Trwa ładowanie...

Usuwanie blizn potrądzikowych - wskazania, metody, rodzaje, przebieg

Usuwanie blizn to temat, który szczególnie interesuje osoby, których skóra ma znamiona po przebytym trądziku czy też tych, którym blizna została po operacji lub oparzeniu. Dotyczy zarówno osób młodych, jak i tych nieco starszych. Zastosowanie laseru do leczenia niedoskonałości skóry jest bez wątpienia jedną z najskuteczniejszych metod. Laseroterapia umożliwia leczenie zmian trądzikowych oraz usuwanie blizn. Czy rzeczywiście warto wykonać taki zabieg?

spis treści

1. Usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny powstają w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia skóry. Polegaja to na zastępowaniu ubytku skóry tkanką łączną włóknistą. Tworzą się po operacjach, po oparzeniach, czy po zejściu zmian trądzikowych.

Zobacz film: "Jak zapobiegać powstawaniu blizn potrądzikowych?"

W bliźnie obserwuje się zanik włókien elastycznych, nieprawidłowe rozmieszczenie włókien kolagenowych oraz nowotworzenie naczyń krwionośnych.

Celem zabigu usuwania blizn potrądzikowych jest wypełnienie ubytków po zmianach zapalnych zaostrzeń trądziku i wygładzenie powierzchni skóry, a także poprawa napięcia i wyrównanie kolorytu skóry.

Skóra z bliznami potrądzikowymi jest zazwyczaj mieszana. Na jej powierzchni nawarstwiona jest duża ilość martwego naskórka, co uniemożliwia prawidłowe „oddychanie” skóry, a także powoduje, że jest ona matowa i szaro-blada.

Blizny potrądzikowe obejmują typowe lokalizacje, takie jak twarz, szyja, dekolt oraz plecy i układają się w charakterystyczny sposób. Z tego też pwodu usuwanie blizn potrądzikowych jest bardzo ważne i coraz więcej osób decyduje się na takie zabiegi.

2. Jak usuwać blizny po trądziku?

Współczesna medycyna przez ostatnie lata w znaczący sposób pogłębiła swoją wiedzę o metodach zapobiegania i usuwania blizn trądzikowych. Obecnie oprócz szeregu dermokosmetyków istnieją metody pozwalające na zmniejszenie bądź skuteczne usuwanie blizn potrądzikowych. Należą do nich:

  • operacje plastyczne,
  • peelingi mechaniczne i chemiczne,
  • lasery.

3. Usuwanie blizn laserem

Laser to niewątpliwie jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych w odmładzaniu cery, niwelowaniu przebarwień skóry czy usuwaniu owłosienia. Ostatnio znalazł on nowe zastosowanie – przy usuwaniu blizn potrądzikowych. Pacjenci obserwują jego pozytywny wpływ na cerę już po pierwszej serii laseroterapii.

W celu całkowitego zakończenia terapii należy wykonać kilka zabiegów. W celu usuwania blizn potrądzikowych i innego rodzaju uszkodzeń skóry, trzeba wykonać minimum trzy sesje za pomocą lasera. Laser wygładza skórę, gdyż usuwa z jej powierzchni obumarły naskórek i powoduje usuwanie blizn potrądzikowych.

Promień lasera, spalając martwe komórki skóry, pozostawia miejsce dla nowych komórek i sprawia, że cera jest gładka i nieskazitelna. Laser eliminuje nierówności cery, a także zmiany ropne znajdujące się w głębszych warstwach skóry.

Terapia laserowa jest polecana dla osób, które mają problem z trądzikiem we wczesnej fazie. Ważne jest to, aby zmiany nie obejmowały całej powierzchni cery.

3.1. Rodzaje laserowego usuwania blizn

Usuwanie blizn potrądzikowych metodą laseroterapii polega na wykorzystaniu promieni lasera, które doprowadzając energię o podwyższonym natężeniu docierają do prawie każdej tkanki.

Fenomen lasera nie jest związany ze sposobem działania czy skomplikowaną konstrukcją, lecz z rodzajem światła, jakie urządzenie to emituje. Jest to bardzo skupiona, równoległa wiązka światła monochromatycznego, a więc o jednej ściśle określonej barwie (długości fali) i bardzo dużej intensywności.

Promieniowanie laserowe jest promieniowaniem optycznym, czyli falą elektromagnetyczną, która niesie ze sobą energię. W laserze wykorzystuje się efekty wzajemnego oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego z materią, czyli z tzw. ośrodkiem aktywnym, którym może być ciecz, ciało stałe lub gaz.

W wyniku tego oddziaływania zachodzą zjawiska prowadzące do wzmocnienia i generacji (wytwarzania) promieniowania (ciepła). Udowodniono, że laser posiada istotnie biologicznie właściwości przeciwzapalne, łagodzące ból, obkurczające, i przeciwkrwotoczne, które w dużej mierze wykorzystywane są w usuwaniu blizn.

3.2. Naświetlanie blizn laserem biostymulującym

Do tego zabiegu używany jest laser emitujący światło o długości fali 400-2000 nm. Laser biostymulujący, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie pobudzić komórki i tkanki należące do organizmu do odnowy.

Dzieje się tak, gdy wiązka lasera, docierając do danej komórki, zwiększa jej przemianę materii i przyspiesza regenerację nowej tkanki. Stymulując fibroblasty, prowadzi do przyspieszenia formowania się elastycznych włókien i kolagenu, a co za tym idzie do powstawania tkanki łącznej (z której zbudowana jest prawidłowa skóra).

Ponadto przyspiesza mikrokrążenie, dzięki czemu skraca czas gojenia się ran i wchłaniania obrzęków. Oprócz usuwania blizn potrądzikowych, laser biostymulujący używany jest także do usuwania zmarszczek, opryszczek, w alergiach skórnych oraz do regeneracji i stymulacji tkanki skórnej.

3.3. Zabiegi fotoodmładzania systemem IPL

Proces fotoodmładzania skóry i usuwania blizn potrądzikowych jest realizowany przy pomocy systemu IPL (intensywne źródło światła). Jest to najnowsze urządzenie, które zapewnia poprawę stanu i usunięcie niedoskonałości skóry.

System IPL działa selektywnie na daną tkankę wysyłając światło impulsowe i nie doprowadzając tym samym do uszkodzenia tkanek sąsiednich. IPL daje możliwość oddziaływania na wyjątkowo szerokie spektrum zmian skórnych, skrócenie czasu gojenia i zdecydowane ograniczenie ryzyka działań niepożądanych.

Techniki nieablacyjne fotoodmładzania oparte są na koncepcji wykorzystania różnych źródeł światła do termicznego uszkodzenia skóry, indukującego remodeling kolagenu, z jednoczesnym oszczędzeniem naskórka. Zabieg nie zmusza do rezygnacji z normalnego rytmu życia.

Zaledwie w ciągu 4 tygodni od zabiegu dochodzi do 300% zwiększenia ilości kolagenu, a działanie lasera utrzymuje się nawet 12 miesięcy. Aby uzyskać optymalne efekty w usuwaniu blizn potrądzikowych, wykonuje się od 2 do 4 zabiegów w serii, w odstępach 3-4 tygodniowych. Serię powtarza się 1-2 razy w roku.

3.4. Zabiegi dermabrazji laserowej z użyciem lasera CO2

Zabieg ten nazywany także liftingiem laserowym daje najlepsze efekty przy usuwaniu blizn potrądzikowych i zmarszczek na twarzy. Może być także bardzo skuteczny w takich miejscach gdzie klasyczna, mechaniczna dermabrazja nie jest wystarczająca bądź możliwa do wykonania.

laserach CO2 wiązka światła jest odpowiednio ukształtowana do potrzeb zabiegu dermabrazji. Lasery te emitują światło podczerwone, które podgrzewa tkanki, a następnie przecina je lub powoduje ich odparowanie.

W laserze CO2, zwanym Silk Touch (dotyk jedwabiu), komputer precyzyjnie dobiera i modyfikuje wiązkę światła, aby usunąć jedynie bardzo cienką warstwę skóry. Swoim delikatnym i precyzyjnym działaniem zostaje bardzo dokładnie usunięty stary, zniszczony naskórek, zachowując wszystkie głębiej położone warstwy skóry nienaruszone.

W ten sposób dochodzi do usuwania blizn potrądzikowych. Dodatkowym plusem tego lasera jest brak krwawienia. Po mniej więcej tygodniu na miejscu usuniętego naskórka pojawia się nowy, a kolagen głębszych warstw naskórka staje się bardziej elastyczny i jędrny. Skóra wokół usuniętej blizny może być przez kilka dni zaróżowiona i nadwrażliwa.

Zwykle do usuwania blizn potrądzikowych wystarcza jeden zabieg Wiązka lasera bardzo precyzyjnie dociera do zmienionej tkanki, natomiast w miejscach, do których nie dociera, dochodzi do regeneracji naskórka, tworzą się nowe komórki skóry i wiązania.

Lekarze stosujący terapię laserową z reguły wykorzystują typ CO2, gdyż ma on dobry profil bezpieczeństwa i jest bardzo skuteczny. Wiele osób decyduje się na usuwanie blizn potrądzikowych tym sposobem, gdyż są one z reguły mało bolesne, a skutki uboczne są niewielkie.

W trakcie zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Zabiegi nie są inwazyjne i po takiej terapii można normalnie funkcjonować. Nie wymaga się, aby pacjent spędził w szpitalu całą noc.

Od razu jest on odsyłany do domu. Pacjent przed zabiegiem powinien skonsultować się z lekarzem. Lekarz dokładnie omówi procedury zabiegu oraz wszystkie za i przeciw. Dobierze również odpowiednią intensywność promienia lasera dla pacjenta.

Zobacz także:

3.5. Laserowe leczenie trądziku

Ten rodzaj usuwania blizn potrądzikowych uzdrawia skórę i znacznie redukuje widoczność istniejących na jej powierzchni blizn. Laseroterapia wykorzystuje delikatne światło pulsacyjne, które pomaga przekształcić tkankę bliznowaciejącą i ograniczyć lub zniwelować jej widoczność.

Laser leczący zmiany trądzikowe i blizny emituje światło czerwone o stałej częstotliwości, które stymuluje wytwarzanie kolagenu. Nawet zaczerwienienie w okolicy stanu ropnego w trądziku jest stopniowo niwelowane.

W stosunku do laserowego leczenia trądziku pojawiło się jednak kilka mitów. Mówi się, że laser efektywnie spala obszar skóry, na który działa. Wielu ludzi uważa, że taki zabieg powoduje pieczenie i ból. W rzeczywistości laserowe usuwanie blizn potrądzikowych nie powoduje „spalania” tkanki i wbrew powszechnej opinii ryzyko oparzenia skóry jest bardzo małe.

Może się ono pojawić jedynie wtedy, kiedy zabieg źle wykona nieodpowiednio wykwalifikowana osoba. W trakcie zabiegu odczuwa się jedynie delikatne mrowienie skóry. Procedura nie tylko sprzyja usuwaniu blizn potrądzikowych, ale również niweluje drobne zmiany linijne, tj. zmarszczki.

3.6. Skuteczność lasera frykcyjnego

Rzeczywiście laser frykcyjny jest jedną z metod, która umożliwia dosyć szybkie usuwanie blizn potrądzikowych. Jednak efekty nie są widoczne od razu po wykonaniu zabiegu.

Oczekiwane rezultaty pojawiają się około 3-6 tygodniach po laserowym leczeniu skóry. W ciągu tego okresu skóra się regeneruje i dlatego na pozytywne skutki laseroterapii trzeba trochę poczekać.

Niestety, nadal nie ma lekarstwa ani metody, która umożliwiłaby usuwanie blizn potrądzikowych tak szybko, jak byśmy chcieli. Jednak spośród wszystkich dostępnych obecnie metod, to laser przynosi najszybsze rezultaty.

Czy to prawda, że laseroterapii nie należy łączyć z innymi metodami usuwania blizn potrądzikowych? W rzeczywistości nie ma powodu, aby sądzić, że leczenie trądziku laserem nie powinno być łączone z innymi metodami. Lekarze już dawno zaobserwowali, że laseroterapia jest bezpieczna nawet w przypadku, gdy pacjent stosuje inne leczenie przeciwko trądzikowi.

Usuwanie blizn potrądzikowych za pomocą lasera rzeczywiście pomaga w walce z tym przykrym problemem skórnym. Jeżeli wypróbowałaś już wiele innych metod usuwania blizn potrądzikowych i nie udało ci się uzyskać zadowalających efektów, to dobry moment, aby rozważyć laserowe leczenie skóry.

4. Farmakologiczne usuwanie blizn

Ten sposób wykorzystywany jest do niwelowania blizn, które są niewielkie, płaskie i gładkie. Pacjent przyjmuje specjalne środki – sterydy – które muszą być przepisane przez specjalistę.

Do usuwania blizn można też stosować specjalne preparaty, które stworzono specjalnie w takim celu. Na rynku jest ich wiele, a każde będą różnić się przede wszystkim ceną.

Masaż uciskowy lub opatrunek uciskowy to kolejna z metod stosowanych na usuwanie blizn. Opatrunki takie są zazwyczaj zakładane w szpitalu na bliznę po przebytej operacji. Masaż uciskowy mający spowodować usuwanie blizny wykonuje specjalista. Do pacjenta i rodzaju blizny dobiera odpowiednie kremy i maści wspomagające ten sposób usuwania blizn.

Cztery naturalne preparaty na blizny potrądzikowe
Cztery naturalne preparaty na blizny potrądzikowe [5 zdjęć]

Przy zmaganiu się z trądzikiem powinniśmy zwrócić uwagę także na walkę z bliznami. Nie chodzi jedynie

zobacz galerię

5. Medycyna estetyczna w leczeniu blizn

Mikrodermabrazja, dermabrazja czy peeling chemiczny, jonoforeza to zabiegi służące do usuwania blizn, które można znaleźć w ofercie gabinetów kosmetycznych.

Do usuwania blizn wykorzystywany jest również kwas hialuronowy. Usuwanie blizn powyższymi metodami przynosi najlepsze efekty w czasie pierwszego roku od powstania zmiany. Sposoby wykorzystywane w medycynie estetycznej są pomocne przy rozjaśnianiu i zmniejszaniu blizn różnego pochodzenia.

Efekty takiego usuwania blizn widać po kilku zabiegach. Należy pamiętać, że po każdym z nich skóra musi się zregenerować.

Zobacz także:

6. Chirurgiczne pozbywanie się blizn

Chirurgia plastyczna to najbardziej inwazyjna metoda, dzięki której możliwe jest usuwanie blizn. Zazwyczaj metodę tę wykorzystuje się do likwidacji bliznowców (keloidów). Podczas takiego zabiegu pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu.

Specjalista najpierw wycina bliznę, później bardzo dokładnie zszywa skórę. Usuwanie blizn metodą chirurgiczna pozwala znacznie zmniejszyć widoczność zmian. Po zabiegu pacjent powinien stosować specjalne maści i kremy, które w składzie mają np. alantoinę.

Lek. Izabela Lenartowicz
Blizny powstają w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia skóry.
Blizny powstają w wyniku nieodwracalnego uszkodzenia skóry. (AdobeStock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.