Trwa ładowanie...

Czerwone kropki na ciele - przyczyny i leczenie

Avatar placeholder
31.08.2022 13:38
Czerwone kropki na ciele mogą być konsekwencją niewłaściwej depilacji.
Czerwone kropki na ciele mogą być konsekwencją niewłaściwej depilacji. (Adobe Stock)

Czerwone kropki na ciele pojawiają się z różnych przyczyn. Mogą wskazywać na różnego schorzenia skóry i uczulenia, ale i błędy pielęgnacyjne. Skąd się biorą małe, czerwone kropki na ciele jakby od ukłucia igłą u dzieci i dorosłych? Jak się ich pozbyć?

spis treści

1. Co oznaczają czerwone kropki na ciele?

Czerwone kropki na ciele dziecka czy dorosłego pojawiają się w wielu okolicznościach, z bardzo różnych przyczyn. To zarówno objaw groźnych schorzeń ogólnoustrojowych czy chorób zakaźnych, jak i skutek nieodpowiedniej pielęgnacji ciała.

Zmiany skórne w postaci czerwonych kropek na skórze mogą być pojedyncze i mnogie. Obserwuje się je w dowolnych lokalizacjach. Najczęściej występują na ramionach, plecach i barkach, pojawiają się jednak także na klatce piersiowej i kończynach, nawet na twarzy. Niekiedy towarzyszy im świąd czy rumień, ale również gorączka, rozbicie czy osłabienie.

2. Czerwone kropki na ciele u dorosłych

W przypadku osób dorosłych czerwone kropki na ciele to najczęściej:

Zobacz film: "Skóra, włosy i paznokcie mówią, czego im brakuje"
  • objawy alergii, najczęściej kontaktowej, ale i pokarmowej, co stanowi reakcję obronną skóry na antygen, czyli ciało obce, które miało styczność ze skórą,
  • reakcja na alkohol, leki (mogą to być także wybroczyny),
  • objaw choroby ogólnoustrojowej, takiej jak nadciśnienie tętnicze, schorzenia wątroby (plamy na skórze od wątroby), choroba serca, cukrzyca,
  • symptom dermatozy, czyli choroby skóry, takiej jak AZS (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca,
  • objaw zapalenia mieszków włosowych o podłożu bakteryjnym, grzybiczym bądź wirusowym, ale i będącym skutkiem przewlekłego podrażniania skóry, mechanicznego uszkodzenia czy depilacji,
  • reakcja na stres, silne emocje, nerwica, stany lękowe. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem stresu naczynia krwionośne się rozszerzają i dochodzi do nagłego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi,
  • zmiany naczyniowe i pęknięcia naczynek krwionośnych, które zwykle przyjmują kształt tzw. pajączków,
  • naczyniaki starcze. Czerwone kropki na ciele jak pieprzyki występują u osób po 30. roku życia,
  • skutki niewłaściwej pielęgnacji skóry, także usuwania owłosienia za pomocą depilatora czy maszynki do golenia. Zmiany pojawiają się wyłącznie w depilowanych miejscach, czyli na nogach, pod pachami, w miejscach intymnym czy na rękach,
  • ślad po użądleniu przez owada.

Nie bez znaczenia są tendencje dziedziczne.

3. Czerwone kropki na ciele dziecka

W przypadku dzieci czerwone plamy na ciele najczęściej wywołują choroby zakaźne wieku dziecięcego, choroby pasożytnicze oraz alergie (wysypka alergiczna).

Zmiany tego typu są charakterystyczne dla różyczki. Typowe jest to, że kropki pojawiają się najpierw za uszami, później na całym ciele. Towarzyszy im gorączka, obserwuje się powiększone węzły chłonne. Ostatecznie krostki zlewają się niemal ze sobą.

Inną chorobą, objawem której mogą być czerwone kropki na ciele, jest odra. Zmiany najpierw są jasne, później ognistoczerwone. Typowa jest wysoka temperatura ciała.

Omawiane zmiany są charakterystyczne dla szkarlatyny. Wówczas obserwuje się małe czerwone kropki na brzuchu i klatce piersiowej. Towarzyszy im silny ból gardła, gorączka, wymioty.

Wysypka u niemowlaka, ale i starszego dziecka, to także reakcja uczuleniowa na leki czy produkt spożywczy (np. jaja kurze), ale i proszek do prania, płyn do płukania tkanin czy kosmetyk pielęgnacyjny. Może to być także objaw pieluszkowego zapalenia skóry.

4. Diagnostyka i leczenie

Gdy pojawią się czerwone kropki na ciele, należy zwrócić uwagę na czas i okoliczności, kiedy je zaobserwowano, a także na objawy towarzyszące. Gdy zmiany niepokoją, są dokuczliwe, nie znikają, nasilają się bądź nawracają, należy skonsultować się z lekarzem.

Specjalista, by ustalić podłoże problemu, przeprowadza badanie przedmiotowe i podmiotowe. Czasem zleca badania dodatkowe - w zależności od podejrzeń.

Leczenie czerwonych kropek na ciele zależy od przyczyny. Innego postępowanie wymaga wysypka alergiczna, innego podrażnienie skóry po depilacji czy choroba skóry. Wiele zmian znika samoistnie w niedługim czasie. Tak dzieje się na przykład w przypadku nerwicy czy silnych emocji, jak i depilacji.

Gdy czerwone kropki na skórze to objawy alergii, pomogą leki antyhistaminowe, dieta eliminacyjna lub unikanie kontaktu z substancją, która wywołuje silną i niepożądaną reakcję organizmu. W wielu przypadkach należy się skupić na leczeniu choroby podstawowej.

Jeżeli czerwone kropki na ciele to tak zwane naczyniaki starcze, można je usunąć przy pomocy kosmetyków, specjalistycznych preparatów czy zabiegów, takich jak krioterapia czy laseroterapia.

Czerwone pieprzyki można też spróbować zredukować odpowiednio dobranymi kosmetykami pielęgnacyjnymi oraz przepisywanymi na receptę środkami doustnymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze