Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Co to jest dekstroza?

Avatar placeholder
12.04.2017 16:29
Co to jest dekstroza?
Co to jest dekstroza?

Co to jest dekstroza? Dekstroza uznawana jest za najlepszy transporter kreatyny. Zyskała ogromną popularność wśród osób uprawiających kulturystykę i trenujących sporty siłowe. Dekstroza to symulator kreatyny, który zwiększa efektywność jej działania aż o 50%. Dekstroza inaczej nazywana jest dextrozą, jest to cukier prosty, działający podobnie jak glukoza – zwiększa bilans energetyczny organizmu. Na czym polega działanie dekstrozy, kiedy i jak stosuje się dekstrozę i jak powinna być dawkowana?

spis treści

1. Działanie dekstrozy

Jak już zostało wspomniane, dekstroza zwiększa bilans energetyczny organizmu. Zostają zwiększone nie tylko zasoby energetyczne, ale także wydolność i wytrzymałość treningowa. Dekstroza to jeden z suplementów węglowodanowych carbo, które przede wszystkim stosuje się w czasie treningu siłowego lub tlenowego, czyli jazdy na rowerze, biegania lub pływania. Może być zastosowana także po treningu. Po spożyciu dekstrozy w organizmie dochodzi do podniesienia poziomu cukru we krwi, a to wpływa na trzustkę i stymuluje ją do większego wydzielania hormonu anabolicznego, jakim jest insulina. Hormon ten ma za zadanie obniżyć poziom cukru we krwi – wyłapuje cząsteczki glukozy i dostarcza ich do mięśni oraz wątroby, gdzie są magazynowane w postaci glikogenu. Dzięki temu mięśnie mają większą wytrzymałość i siłę. Wraz z cukrami, insulina transportuje do mięśni kreatynę i aminokwasy. Właśnie z tego powodu dekstroza ułatwia transport kreatyny i zwiększa wytrzymałość mięśni poprzez wpływ na wydzielanie insuliny. Wzrost stężenia kreatyny wpływa na szybkość i efektowność budowy masy i siły u osób trenujących kulturystykę.

Dekstroza to rodzaj cukru prostego, który możemy znaleźć w sprzedaży w postaci tabletek lub proszku. Jest to forma D-glukozy, najszybciej wchłaniającego się cukru o wysokim wskaźniku glikemicznym. Jest popularna wśród sportowców (również maltodekstryna) i diabetyków, którzy wykorzystują dekstrozę do leczenia hipoglikemii (wyrównania poziomu cukru). Nigdy nie traktujmy dekstrozy jako środka słodzącego do codziennego użytku, gdyż jej wysoki IG może wpływać niekorzystnie na pracę trzustki i poziom insuliny. Dekstroza jest polecana osobom, które chcą szybko podnieść poziom cukru we krwi.

Zobacz film: "Aktywni fizycznie Polacy zapominają o konsultacji z lekarzem"

2. Dawkowanie dekstrozy

Suplement diety, jakim jest dekstroza, dawkuje się na dwa sposoby. Kulturyści mogą spożywać 40-70 gramów tego cukru, co odpowiada 2-3 pełnym łyżkom stołowym. Taką ilość należy rozpuścić w szklance wody. Dekstroza w połączeniu z kreatyną najczęściej stosowana jest w takich proporcjach – 2 pełne łyżki stołowe (50 gramów) dekstrozy plus 5 gramów kreatyny. Taka odżywka powinna być zastosowana przed oraz po treningu siłowym. Odżywka typu carbo może być zastosowana zaraz po przebudzeniu się rano. Dekstrozy, tak jak i innych substancji, nie należy stosować w nadmiarze. Przyjmowanie dawek większych niż zalecane bynajmniej nie przyspieszy efektów. Należy trzymać się zaleceń podanych na opakowaniu suplementu. Dekstroza jest dostępna nie tylko w formie proszku, ale i tabletek. Tabletki są pakowane pojedynczo, dzięki czemu możliwe jest przechowywanie środka w możliwie optymalnych warunkach.

Dekstroza to cukier prosty, który uchodzi za doskonały transporter kreatyny. Dekstroza, znana także jako dextroza, powoduje zwiększenie efektywności działania kreatyny aż o połowę. Działanie dekstrozy jest zbliżone do glukozy, substancja ta przyczynia się bowiem do zwiększenia bilansu energetycznego organizmu. Dawkowanie dekstrozy nie jest skomplikowane, ale nie należy spożywać zbyt dużych ilości tej substancji. Przekraczanie dawek dekstrozy jest niewskazane.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze