Depilacja twarzy
Efekty depilacji twarzy w większości przypadków oznacza nadawanie odpowiedniego kształtu brwiom. U niektórych kobiet zdarza się jednak, że niewielkie, lecz widoczne włoski rosną nad górną wargą lub na brodzie, szpecąc tym samym wygląd. Ma to miejsce szczególnie u brunetek i kobiet z zaburzeniami hormonalnymi. W takiej sytuacji niezbędne jest usunięcie niechcianego owłosienia. Depilacja brwi może przybierać różne formy, warto więc poznać wady i zalety poszczególnych metod depilacji.
1. Maszynka do golenia i pęseta
Golenie skóry twarzy to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie z możliwych. Chociaż dostępnych jest wiele maszynek dla kobiet ułatwiających golenie nóg, pach i okolic bikini, to twarz pozostaje miejscem, którego nigdy nie należy golić (chyba że jest się mężczyzną). Po goleniu włoski na twarzy stają się szorstkie, a niekiedy również gęstsze. Co więcej, jest to rozwiązanie krótkotrwałe (włoski odrastają już po dwóch dniach). Golenie maszynką może również doprowadzić do podrażnienia skóry.
Szpecące twarz włoski można wyskubać za pomocą pęsety. Jest to dobry sposób na pozbycie się zbędnego owłosienia na długi czas. Są jednak pewne minusy tej metody. Przede wszystkim depilacja pęsetą jest żmudna i długotrwała. Można ją stosować, gdy nieestetyczne włoski są rzadkie i pojedyncze (np. do wyskubywania brwi), jednak jeśli jest ich dużo, lepiej spróbować czegoś innego.
2. Metody depilacji twarzy
Silnie działające alkaliczne kremy do depilacji rozbijają strukturę włosa tak, że można go łatwo usunąć. Depilacja twarzy kremem do depilacji jest lepsza niż golenie maszynką, jednak jej rezultaty utrzymują się zaledwie kilka dni. Stosowanie kremów do depilacji wymaga również szczególnej ostrożności, gdyż preparaty te często wywołują reakcje alergiczne. Przed przeprowadzeniem zabiegu depilacji warto wypróbować niewielką ilość kremu na niewielkiej powierzchni ciała. Jeśli nic się nie stanie, można rozpocząć usuwanie włosów z twarzy.
Popularną metodą jest depilacja twarzy plastrami z woskiem. Jej efekty utrzymują się nawet do sześciu tygodni. Po zastosowaniu wosku skóra jest zaczerwieniona i podrażniona, jednak dolegliwości te mijają po kilku godzinach lub dobie. Zabieg depilacji woskiem można przeprowadzić w domu lub poddać się mu w salonie kosmetycznym.
Żele i pasty cukrowe mają tę zaletę, że wykonane są z naturalnych składników, a co za tym idzie, są bezpieczniejsze dla skóry niż środki chemiczne. Można je kupić lub przygotować samodzielnie z cukru, wody i soku z cytryny. Wiele kobiet wybiera tę metodę, gdyż jest mniej bolesna niż stosowanie wosku, nie wywołuje reakcji alergicznej i działa nawet na krótkie włoski.
Depilacja laserem polega na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą wiązki lasera. Metoda ta jest najdroższa ze wszystkich dostępnych, jednak daje najlepsze i długo utrzymujące się efekty. Jest to dobry wybór dla kobiet, które mają poważny problem z nadmiernym owłosieniem twarzy. Kilka sesji z laserem pozwala na wiele miesięcy zapomnieć o koszmarze niechcianego owłosienia. Elektroliza to zabieg kosmetyczny polegający na usuwaniu owłosienia poprzez wprowadzenie jednorazowej igiełki do cebulki włosa i zniszczenie jej prądem. Rezultaty, jakie się uzyskuje są trwałe, jednak ze względu na to, iż zabieg ten jest inwazyjny, warto przemyśleć jego wady i zalety.
Dla niektórych kobiet depilacja twarzy to niekończąca się walka z powracającymi, nieestetycznymi włoskami. Aby się ich pozbyć, warto wybrać metodę, która łączyłaby skuteczność z bezpieczeństwem stosowania.