Trwa ładowanie...

Czy chirurgia plastyczna jest bezpieczna?

Chirurgia plastyczna nie jest już dostępna tylko dla gwiazd Hollywood. Każda osoba, która źle się czuje w swojej skórze, może coś z tym zrobić właśnie dzięki operacjom plastycznym. Najpopularniejsze są operacje nosa, liposukcja, operacje brzucha oraz operacje plastyczne biustu. W świecie chirurgii estetycznej wszystko jest możliwe i coraz więcej osób jest skłonnych dużo zapłacić za poprawienie wyglądu. Należy jednak pamiętać, że każda chirurgiczna ingerencja w nasze ciało wiąże się z pewnym ryzykiem.

Zobacz film: "Jak wybrać gabinet chirurgii estetycznej?"

spis treści

1. Zagrożenia chirurgia plastycznej

Czy chirurgia plastyczna jest bezpieczna u dzieci?
Czy chirurgia plastyczna jest bezpieczna u dzieci?

Mówiąc o zabiegach chirurgii plastycznej u dzieci, ma się zwykle na myśli korygowanie wad wrodzonych,

zobacz galerię

Operacje plastyczne stały się tak powszechne, że zapominamy o zagrożeniach, jakie mogą wynikać przecież z każdego zabiegu chirurgicznego. Każde użycie znieczulenia ogólnego wiąże się z pewnymi dolegliwościami, jak na przykład mdłości, wymioty, ból głowy. W gorszych przypadkach może dojść do reakcji alergicznej, a nawet śmierci. Powszechnymi zagrożeniami wynikającymi z operacji są również zakrzepy, infekcje i krwotoki. Częstym powikłaniem są również blizny. Co prawda doświadczony chirurg może się starać je zminimalizować lub robić nacięcia tam, gdzie będą one mniej widoczne, jednak blizny to coś, czego pacjent poddający się operacji plastycznej powinien się spodziewać.

2. Operacje plastyczne twarzy

Chirurgia plastyczna dotycząca twarzy wiąże się z największymi zagrożeniami. Podczas operacji może dojść do uszkodzenia nerwu twarzowego, które może z czasem ustąpić, chociaż zdarza się też, że jest nieodwracalne. Każde operacje twarzy grożą zniekształceniem jej rysów, jeśli zabieg pójdzie nie tak, jak trzeba. Operacje nosa, z kolei, wiążą się z ryzykiem zablokowania dróg oddechowych, co powoduje problemy z oddychaniem.

3. Operacje plastyczne biustu

W przypadku operacji biustu ryzyko powodują implanty, które mogą rozciągać tkankę powodując, że piersi są obwisłe. W miejscu nacięcia mogą się pojawić grudki, guzki oraz tkanka bliznowata, co jest wskazaniem do kolejnych operacji.

4. Zapobieganie komplikacjom operacji plastycznych

Aby zmniejszyć ryzyko związane z operacjami plastycznymi, do ich przeprowadzenia należy wybierać osoby wysoko wykwalifikowane i o dobrej opinii. Przed operacją pacjent powinien się poddać badaniom lekarskim, które mogą wykryć przeciwwskazania do zabiegu. Jeśli zdecydujesz się na operację plastyczną, wybierz klinikę o wysokim standardzie.

Chirurgia plastyczna niesie ryzyko nie tylko związane z komplikacjami natury medycznej. Niektóre osoby mają problemy z zaakceptowaniem swojego nowego wyglądu, a inne mają zbyt wygórowane oczekiwania, co skłania je do poddawania się kolejnym zabiegom. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z psychologiem przed podjęciem decyzji o operacji.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.