Trwa ładowanie...

Ćwiczenia palców

Avatar placeholder
09.09.2014 14:05
Ćwiczenia palców
Ćwiczenia palców (Zdjęcie autorstwa Steven Depolo / CC BY 2.0)

Ćwiczenia palców są korzystne zarówno dla dzieci, których dłonie są obolałe od pisania w szkole, jak i dla osób pracujących przy komputerze, dużo piszących, a także dla osób grających na instrumentach (trening palców jest szczególnie ważny dla gitarzystów oraz pianistów). Rozgrzewka dla palców przyda się przed każdym wysiłkiem, takim jak długotrwałe granie, pisanie, czy nawet korzystanie z komputera.

spis treści

1. Ćwiczenia palców dla dzieci

Dzieci uczące się pisać bardzo często narzekają na ból mięśni i stawów palców i dłoni. Jest to zrozumiałe: do tej pory mięśnie dłoni i palców malucha nie miały takiego obciążenia. Problemom można łatwo zapobiec bawiąc się z dzieckiem w rozgrzewanie palców przed pisaniem. Można zacząć rozgrzewkę od zaciskania pięści i rozciągania palców na zewnątrz. Podobnym ćwiczeniem jest zginanie palców w stawach, nie zaciskając pięści. Oba te ćwiczenia robi się powoli i spokojnie.Dziecko może, trzymając rękę w powietrzu, po kolei zaginać i prostować palce, najpierw u jednej, potem u drugiej dłoni. Można też wykonywać to ćwiczenie na obu dłoniach równocześnie.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Dziecku na pewno spodoba się kolejne ćwiczenie na palce: za pomocą jednej ręki wyciągniętej do przodu, maluch ma za zadanie zrobić z trzymanej w dłoni kartki papieru kulkę. W następnym ćwiczeniu za pomocą palca wskazującego i środkowego naśladuje się ruch nożyczek. Później można położyć obie dłonie na stole i udawać pisanie na klawiaturze. Każdy palec oddzielnie uderza w stół, ale należy uważać, aby dziecko nie uderzało za mocno.

2. Ćwiczenia palców dla dorosłych

Nie tylko dzieci potrzebują "rozgrzewki" dla palców. Osoby, które na co dzień piszą, korzystają z komputera lub grają na instrumencie także potrzebują rozruszać i ćwiczyć palce przed każdą ich aktywnością. Dzięki temu unikną oni problemów, takich jak obolałe dłonie i palce. Poniżej kilka szybkich ćwiczeń na palce i dłonie.

Jak wyglądają ćwiczenia na palce dla dorosłych? Rozgrzewkę palców i dłoni rozpoczynamy od prostego ćwiczenia rozciągającego: delikatnie odginamy palce jednej ręki palcami drugiej w przód i w tył. Odchylamy palce do momentu, aż poczujemy lekkie naciągnięcie - rozgrzewka nie powinna boleć! Po rozciągnięciu każdego palca, kładziemy rękę na stole i podnosimy jak najwyżej i kładziemy każdy palec z osobna, już bez pomocy drugiej ręki. Później, nadal trzymając rękę płasko na stole, rozsuwamy palce jak najdalej od siebie i je do siebie przysuwamy. Kolejnym ćwiczeniem usprawniającym palce, jest dotykanie kciuka każdym z pozostałych palców. Staramy się, aby palce tworzyły wspólnie koło.

Trening palców jest korzystny także dla osób, które chcą poprawić siłę swojego uścisku. Aby to zrobić, rozpoczynamy od powyższych ćwiczeń relaksujących palce i dłonie. Można zaciskać dłonie i je rozluźniać na piłeczkach antystresowych lub zainwestować w specjalne przyrządy do ćwiczenia palców. Można kontrolować na nich opór, jaki będą musiały pokonać palce. Bardziej zaawansowani mogą próbować podciągać się na drążku używając palców czy robić pompki na palcach, nie na całych dłoniach. Ze względu na możliwość kontuzji, trzeba zawsze dobrze rozgrzać palce przed takimi ćwiczeniami i przez dłuższy czas trenować na przyrządach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.