Trwa ładowanie...

Ćwiczenia pilates - charakterystyka, korzyści

Pilates to przełomowy system ćwiczeń ciała i umysłu opracowany przez człowieka o nazwisku Joseph Pilates. Może on radykalnie zmienić wygląd twojego ciała oraz poprawić samopoczucie. Pilates uczy świadomości ciała, wdzięku ruchu, jak również służy promowaniu dobrej postawy ciała i elastyczności. Do zwolenników tego rodzaju ćwiczeń należą: zawodowi tancerze, sportowcy, gwiazdy oraz modelki. Ćwiczenia pilates były praktykowane przez dziesiątki lat do zwiększenia siły i utrzymania dobrej sylwetki.

Zobacz film: "Ćwiczenia pilates - klamra"

spis treści

  Ćwiczenia pilates są dobre dla każdego, gdyż oferują poziomy zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Zestawy ćwiczeń pilates są ułożone tak, aby twoje ciało i umysł pozostawały ze sobą w synchronizacji. Wielki nacisk kładziony jest na oddech, ustawienie miednicy, a przede wszystkim na koncentrację na płynności ruchu. Jakość ruchu ma wyższą wartość niż ilość powtórzeń.

  Jeżeli zastanawiasz się, czy warto zapisać się na ćwiczenia pilates, przejrzyj listę poniższych korzyści, jakie może przynieść. Pilates:

  • relaksuje,
  • wzmacnia mięśnie kręgosłupa,
  • wysmukla sylwetkę,
  • uczy prawidłowego oddechu,
  • pozwala osiągnąć idealną płynność ruchów,
  • rozwija wytrzymałość ,
  • pozwala na osiągnięcie harmonii ciała i umysłu.

  W zależności od tego, które partie ciała pragniesz wzmocnić, pilates oferuje różne zestawy ćwiczeń, należą do nich m.in.:

  • ćwiczenia rozciągające,
  • ćwiczenia na płaski brzuch,
  • ćwiczenia wzmacniające kręgosłup.

  Najlepiej oczywiście zapisać się na zajęcia z wykwalifikowanym trenerem pilatesu. Jeżeli chcesz ćwiczyć sama w domu, możesz nabyć kasety wideo i płyty cd dzięki, którym będziesz mogła zapoznać się z ćwiczeniami o mniejszym stopniu trudności. Możesz również zakupić książkę dla początkujących, gdzie krok po kroku dowiesz się jak ćwiczyć. Pilates jest dobry dla każdego, zarówno kobiety jak i mężczyzny, choć trzeba przyznać, że został zaszufladkowany jako dyscyplina zarezerwowana wyłącznie dla pań.

  Bibliografia Herdman A., Selby A. PILATES - kształtowanie ładnej sylwetki ciała, Delta,Warszawa 2003, ISBN 83-7175-418-3 Austin D. Pilates dla każdego, ZYSK I SK-A, Poznań 2003, ISBN 83-7298-490-5

  Jasiński R. (red.), Modelowanie sylwetki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3712-8

  Corbin C.B., Corbin W.R., Welk K.A., Welk G.J. Fitness i Wellness, Kondycja, sprawność, zdrowie, ZYSK I SK-A, Poznań 2007, ISBN 978-83-7506-153-6

   

  Polecane dla Ciebie

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza

  Komentarze

  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.