Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Abigail Laskowska

Depilacja i epilacja

Avatar placeholder
22.01.2019 09:27
Depilacja i epilacja
Depilacja i epilacja

Znaczna większość kobiet stosuje depilację, którą często nazywają epilacją. Jednak, wbrew pozorom, depilacja i epilacja to dwa różne pojęcia. Depilacja służy tymczasowemu usunięciu zbędnych włosków, a epilacja to trwałe usuwanie owłosienia, np. metodą laserową. Depilacja to zabieg kosmetyczny przeprowadzany zwykle w domu, a epilacja to najczęściej profesjonalny zabieg upiększający w gabinecie kosmetycznym. Czy efekty depilacji i epilacji są różne? O czym jeszcze warto wiedzieć w związku z depilacją i epilacją?

spis treści

1. Rodzaje depilacji i epilacji

Obecnie popularne są następujące metody usuwania zbędnego owłosienia:

  • golenie – jest łatwe w stosowaniu, bezbolesne i tanie, jednak sprawia, że odrastające włoski są mocniejsze i grubsze;
  • depilacja woskiem – daje bardziej długotrwałe rezultaty niż golenie, jest jednakzabiegiem bolesnym;
  • depilacja chemiczna – kremy do depilacji i pianki, które rozpuszczają widoczną część włosów; ich stosowanie jest bezbolesne, ale istnieje ryzyko podrażnień;
  • depilacja mechaniczna – przy użyciu depilatorów elektrycznych; ich użycie jest zwykle bolesne, ponadto istnieje duże ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych;
  • rozjaśnianie – środki do rozjaśniania często podrażniają skórę;
  • fotoepilacja, czyli depilacja laserowa – na kilka lat usuwa zbędne owłosienie.
Zobacz film: "Depilacja laserowa"

Jedyną metodą epilacji, która daje sprawdzone rezultaty, jest elektroepilacja. Wyróżnia się jej trzy rodzaje:

  • elektroliza – do uszkodzenia mieszka włosa używa się prądu stałego; jeden mieszek włosowy niszczy się około 30 sekund;
  • termoliza– wykorzystuje prąd zmienny, a mieszek niszczy w kilka sekund,
  • blend – metoda łącząca cechy elektrolizy i termolizy, jest to najbardziej skuteczna technika.

Epilacja laserowa trwa dużo dłużej niż inne metody usuwania zbędnego owłosienia, ponieważ należy działać na każdy mieszek włosa osobno. Konieczna jest kilkakrotna wizyta w gabinecie kosmetycznym, a zabiegi są dość bolesne i mogą podrażnić skórę i spowodować zaczerwienienie.

Fotoepilacja, czyli depilacja laserowa, nie jest to trwałe usuwanie owłosienia, ponieważ po kilku latach niechciane włoski odrastają. Metoda ta pozwala na kilka lat usunąć owłosienie u osób z jasną karnacją i ciemnymi włosami. Natomiast u osób z ciemną skórą depilacja laserowa może podrażnić skórę i wywołać przebarwienia.

2. Depilacja laserowa i elektrokoagulacja

Domowa depilacja laserowa powoli staje się faktem. Dostępne są już urządzenia, które pozwalają pozbyć się niechcianego owłosienia w zaciszu własnego domu. Zaleca się niestosowanie tych urządzeń do wszystkich miejsc na ciele, ale w miarę rozwoju technologii być może już wkrótce stanie się to możliwe. Domowy laser można stosować co 6-8 tygodni, nie należy jednak używać go przy ciemnej skórze i do usunięcia owłosienia twarzy. Zabiegi depilacji laserowej na włosach blond, szarych, białych lub rudych są nieskuteczne. Warto pamiętać, że nie jest to trwałe usuwanie owłosienia – po jakimś czasie włoski odrastają, są jednak zwykle słabsze i bardziej cienkie.

Elektrokoagulacja dermatologiczna to zabieg, który służy do usuwania niektórych znamion i zmian na skórze. Jednak elektrokoagulacja może być stosowana także do pozbycia się zbędnego owłosienia. Działanie elektrokoagulacji polega na niszczeniu tkanki w mieszku włosowym, która odpowiada za wzrost włosa. Elektrokoagulację przeprowadza się za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg trwa krótko i może być wykonywany u wszystkich osób, bez względu na rodzaj i kolor włosa.

Trwałe usuwanie owłosienia jest bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Metody depilacji, nawet depilacja laserowa, przynoszą efekt tylko na określony czas. Natomiast techniki epilacji, choć skuteczniejsze, są zarazem bardziej czasochłonne. Zarówno depilacja, jak i epilacjamogą powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Dlatego też decyzję o sposobie usuwania niechcianych włosków należy dobrze przemyśleć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze