Trwa ładowanie...

Czy lód pomaga zwalczyć pryszcze?

Wydawałoby się, że kostki lodu to jedynie dodatek do napojów. Jednak mogą one odegrać kluczową rolę w zwalczaniu pojedynczych stanów ropnych. Zanim na powierzchni twojej cery pojawi się krosta, najpierw dochodzi do powstania stanu zapalnego w obrębie zaskórnika. Na skórze proces ten widoczny jest jako zaczerwienienie w jego obrębie. Ponadto w tej partii skóry możesz odczuwać tkliwość. Jak wykorzystać lód?

Zobacz film: "Trądzik - jak prawidłowo dbać o skórę?"

1. Dlaczego na powierzchni skóry powstają krosty?

Stany ropne dotyczą osób o cerze tłustej bądź cerze mieszanej. Te dwa typy cer charakteryzuje nadmierna produkcja sebum. Z tego względu nadmiar tej wydzieliny w połączeniu z kurzem i martwymi komórkami skóry często sprzyja zatykaniu się ujść mieszków włosowych i tworzeniu się stanów zapalnych. Krosty to zmiany wypełnione ropą, w obrębie których skóra jest intensywnie zaczerwieniona. Nieodpowiednia pielęgnacja może spowodować nasilenie tych zmian. Mamy wtedy do czynienia z trądzikiem. Dermatolog Richard Fried stwierdził, że chłód lodu sprawia, że stan ropnyszybko ustępuje. Po zastosowaniu lodu znacznie zmniejsza się obrzęk i zaczerwienienie skóry. Lód może poprawić wygląd twojej cery, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy w odpowiedni sposób go stosujesz.

2. Jak pozbyć się pryszczy za pomocą lodu?

Rzeczy, których potrzebujesz do zwalczania krostek:

  • kostka lodu,
  • czysta szmatka.

Oglądaj skórę uważnie. Nagły obrzęk i zaczerwienienie w miejscu ujścia mieszka włosowego to pierwsze stadium powstającego stanu ropnego. Przed wykonaniem tej czynności dokładnie umyj ręce. Nigdy nie dotykaj twarzy przed umyciem rąk. W przeciwnym razie na powierzchnię skóry naniesiesz bakterie, które będą sprzyjać tworzeniu się stanów zapalnych. Jak tylko zaobserwujesz te objawy, owiń kostkę lodu czystą szmatką i przyłóż ją w obrębie danej partii skóry. Przytrzymaj ją przy powierzchni skóry przez około 5 minut. Czynność tę powtarzaj kilka razy dziennie. Raz dziennie w obrębie stanu zapalnego nakładaj dowolny lek na trądzik z grupy OTC. Powinien on mieć w składzie nadtlenek benzoilu.

Lód jest bardzo skuteczny w przypadku początku tworzenia się zmian. Jeżeli krosta jest już bardzo nabrzmiała i przez powierzchnię skóry przebija się ropa, lód staje się mniej skuteczny. W tym wypadku należy sięgnąć po preparaty lecznicze zawierające w składzie np. kwas salicylowy, który wysusza krosty. W przypadku, gdy masz problem z rozległym stanem zapalnym, skonsultuj się z lekarzem. Świadczy to o chorobie skóry, tj. trądziku. W tym wypadku niezbędne jest leczenie odpowiednimi środkami. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie wyciskać krost, gdyż pogarsza to ich wygląd. Ponadto grozi to powstaniem blizn.

Lód może znacznie zredukować krosty, pod warunkiem że zareagujesz w odpowiedniej chwili. Zabieg taki nic cię nie będzie kosztować i przyniesie skórze wiele korzyści. Koniecznie przygotuj kilka kostek lodu, które w razie nagłego wypadku pomogą twojej skórze zwalczyć stan zapalny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.