Trwa ładowanie...

Czy licówki niszczą zęby? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Avatar placeholder
21.03.2023 11:06
Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną skorygować naturalną barwę zębów,
Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które pragną skorygować naturalną barwę zębów, (Adobe stock)

Czy licówki niszczą zęby? Kiedy warto się na nie zdecydować? To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą szybko poprawić wygląd uśmiechu, korygując zniszczone, wyszczerbione, obrócone, przebarwione lub złamane zęby. Trzeba jednak wiedzieć, że licówki stają się rozwiązaniem na całe życie. Dlaczego?

spis treści

1. Czy licówki niszczą zęby? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Czy licówki niszczą zęby? Licówki, czyli specjalistyczne, bardzo cienkie nakładki na zęby, które przykleja się do ich przedniej powierzchni, by poprawić ich wygląd, nie niszczą zębów. Negatywny wpływ na stan naturalnego uzębienia ma jednak proces ich nakładania.

Decyzja o założeniu licówek oznacza, że naturalne zęby nigdy nie będą wyglądały tak, jak przed zabiegiem, a licówki stają się rozwiązaniem na całe życie. Spiłowane szkliwo nie regeneruje się, a usunięcie licówek naraziłoby zęby na działanie różnych czynników. To oznacza dyskomfort, a nawet ból.

2. Jak się robi licówki na zęby?

Najczęściej licówki mają za zadanie zmienić kolor lub kształt zębów, a co za tym idzie, poprawić wygląd szczęki oraz twarzy. Jak się je robi?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Przed zabiegiem założenia licówek wymagany jest przegląd uzębienia w gabinecie stomatologicznym i ewentualne wyleczenie zębów. Gdy zęby są krzywe, najpierw należy poddać się leczeniu ortodontycznemu. Zakłada się aparat ortodontyczny, który pozwala na osiągnięcie pożądanego efektu.

Jeśli zdjęcie panoramiczne nie wykaże niepokojących zmian i wad, można przejść do dalszych etapów leczenia. Proces nakładania licówek ten zajmuje sporo czasu, wymaga odbycia co najmniej dwóch lub trzech wizyt u specjalisty.

By można było dostosować kształt licówek, piłuje się zęby pacjenta. Aby zapewnić miejsce na wybrany rodzaj nakładek, ściera się około 0,5 milimetra szkliwa. Przed założeniem licówek ważnym krokiem jest także dokładne oczyszczenie płytki nazębnej, które odbywa się głównie za pomocą piaskowania i cementowania. Konieczne jest również pobranie tak zwanego wycisku. Ten jest przekazywany do pracowni protetycznej. Ważny jest wybór odpowiedniego kształtu oraz odcienia elementów.

W oczekiwaniu na rozwiązanie docelowe (licówki porcelanowe, licówki ceramiczne), zakłada się tymczasowe rozwiązanie (licówki kompozytowe czy licówki akrylowe). Gdy docelowe nakładki są gotowe (wykonane są tak, by jak najbardziej przypominały naturalne uzębienie człowieka), stomatolog przystępuje do mierzenia i mocowania ich na stałe. Ostatecznie, aby uniemożliwić odklejenie się, licówki się cementuje. Ostatnim krokiem jest naświetlanie ich specjalną lampą.

3. Kiedy warto się zdecydować na licówki na zęby?

Niewątpliwą zaletą licówek jest to, że są w stanie rozwiązać wiele problemów natury estetycznej. Mowa o przebarwieniach, diastemie, nierówności na zębach, nieładnych wypełnieniach, nieakceptowanym kształcie oraz niedoskonałym wyglądzie zęba.

Są pomocne, gdy zachodzi konieczność odbudowania złamanego bądź ukruszonego zęba. Nakładki pozwalają na osiągnięcie bardzo naturalnego efektu.

W zależności od materiału, jakiego użyto do wykonania, wyróżnia się kilka rodzajów licówek. Te różnią się wytrzymałością, stopniem krycia i co za tym idzie, ceną. To:

  • licówki akrylowe, które są wykonane z masy akrylowej. Są dość ciężkie. Traktuje się je jako rozwiązanie tymczasowe. Są najtańsze, ale i najmniej trwałe (ocenia się ją na mniej więcej 2 lata),
  • licówki kompozytowe, które są wykonane z kompozytu, to jest kilku uzupełniających się materiałów. Zazwyczaj mają grubość około 0,3-1 mm oraz atrakcyjną cenę. Niestety po kilku latach trzeba je wymienić. Ich trwałość szacuje się na 5 lat. Stosuje się je najczęściej do naprawy drobnych defektów uzębienia,
  • licówki porcelanowe wykonane z masy porcelanowej. Są cienkie, elastyczne, ale bardzo trwałe i dość twarde, odporne na przebarwienia oraz osadzanie się kamienia nazębnego. Uważa się je za najbardziej estetyczne,
  • licówki ceramiczne wykonane z ceramiki skaleinowej oraz barwników. Są twarde i bardzo trwałe, odporne na przebarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Jedna licówka ceramiczna kosztuje około 900 złotych. Ich założenie wystarcza na mniej więcej 15 lat.

4. Kiedy nie zakładać licówek?

Choć nakładki na zęby są efektowne, nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Przeciwwskazaniem do założenia licówek jest zgryzanie lub ścieranie zębów, co jest objawem bruksizmu, także niewyleczona próchnica, rozległe wypełnienia, wady zgryzu, choroby dziąseł i nawykowe obgryzanie paznokci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze