Trwa ładowanie...

Depilator laserowy - działanie, bezpieczeństwo, jak używać, pielęgnacja, przeciwwskazania

Depilator laserowy jest przyjacielem każdej kobiety, nazywany najlepszym wynalazkiem ludzkości. Powodem jest oczywiście znaczne ułatwienie usuwania niechcianego owłosienia, bez bólu i udręki. Kilka zabiegów depilatorem laserowym i nie musimy zaprzątać sobie głowy włoskami przez następne pół roku. Depilacja laserowa to prawdziwy przełom w medycynie estetycznej. Do niedawna zabieg ten można było wykonać tylko w gabinecie kosmetycznym, dzisiaj w sklepach dostępne są niewielkie depilatory laserowe do użytku w domu. Od teraz gładkie nogi są na wyciągnięcie ręki. Warto dowiedzieć się więcej na temat temu rewelacyjnego wynalazku.

spis treści

Zobacz film: "Depilacja w wodzie jest mniej bolesna."

1. Depilator laserowy - działanie

Depilacja laserowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Jeszcze do niedawno tego typu zabiegi można było wykonać tylko w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Po wprowadzeniu domowych depilatorów laserowych każda z nas może taki zabieg wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu. Nie potrzebne są do tego wyjątkowe zdolności ani umiejętności - obsługa depilatora laserowego jest bardzo prosta.

Nazwa depilator laserowy w przypadku urządzeń do użytku domowego jest jednak nazwą potoczną. Tak naprawdę są to urządzenia, które swoje działanie opierają na fotodepilacji (urządzenia IPL, które emitują światło przypominające laser, jednak nim nie jest). Usuwają niechciane włoski, a efekty widoczne są przez długi czas. Ilość zabiegów które trzeba wykonać, aby usunąć zbędne owłosienie zależy od parametrów urządzenia, ale też od gęstości i grubości włosów.

Depilatory laserowe opierają się na fototermolizie. Z urządzenia emitowana jest wiązka światła, przenikająca w głąb skóry - tam łączy się z melaniną i pod wpływem temperatury niszczy cebulki włosowe. Wiązka ta działa tylko powierzchniowo, więc jest bezpieczna dla skóry i człowieka.

Depilator laserowy działa bezpośrednio na cebulkę włosa, przez co niszczy go od podstawy. Jest bardzo precyzyjnym urządzeniem. W porównaniu do depilatorów domowych, depilator laserowy nie pokrywa dużych partii skóry, likwidując włoski na wybranych jej partiach.

1.1. Zalety i wady depilacji laserowej w salonie kosmetycznym

W salonie kosmetycznym depilacja laserowa jest wykonywana przez wykwalifikowaną kosmetyczkę lub dermatologa. Urządzenia, którymi posługuje się specjalista posiadają większą moc oraz większy obszar działania niż urządzenia domowe. Ponad to, w salonie kosmetycznym możemy skorzystać zarówno z fotodepilacji, jak też zdecydować się na droższy zabieg laserem diodowym (HPL).

Zalety depilacji laserowej w salonie:

 • zabieg wykonywany jest przez profesjonalistę,
 • depilacja jest trwała i bezpieczna,
 • zabieg nie zabiera dużo czasu.

Wady depilacji laserowej w salonie:

 • konieczność powtarzania usługi,
 • wysokie ceny.

1.2. Zalety i wady depilacji laserowej w domu

Depilator laserowy przeznaczony do użytku domowego jest zminiaturyzowanym urządzeniem, pozwalającym w dość znacznym stopniu zastąpić profesjonalną depilację w salonie kosmetycznym. Działanie tego urządzenia jest jednak słabsze, wiązka światła obejmuje mniejszy obszar działania, jednak koszt zakupu jest jednorazowy i nie ma konieczności wydawać pieniędzy na następne zabiegi.

Zalety depilacji laserowej w domu:

 • skuteczność tego rodzaju depilacji,
 • możliwość wielokrotnego użycia depilatora, bez ponoszenia dodatkowych kosztów,
 • domowa depilacja laserowa jest bezpieczna.

Wady depilacji laserowej w domu:

 • zabiegi są czasochłonne,
 • konieczność powtarzania zabiegów.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Depilator laserowy - bezpieczeństwo

Depilator laserowy jest urządzeniem bezpiecznym. Energia wysyłana przez depilator laserowy akumuluje się tylko i wyłącznie w komórkach włoska, nie wywierając żadnego wpływu na otaczającą go skórę. W tych urządzeniach nie występują żadne lampy emitujące światło, stąd też nie ma potrzeby aby je wymieniać.

3. Depilator laserowy a depilator klasyczny

Wiele z nas zastanawia się, na który z rodzajów depilatora zdecydować się; depilator laserowy nie usunie owłosienia na zawsze, może warto więc wybrać opcję klasyczną?

Depilator klasyczny wyrywa włoski razem z cebulkami. Jest to zabieg skuteczny, przez jakiś czas pozwala zapomnieć o zbędnym owłosieniu. Wadą jest jednak ból i dyskomfort podczas depilacji, a także konieczność powtarzania zabiegu co kilka tygodni, a czasem nawet dni.

Depilator laserowy nie wyrywa włosków, więc nie sprawia bólu, nie trzeba go także powtarzać zbyt często. Kilkukrotna depilacja wybranej partii ciała zwykle zapewnia długotrwały efekt gładkiej skóry.

Biorąc pod uwagę te różnice, depilator laserowy wydaje się być lepszym rozwiązaniem od depilatora klasycznego. Ceny depilatorów laserowych zaczynają się od kilkuset złotych, zwykle tańsze urządzenia są mniej skuteczne. Depilatory z wyższej półki charakteryzują się dużym obszarem roboczym, co pozwala usunąć większą liczbę włosków jednorazowo. Posiadają także regulację mocy, co bywa pomocne szczególnie podczas depilacji miejsc wrażliwych i intymnych.

4. Depilator laserowy - ból podczas zabiegu

Zabieg depilacji laserowej może powodować niewielki dyskomfort, choć działanie tego urządzenia nie powinno być tak nieprzyjemne jak np. depilacja woskiem. Możemy czuć delikatne mrowienie lub szczypanie, jednak nie u wszystkich pojawiają się tego typu odczucia. Każdy z nas posiada indywidualny próg bólu, stąd też dla jednej osoby zabieg może być nieprzyjemny, dla drugiej natomiast będzie zupełnie neutralny.

5. Depilator laserowy - jaki rodzaj wybrać

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup depilatora laserowego, dobrze jest zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Przede wszystkim jest to:

 • powierzchnia działania - zwykle będzie obejmowała kilka centymetrów kwadratowych; im jest większa, tym szybciej wydepilujemy większe partie ciała, jednak łączy się to z mniejszą dokładnością w zagłębieniach i nierównościach. Depilatory laserowe najlepszych marek mają w sobie nakładki do depilacji okolic bikini lub twarzy,
 • marka - renoma producenta ma tym przypadku duże znaczenie, lepiej jest zdecydować się na sprawdzoną i polecaną markę, niż na taką, która nie jest znana. Markowe produkty są zwykle serwisowane i mają lepsze warunki gwarancji,
 • liczba emitowanych impulsów - im jest większa, tym dłużej możemy użytkować depilator,
 • sposób zasilania - może być zasilana na kilka sposobów, najczęściej zasilana jest sieciowo, choć dostępne są również depilatory na akumulator lub zasilanie akumulatorowo-sieciowo,
 • możliwość regulacji mocy działania depilatora - dobra opcja, jeśli chcemy depilować okolice miejsc intymnych, pach, pachwin, miejsca pod kolanami i twarz,
 • cena - tego parametru nie możemy pominąć - ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych - poniżej pięciuset, jednak droższe będą bardziej funkcjonalne,
 • ergonomia - jest to ważny czynnik, ponieważ ergonomiczny depilator, dobrze leżący w dłoni, będzie wygodniejszy w użytkowaniu,
 • funkcje dodatkowe - depilator laserowy powinien posiadać osłonę i zabezpieczenia chroniące oczy. Do niektórych modeli dodawana jest też funkcja chłodzenia oraz inne dodatkowe akcesoria,
 • popularność - dobrze jest przed zakupem danego urządzenia poznać opinie innych użytkowników na jego temat - możemy przejrzeć oceny, recenzje w internecie, bądź zajrzeć do rankingów najlepszych produktów w danej kategorii,
 • innowacyjność - na ogól najlepszym wyborem będzie jeden z najnowszych modeli, ponieważ posiada wszystkie udoskonalenia, zwykle jest skuteczniejszy i bardziej funkcjonalny niż poprzednie wersje.

6. Depilator laserowy a karnacja skóry

Depilacja laserowa powinna być dostosowana do typu skóry. W wyjątkowych przypadkach, kiedy skóra jest bardzo ciemna, a włoski bardzo jasne, taki zabieg nie jest zalecany. W naszej szerokości geograficznej większość ludzi jednak ma jasną karnację i ciemne włoski. Na podstawie typu karnacji dopasowujemy natężenie mocy w depilatorze.

Skóra bardzo jasna, prawie przezroczysta, jasna oraz jasna oliwkowa może wykorzystywać wszystkie poziomy natężenia depilatora. Skóra o karnacji brązowej do oliwkowej mogą korzystać z maksymalnie trzeciego poziomu mocy depilatora, natomiast osoby o skórze ciemnobrązowej do czarnej nie powinny w ogóle korzystać z takiej formy depilacji.

Warto pamiętać kilka ważnych reguł podczas stosowania depilacji.

 • nie powinniśmy naświetlać skóry w miejscu pieprzyków lub piegów,
 • nie powinniśmy stosować depilacji laserowej na opaloną skórę,
 • po intensywnym opalaniu powinniśmy do depilacji odczekać nawet miesiąc.
Bezpieczny sposób na depilację w ciąży
Bezpieczny sposób na depilację w ciąży

Tradycyjna metoda pozbywania się nadmiernego owłosienia za pomocą maszynki jest jedną z bezpieczniejszych...

zobacz galerię

7. Depilator laserowy - jaką wybrać moc

Po zakupie depilatora laserowego warto zrobić krótki test. 24 godziny przed planowanym zabiegiem warto sprawdzić, jaka będzie reakcja skóry na działanie depilatora laserowego. Sprawdźmy urządzenie na małym fragmencie skóry, zaczynając od mocy najniższej i stopniowo ją zwiększając. Jeśli w którymś momencie poczujemy dyskomfort, bądź lekkie pieczenie, możemy mieć pewność, że poprzedni poziom mocy był dla nas odpowiedni.

Po upływie doby można jeszcze upewnić się, czy testowana skóra nie posiada szczególnych śladów. Aby mieć całkowitą pewność możemy taki test wykonać w różnych partiach ciała.

Do zabiegu powinniśmy się także właściwie przygotować, przed depilacją należy ogolić skórę, np. przy pomocy maszynki. Zabieg ten pozwoli nam uniknąć gromadzenia energii lasera przez włosy na skórze. Oprócz ogolenia skóry, należy umyć ją zwykłym mydłem lub żelem, tak by była czysta. Na kilka dni nie powinno się także opalać - im skóra jaśniejsza, tym większy efekt depilacji.

Do depilacji okolic intymnych, zawsze warto zacząć od najniższej mocy, zwiększając ją stopniowo.

8. Depilator laserowy - jak używać

Zabieg depilacji laserowej nie jest trudny do wykonania. Poziom zautomatyzowania urządzenia jest tak wysoki, że najczęściej wystarczy po prostu go włączyć i przyłożyć do skóry.

Aby depilacja była jeszcze łatwiejsza, dobrze jest skorzystać z nakładek przeznaczonych do konkretnych partii skóry. Dobrym przykładem jest końcówka do okolic bikini - włoski w tych miejscach są zwykle mocniejsze i grubsze, niż na innych częściach ciała. Innym przykładem będzie końcówka depilatora do włosków na twarzy. Dzięki niej możemy całkowicie bezpiecznie używać depilatora na podbródku i nad górną wargą.

Możemy znaleźć także końcówkę do skóry pod pachami, ponieważ jest ona niezwykle wrażliwa na bodźce.

Na depilację nóg depilatorem laserowym najlepiej jest na początek przeznaczyć półtorej godziny. Po uzyskaniu wprawy, czas ten może się skrócić do około godziny. Depilacja okolic intymnych trwa około 45 minut, najlepsze efekty depilacji tych okolic są widoczne po trzech lub czterech zabiegach.

9. Depilator laserowy - kiedy wykonać zabieg

Najlepszym okresem , aby rozpocząć depilację laserową jest jesień lub zima. Zabiegi należy wykonywać co kilka tygodni, dlatego dopiero za kilka miesięcy od rozpoczęcia terapii będziemy cieszyć się naprawdę gładką skórą.

Najłatwiej usuwają się ciemne włoski na jasnej skórze - jeżeli mamy taką karnację, powinny wystarczyć 3-4 zabiegi. W przypadku innych typów potrzebnych będzie więcej takich zabiegów.

10. Depilator laserowy - ile zabiegów należy wykonać

Wyraźne efekty korzystania z depilatora laserowego powinny być widoczne po około 3-4 użyciach. Po takim czasie włoski odrastają wolniej, jest ich także mniej. Po 5-6 zabiegach mogą już nie odrastać w ogóle.

Po jakimś czasie (6-8 miesięcy) od przeprowadzonej serii zabiegów, można wykonać depilację przypominającą.

11. Depilator laserowy - pielęgnacja po zabiegu

Po zabiegu z użyciem depilatora laserowego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Oto kilka porad:

 • po zabiegu depilacji laserowej powinniśmy unikać opalania przez okres 4 tygodni - jeśli chcemy przeprowadzić cała serię zabiegów, musimy zapomnieć o opalaniu przez cały okres jej trwania, tj. około sześć miesięcy,
 • włoski mogą odrastać - jeśli po zabiegu zaobserwujemy, że włosy odrastają nie jest to powód do niepokoju. Większość wypadnie samoistnie, a reszta będzie jaśniejsza i delikatniejsza,
 • skóra po depilacji może być delikatnie opuchnięta, zaczerwieniona i wrażliwsza, jest to jednak stan przejściowy, który trwa do godziny po zabiegu,
 • między poszczególnymi zabiegami możemy golić i obcinać włoski, nie możemy jednak wyrywać ich - w ten sposób usuwa się łodyga włosa, w której jest melanina - na miejsce pozbawione tego elementu nie będzie działał laser.

12. Depilator laserowy - przeciwwskazania

Niestety nie każdy może korzystać z depilatora laserowego. Pewne schorzenia są przeciwwskazaniem do takich zabiegów. Należą do nich:

 • wspomniana wcześniej ciemna karnacja połączona z jasna barwą włosków, depilacja nie jest skuteczna,
 • świeża i mocna opalenizna - musimy poczekać, aż nieco wyblaknie,
 • ciąża - zabieg depilacji laserowej powinniśmy skonsultować z ginekologiem,
 • żylaki - schorzenie to jest przeciwwskazaniem,
 • skóra po peelingu - dobrze jest zaczekać kilka dni, aby skóra się zregenerowała.

13. Depilator laserowy - czy warto go kupić

Domowa depilacja laserowa jest jedną z najwygodniejszych i najtrwalszych sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Urządzenia te nie stwarzają problemów w obsłudze, są skuteczne i funkcjonalne, zaś zabieg depilacji nie powoduje bólu i dyskomfortu, jak ma to miejsce w przypadku innych form depilacji.

Chociaż depilacja laserowa wykonana w domu nie spowoduje usunięcia włosów na zawsze, to pozwoli nam cieszyć się gładką skórą przez długi czas, co podnosi komfort życia i oszczędza nasz czas. Mankamentem jest koszt, jaki musimy ponieść podczas zakupu tego urządzenia, jednak dobrze jest mieć na uwadze, że jest to jednorazowy zakup, który szybko może się zwrócić.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.