Trwa ładowanie...

Czyszczenie uszu – technika, błędy

Czyszczenie uszu jest tak samo ważnewości. Choć sprawa nie wydaje się skomplikowana, wielu z nas robi to w sposób poważnie zagrażający zdrowiu.

Narzędziem, po które najczęściej sięgamy, próbując pozbyć się żółto-brązowej wydzieliny z kanałów słuchowych, są patyczki do uszu. Chociaż jesteśmy święcie przekonani, że dzięki nim usuniemy wszystko, co trzeba, pozostajemy w ogromnym błędzie. Zbyt częste i nieumiejętne czyszczenie usz tą metodą może przynieść więcej szkody niż pożytku. Rzeczywiście, wydobywamy w ten sposób pewną ilości nagromadzonej substancji, jednak zdecydowana jej większość zostaje wepchnięta z powrotem w głąb ucha. Co więcej, praktyka ta może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej, a co za tym idzie – utraty słuchu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zbyt intensywne czyszczenie uszu jest dla nas niekorzystne jeszcze z innego powodu. Woskowina wydzielana w przewodach słuchowych pełni bardzo ważną funkcję. Nie tylko zapewnia optymalne nawilżenie kanałów, ale dodatkowo stanowi barierę ochronną uniemożliwiającą wniknięcie do wnętrza organizmu niebezpiecznych drobnoustrojów i grzybów. Zbyt częste jej usuwanie zwiększa zatem ryzyko infekcji. Jest tak zarówno w przypadku ucha wewnętrznego, jak i zewnętrznego, a więc małżowiny, na której powierzchni może rozwinąć się nieestetyczna egzema. Przyczynia się także do wzmożenia produkcji woskowiny, a więc, paradoksalnie, tym bardziej naraża nas na powstanie korka.

Zdaniem kalifornijskiego laryngologa, Dale’a Tylora, czyszczenie uszu należy ograniczyć do… trzech razy w miesiącu. Najlepiej robić to pod prysznicem, ponieważ woskowina rozpuszcza się pod wpływem ciepła, co ułatwia zadanie. Jeśli upieramy się przy patyczku i chcemy mieć pewność, że nie zostanie włożony zbyt głęboko, chwyćmy go w taki sposób, by palce znalazły się dokładnie na granicy wacika i plastiku. Dzięki temu jego główka nie zawędruje w niedozwolone rejony.

Innym sposobem czyszczenia uszu jest stosowanie wody utlenionej, a właściwie zawartego w niej nadtlenku wodoru, który rozmiękcza nagromadzoną wydzielinę. Podobnie zadziała dostępna w każdej aptece parafina. Po nasączeniu w niej wacika lub niewielkiego kawałka gazy, należy umieścić go w uchu i pozostawić na noc. To samo możemy zrobić z olejem mineralnym.

Szukasz domowych metod na zatkane ucho? Zobacz, jak z tym problemem radzą sobie nasi użytkownicy. 

Dr n. med. Krzysztof Jach
Czyszczenie uszu patyczkiem to często popełniany błąd
Czyszczenie uszu patyczkiem to często popełniany błąd (Zdjęcie ucha / Shutterstock )
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.