Trwa ładowanie...

Co daje jazda na rolkach?

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, co daje jazda na rolkach? Jakie korzyści płyną z uprawiania tego sportu? Czy ma on jedynie walor zabawowy, a może przekłada się na konkretne korzyści? Jak się okazuje, dzięki jeździe na rolkach można spalić więcej kalorii niż podczas uprawiania innych sportów, które tradycyjnie uchodzą za dyscypliny wysiłkowe. Ważne jest także, że wiek w przypadku rolek nie odgrywa większego znaczenia, gdyż jest to sport przeznaczony prawie dla wszystkich.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

spis treści

1. Zalety jazdy na rolkach

Jazda na rolk ach bywa nazywana jednym z miejskich sportów, gdyż najlepiej uprawia się go na ulicach, deptakach i chodnikach, a ponadto jest on doskonałym pomysłem na zabicie nudy. Rolki rekreacyjne stwarzają okazję do spotkania ze znajomymi i wspólnego spędzania czasu. Poza tym jazda na rolkach jest źródłem doskonałej zabawy i powoduje rozładowanie negatywnych emocji.

Jazda na rolkach to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także pomysł na utratę zbędnych kalorii. Wszystko zależy od intensywności i sposobu jeżdżenia na rolkach. W czasie jazdy na rolkach można bowiem spalić więcej kalorii niż podczas joggingu – szacuje się, że w ciągu godziny można stracić aż 500 kalorii. Dodatkową zaletą jazdy na rolkach jest poprawa dotlenienia organizmu, a dzięki temu usprawnia się przemiana materii.

Utrata kalorii to jedna z wielu zalet jazdy na rolkach. Dzięki uprawianiu tego sportu poprawisz wygląd swoich ud i pośladków, gdyż mięśnie tych części pracują najintensywniej. Jazda na rolkach nie pozostaje też bez wpływu na brzuch – dzięki stałemu utrzymywaniu równowagi napinają się też te mięśnie, a brzuch staje się jędrny i płaski. Poza tym w trakcie jazdy pracują także mięśnie ramion, gdy delikatnie nimi wymachujesz, by przełamywać opór powietrza. Zalety jazdy na rolkach dotyczą także cery. Trening na świeżym powietrzu powoduje dotlenienie organizmu, a dzięki temu krew krąży szybciej i dostarcza skórze niezbędnych substancji odżywczych.

2. Sposób na szybkie odchudzanie

Poza zwykłą, swobodną jazdą na rolkach, która jest idealną formą relaksu i doskonałym sposobem na spalanie zbędnych kalorii, możemy wyróżnić kilka dyscyplin wrotkarskich:

  • hokej na wrotkach – jazda odbywa się według reguł podobnych do tych, jakie panują w hokeju, a różnica polega na tym, że zamiast krążka używa się malutkiej piłki turlanej po specjalnym boisku;
  • slalom – jazda na rolkach między pachołkami ustawionymi blisko siebie;
  • jazda agresywna – jest to jazda na rolkach, której istotą jest skakanie i ślizganie się po poręczach, murach i rampach, bardzo często jest uprawiana w skateparkach lub na innych przeszkodach miejskich;
  • jazda figurowa – jak sama nazwa wskazuje, dyscyplina ta wykazuje pewne podobieństwo do jazdy na łyżwach; do takiej jazdy można wykorzystać wrotki lub rolki jednośladowe.

Zapewne po przeczytaniu artykułu wiesz już, co daje jazda na rolkach i z pewnością nie będziesz długo czekać z decyzją o rozpoczęciu uprawiania tego sportu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.