Zalety i wady depilacji laserowej
Sposobów usuwania włosów jest mnóstwo - maszynka do golenia, pianka do depilacji, depilacja mechaniczna lub laserowa. Panie wybierają w zależności od wygody, odporności na ból i zasobów pieniężnych.
1. Na czym polega depilacja laserowa?
Działanie laserowej depilacji opiera się na zjawisku fototermolizy. Laser wytwarza wiązkę światła, która przenika do skóry. Tam jest pochłaniana przez barwik znajdujący się w mieszkach włosowych – melaninę. Duża ilość ciepła działa niszcząco na cebulki włosa. Energia, którą wytwarza laser jest bezpieczna dla człowieka. Nie wywołuje szkodliwego działania, ponieważ nie wnika w głąb skóry. Wiązka światła działa tylko powierzchniowo. Laser dodatkowo ma funkcje chłodzące, dzięki temu skóra odczuwa ulgę.
2. Zalety depilacji laserem
Pozwala skutecznie usunąć włosy ze wszystkich części ciała (jest to dowiedzione klinicznie). Skuteczność depilacji jest warunkowana karnacją skóry i kolorem owłosienia. Włosy grube i ciemne usuwa się skuteczniej. Osoby, których cera jest bardzo ciemna, nie powinny stosować depilacji laserowej ze względu na dużą zawartość melaniny w skórze.
Jest bezpieczna, nie wywołuje dotkliwych skutków ubocznych. Laserowa depilacja zazwyczaj pozwala osiągnąć zamierzony efekt bez podrażnień skóry nawet w najbardziej wrażliwych miejscach, tj. okolice bikini, pachy czy górna warga.
Jest trwała, choć po skończonym cyklu zabiegów, należy raz do roku powtarzać depilację, w ramach tak zwanych zabiegów utrwalających.
3. Wady depilacji laserowej
Depilacja może być w penym stopniu bolesna. Podczas zabiegu pacjentka może odczuwać lekkie szczypanie lub pieczenie. Jest to warunkowane indywidualną wrażliwością na ból.
Zabieg depilacji powinno powtórzyć się kilka razy. Jest to motywowane faktem, że nie wszystkie włosy rosną w tym samym czasie. Światło lasera działa ma włosy znajdujące się w fazie wzrostu, czyli ten widoczne. Szacuje się, że podczas trzeciego zabiegu usuwa się już około 90% włosków.
Odpowiednia pielęgnacja skóry jest ważna przed wykonaniem zabiegu. Nie można się opalać, należy też unikać jakiegokolwiek podrażniania skóry. Przed zabiegiem zrezygnuj z depilacji mechanicznej, z gruboziarnistego peelingu oraz wizyt w solarium. Przed zabiegiem zadbaj by na twojej skórze nie pojawiły się zadrapania, skaleczenia. Te i inne zmiany skórne są przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.
Depilacji laserowej nie mogą przeprowadzać osoby chore na: łuszczycę, bielactwo, opryszczkę oraz kobiety w ciąży. Pielęgnacja skóry po zabiegu wymaga łagodnych i niepodrażniających środków. Nie można stosować peelingu, toników na bazie alkoholu oraz opalać się.
Trwałe usuwanie owłosienia jest drogie. Koszt jednego zabiegu zależy od tego jaką partię skóry chcemy naświetlić. Cena waha się od 140 zł do 1000 zł.