstwy będą lepiej się układać.

Co więcej, cieniowany bob sprawdza się również w przypadku włosów grubych i gęstych. Umiejętnie wykonane cieniowanie zmniejszy ciężar fryzury oraz doda jej miękkości.

3. Cieniowany bob – z grzywką czy bez?

Bob cieniowany z grzywką to fryzura bardzo dziewczęca i kobieca. Choć grzywka wydaje się tylko drobnym dodatkiem, to jednak może całkowicie odmienić wygląd fryzury. Żeby jednak prezentowała się dobrze, powinna być właściwie dobrana zarówno do długości włosów, jak i kształtu twarzy.

Grzywka jest pomocna także wtedy, kiedy chcemy ukryć pewne mankamenty urody. Z jej pomocą można optycznie skrócić, ale i wydłużyć twarz, czy ukryć wysokie czoło. Pozwala także uwydatniać atuty, czy podkreślać rysy.

Komu nie pasuje grzywka?

Grzywka może nie wyglądać dobrze u pań, które mają cienkie i przerzedzone włosy, bowiem cała fryzura straci wtedy na objętości. Zrezygnować z niej powinny osoby, które mają niesforne, bardzo trudne do ułożenia włosy. Przy takich włosach stylizacja grzywki może sprawiać duże problemy i być czasochłonna.

Grzywka nie będzie też dobrym pomysłem dla osób, które mają skłonność do szybkiego przetłuszczania się włosów. Będą one miały problem z utrzymaniem jej w nienagannym stanie przez cały dzień. U wielu osób już po kilku godzinach grzywka ma tendencję do oklapnięcia i wygląda bardzo nieświeżo.

4. Cieniowany bob – inspiracje

Cieniowany bob to fryzura, która może mieć naprawdę wiele odsłon. Wśród tych najbardziej popularnych wymienić można:

  • Long bob cieniowany – to nieco wydłużona wersja klasycznego boba. Jest to fryzura bardzo uniwersalna, która wyszczupla twarz, podkreśla rysy oraz dodaje włosom objętości. Przy takim cięciu dowolność układania włosów pozostaje duża, ponadto włosy można także wygodnie upiąć.
  • Asymetryczny bob cieniowany – jest to fryzura dość ekstrawagancka, dlatego też sprawdza się dobrze u kobiet, które lubią eksperymentować i przyciągać spojrzenia.
  • Krótki bob cieniowany – krótka fryzura jest bardzo praktyczna i wygodna. Dobrze wykonane cieniowanie sprawia, że włosy można łatwo ułożyć. Taka fryzura odmładza i dodaje świeżości. Sprawdza się głównie u kobiet o trójkątnym lub owalnym kształcie twarzy.
  • Bob z cieniowanym tyłem – fryzura z długim przodem i krótszym tyłem jest bardzo elegancka i efektowna. Wyszczupla twarz i optycznie zwiększa objętość włosów.

5. Układanie fryzury bob cieniowany

Choć dobrze przeprowadzone cięcie sprawia, że włosy cieniowane same się układają, to jednak przy tej fryzurze konieczna jest przynajmniej minimalna stylizacja. Przygotowanie fryzury rozpoczyna się już na etapie mycia.

Ważne jest, by nie tylko dokładnie oczyścić skórę głowy, ale także odpowiednio odżywić włosy, zwłaszcza końcówki. Przy cieniowanych włosach połamane, rozdwojone końcówki wyglądają bowiem bardzo nieestetycznie.

Po umyciu włosy należy zabezpieczyć sprayem termoochronnym lub mleczkiem termicznym, a następnie przejść do modelowania za pomocą okrągłej szczotki i suszarki.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze