Trwa ładowanie...

Ćwiczyłeś i wybierasz się na imprezę? Wiedz, że dzisiaj prawdopodobnie się upijesz

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś pójść do pracy i efektywnie działać po wieczornej imprezie i wcześniejszych ćwiczeniach, to z pewnością wiesz, że połączenie bąbelków i wysiłku fizycznego lub innej aktywności, która jest czymś więcej niż przełączaniem kanałów w telewizorze, może być zabójcze dla twojego organizmu.

spis treści

1. Autodestrukcja?

Badania opublikowane w amerykańskim czasopiśmie Health Psychology dowodzą, że – pomimo tego, że alkohol po ćwiczeniach fizycznych może mieć katastrofalne skutki – ludzie mają tendencję do łączenia ich tego samego dnia. Doświadczenia zostały wykonane na grupie 150 osób w wieku od 18 do 89 lat i miały wskazać związek między spożywaniem alkoholu i aktywnością fizyczną. Badania pokazały, że w trzech 21-dniowych okresach ludzie byli skłonni do picia alkoholu w dni, które były dla nich bardziej aktywne niż zwykle, a więc w czwartki, piątki, soboty i niedziele.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

2. Ćwicz i pij mądrze

Podczas, gdy myślisz, że ćwiczenia bezpośrednio doprowadzają do picia alkoholu, to faktycznie wyjaśnienie jest trochę bardziej oczywiste. Wraz z nastaniem weekendowych dni, większość ludzi skupia się na wypoczynku i integracjach społecznych, które mogą obejmować też picie alkoholu. Twierdzi tak autor badania, lekarz David Conroy, profesor medycyny prewencyjnej Uniwersytetu Northwestern. Kiedy więc idziesz na trening na siłownię, a potem nie możesz się pohamować i planujesz pójść na drinka, to wiedz, że po treningu powinieneś zrekompensować organizmowi utracone przy wysiłku kalorie. W innym wypadku alkohol bardzo szybko wpłynie na twój organizm. Dlatego przed treningiem warto wyposażyć się w wysokokaloryczne napoje izotoniczne. A może jesteś tak wytrwały i masz tyle samozaparcia, że do czasu uzyskania wymarzonej sylwetki możesz oprzeć się drinkom?

Oczywiście, picie alkoholu nie wyklucza bycia aktywnym, na przykład na imprezowym parkiecie. Pamiętaj jednak, że zarówno picie, jak i pocenie się, w znacznym stopniu odwadniają nasz organizm. Dlatego pij dużo wody zawsze, gdy masz zamiar dobrze się bawić, zwłaszcza po wyczerpującym dniu. Jeśli jednak nie posłuchałeś, byłeś na siłowni, a potem na imprezie, a teraz cierpisz, to wiedz, że najlepszym lekarstwem będzie odpoczynek. Ważne będzie uzupełnienie utraconych witamin i składników mineralnych oraz płynów.

Ćwiczyłeś i wybierasz się na imprezę? Wiedz, że dzisiaj prawdopodobnie się upijesz
Ćwiczyłeś i wybierasz się na imprezę? Wiedz, że dzisiaj prawdopodobnie się upijesz (Zdjęcie drinków / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.