Trwa ładowanie...

Depilacja laserowa - przebieg, jak wykonać, postępowanie przed i po, domowy depilator laserowy

 Ewa Rosiecka
22.12.2022 11:51
Depilator laserowy jest przyjacielem każdej kobiety, nazywany najlepszym wynalazkiem ludzkości.
Depilator laserowy jest przyjacielem każdej kobiety, nazywany najlepszym wynalazkiem ludzkości.

Depilator laserowy jest przyjacielem każdej kobiety, nazywany najlepszym wynalazkiem ludzkości. Powodem jest oczywiście znaczne ułatwienie usuwania niechcianego owłosienia, bez bólu i udręki. Kilka zabiegów depilatorem laserowym i nie musimy zaprzątać sobie głowy włoskami przez następne pół roku. Depilacja laserowa to prawdziwy przełom w medycynie estetycznej. Do niedawna zabieg ten można było wykonać tylko w gabinecie kosmetycznym, dzisiaj w sklepach dostępne są niewielkie depilatory laserowe do użytku w domu. Od teraz gładkie nogi są na wyciągnięcie ręki. Warto dowiedzieć się więcej na temat temu rewelacyjnego wynalazku.

spis treści

1. Jak działa depilator laserowy?

Depilacja laserowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Jeszcze do niedawno tego typu zabiegi można było wykonać tylko w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Po wprowadzeniu domowych depilatorów laserowych każda z nas może taki zabieg wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu. Nie potrzebne są do tego wyjątkowe zdolności ani umiejętności - obsługa depilatora laserowego jest bardzo prosta.

Nazwa depilator laserowy w przypadku urządzeń do użytku domowego jest jednak nazwą potoczną. Tak naprawdę są to urządzenia, które swoje działanie opierają na fotodepilacji (urządzenia IPL, które emitują światło przypominające laser, jednak nim nie jest). Usuwają niechciane włoski, a efekty widoczne są przez długi czas. Ilość zabiegów które trzeba wykonać, aby usunąć zbędne owłosienie zależy od parametrów urządzenia, ale też od gęstości i grubości włosów.

Depilatory laserowe opierają się na fototermolizie. Z urządzenia emitowana jest wiązka światła, przenikająca w głąb skóry - tam łączy się z melaniną i pod wpływem temperatury niszczy cebulki włosowe. Wiązka ta działa tylko powierzchniowo, więc jest bezpieczna dla skóry i człowieka.

Zobacz film: "Epilacja wypiera depilację. Jej skuteczność jest znacznie większa"

Depilator laserowy działa bezpośrednio na cebulkę włosa, przez co niszczy go od podstawy. Jest bardzo precyzyjnym urządzeniem. W porównaniu do depilatorów domowych, depilator laserowy nie pokrywa dużych partii skóry, likwidując włoski na wybranych jej partiach.

1.1. Zalety i wady depilacji laserowej w salonie kosmetycznym

W salonie kosmetycznym depilacja laserowa jest wykonywana przez wykwalifikowaną kosmetyczkę lub dermatologa.

Urządzenia, którymi posługuje się specjalista posiadają większą moc oraz większy obszar działania niż urządzenia domowe. Ponad to, w salonie kosmetycznym możemy skorzystać zarówno z fotodepilacji, jak też zdecydować się na droższy zabieg laserem diodowym (HPL).

Zalety depilacji laserowej w salonie:

  • zabieg wykonywany jest przez profesjonalistę,
  • depilacja jest trwała i bezpieczna,
  • zabieg nie zabiera dużo czasu.

Wady depilacji laserowej w salonie:

  • konieczność powtarzania usługi,
  • wysokie ceny.

1.2. Zalety i wady depilacji laserowej w domu

Depilator laserowy przeznaczony do użytku domowego jest zminiaturyzowanym urządzeniem, pozwalającym w dość znacznym stopniu zastąpić profesjonalną depilację w salonie kosmetycznym. Działanie tego urządzenia jest jednak słabsze, wiązka światła obejmuje mniejszy obszar działania, jednak koszt zakupu jest jednorazowy i nie ma konieczności wydawać pieniędzy na następne zabiegi.

Zalety depilacji laserowej w domu:

  • skuteczność tego rodzaju depilacji,
  • możliwość wielokrotnego użycia depilatora, bez ponoszenia dodatkowych kosztów,
  • domowa depilacja laserowa jest bezpieczna.

Wady depilacji laserowej w domu:

  • zabiegi są czasochłonne,
  • konieczność powtarzania zabiegów.

2. Kto może skorzystać z zabiegu depilacji laserowej?

Czujesz się pewna, że depilacja laserowa jest dla ciebie, ale nie wiesz czy będziesz mogła z niej skorzystać? Jak to bywa z każdym zabiegiem kosmetycznym, również depilacja laserowa niesie za sobą pewne przeciwwskazania.

Depilacji laserowej nie należy jednak wykonywać w następujących przypadkach:

  • zażywanie światłoczułych leków;
  • opalenizna;
  • padaczka;
  • bliznowiec (Keloid);
  • nowotwory;
  • łuszczyca;
  • rozrusznik serca;
  • ciąża;
  • cukrzyca;
  • depilacja woskiem;
  • infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze w miejscu depilacji;
  • siwe, rude lub blond włosy w miejscu depilacji (traci ona wtedy skuteczność);
  • korzystanie z bronzerów, samoopalaczy.

Oczywiście, nie musisz się martwić o to, że zapomnisz o jakimś przeciwwskazaniu i wybierzesz się na zabieg depilacji, którego nie powinnaś wykonać. Nad twoim bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowany kosmetolog. To on zaprosi cię na bezpłatną konsultację, przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykluczy wszelkie przeciwwskazania do depilacji laserem.

Dodatkowo, podczas takiego spotkania wykonywana jest próba laserowa, która pomaga ustalić, czy podczas zabiegów depilacji laserowej, na twojej skórze nie wystąpi żadna, niepożądana reakcja. To daje także możliwość dopasowania indywidualnych parametrów lasera Light Sheer Duet - adekwatnie do twojej skóry i rodzaju włosków.

3. Depilacja laserowa w gabinecie kosmetycznym

Depilacja laserowa od lat na stałe gości w ofercie gabinetów kosmetologicznych. W tym czasie poprawie ulegała skuteczność, ale też bezpieczeństwo zabiegów.

Ze względu na wysoką skuteczność laserowej depilacji, kobiety najczęściej decydują się na:

  • depilację okolic bikini,
  • depilację nóg,
  • depilację okolic nad górną wargą – wąsika,
  • depilację pachwin
  • depilację pach.

Warto pamiętać jednak, że zabieg wykonać można tak naprawdę na każdym fragmencie skóry. Niezwykle ważne jest przestrzeganie kilku zasad po przeprowadzonym zabiegu.

Laserowe usuwanie owłosienia może powodować zaczerwienienie skóry, bezpośrednio po wykonanej sesji, które ustępuje samoistnie po kilku dniach, stąd nie należy podrażniać skóry przez ten czas kosmetykami na bazie spirytusu. Przez pierwszy okres przeciwwskazaniem może być również wizyta na solarium, nadmierna ekspozycja na słońce, kąpiel w basenie, czy zbyt gorący prysznic.

Zaleca się stosowanie tylko łagodnych kosmetyków, takich jak Bepanthen czy Panthenol. Trzymanie się tych zaleceń pozwoli na szybkie i zadowalające efekty, jakie daje depilacja laserowa.

3.1. Jak się przygotować?

Przygotowania należy rozpocząć już miesiąc przed planowanym zabiegiem. W tym momencie należy zaprzestać depilacji oraz innych metod usuwania owłosienia, polegających na wyrywaniu włosów. W przeciwnym razie zabiegi będą nieskuteczne. Z tego samego powodu, również 4 tygodnie wcześniej, nie wolno się opalać, a także stosować kosmetyków samoopalających i brązujących.

Również miesiąc wcześniej nie wolno stosować preparatów, które uwrażliwiają na światło. Wliczają się w to wszelkie kosmetyki z kwasami owocowymi, witaminą C oraz witaminą A. Zrezygnować należy ze większości kremów rozjaśniających przebarwienia oraz peelingów kwasowych.

Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić wszelkie preparaty doustne, które uwrażliwiają na światło. Wliczają się w to chociażby ziołowe herbatki takie, jak dziurawiec, czy nagietek. Pamiętajmy, że w dniu zabiegu skóra nie może być przesuszona i podrażniona. Dlatego właśnie tydzień przed zabiegiem warto zacząć intensywnie nawilżać skórę i unikać wszelkich czynników drażniących. W dniu zabiegu, lub dzień wcześniej, należy jedynie ogolić obszar zabiegowy przy pomocy jednorazowej maszynki.

3.2. Postępowanie po zabiegu

Po wykonaniu laserowej depilacji nie powinniśmy korzystać z basenu ani sauny, a także brać gorących kąpieli. Nie należy także używać peelingów mechanicznych ani chemicznych, a także wystawiać skóry na działanie słońca.

Nie zaleca się także używania preparatów opartych na alkoholowym składzie. Zabieg należy powtórzyć kilka razy, aby efekt był satysfakcjonujący.

Po zabiegu z użyciem depilatora laserowego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Oto kilka porad:

  • po zabiegu depilacji laserowej powinniśmy unikać opalania przez okres 4 tygodni - jeśli chcemy przeprowadzić cała serię zabiegów, musimy zapomnieć o opalaniu przez cały okres jej trwania, tj. około sześć miesięcy,
  • włoski mogą odrastać - jeśli po zabiegu zaobserwujemy, że włosy odrastają nie jest to powód do niepokoju. Większość wypadnie samoistnie, a reszta będzie jaśniejsza i delikatniejsza,
  • skóra po depilacji może być delikatnie opuchnięta, zaczerwieniona i wrażliwsza, jest to jednak stan przejściowy, który trwa do godziny po zabiegu,
  • między poszczególnymi zabiegami możemy golić i obcinać włoski, nie możemy jednak wyrywać ich - w ten sposób usuwa się łodyga włosa, w której jest melanina - na miejsce pozbawione tego elementu nie będzie działał laser.

4. Przeciwwskazania do wykonania zabiegów

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegów. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy poinformować o nich osobę rejestrującą. Depilacji laserowej nie przeprowadza się w przypadkach takich, jak:

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • świeża opalenizna,
  • podrażnienia skóry,
  • przerwanie ciągłości tkanki,
  • choroby skóry oraz infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym,
  • skłonność do powstawania przebarwień i bliznowców,
  • doustna terapia retinoidami.

Pamietaj, że zabieg depilacji laserowej wykonuje się w seriach!

znajdują się w różnych fazach wzrostu. Wyróżniamy anagen, katagen oraz telogen. Zabiegi depilacji laserowej skuteczne są tylko w pierwszej, czyli w fazie wzrostu. Dlatego też cała kuracja obejmuje serię wizyt, odbywających się najczęściej co kilka tygodni.

Dzięki temu jesteśmy w stanie usunąć aż 95 proc. włosów. Pozostałe 5 proc. może, ale nie musi, pojawić się w ciągu roku od ostatniej wizyty. W takim wypadku można je usunąć podczas jednej wizyty przypominającej – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog z Clinica Dermatologica.

5. Opinie o depilacji laserowej

Można spotkać skrajnie odmienne opinie o depilacji laserowej - od okrzyków zachwytu aż po jęki zawodu. Wydaje się zatem, że opinie o depilacji laserowej w pewnym sensie zależą od skuteczności zabiegu. Zatem osoby, u których depilacja laserowa okazała się skuteczna, na ogół wypowiadają się o niej pozytywnie, a ludzie, którym depilacja laserowa nie przyniosła pożądanych rezultatów, będą oceniać ją negatywnie.

Osoby zadowolone z depilacji laserowej są jednak zgodne co do tego, że nie należy oczekiwać rezultatów po jednym zabiegu, a raczej należy nastawić się na wykonanie co najmniej kilku zabiegów depilacji laserowej.

Można znaleźć także opinie, że efekty depilacji laserowej są zależne od rodzaju lasera użytego do zabiegu. Pacjenci chwalą lakier diodowy, a negatywnie oceniają laser aleksandrytowy. Z kolei według innych opinii depilacja laserowa może pomóc zlikwidować owłosienie tylko wtedy, gdy nie wynika ono z przyczyn hormonalnych.

6. Depilator laserowy a bezpieczeństwo

Jeżeli należysz do grona osób, które troszczą się o własne bezpieczeństwo, powinnaś przeanalizować wszystkie plusy oraz minusy depilacji laserowej. Wprawdzie po zabiegu rzadko kiedy dochodzi do powikłań, jednak przypadki takie się zdarzają i trzeba mieć je na uwadze. Bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej skóra może być zaczerwieniona.

W obrębie mieszków włosowych pojawiają się czerwone punkciki. Dzieje się tak, ponieważ laser niszczy znajdujący się tam mieszek włosowy i tkanka go otaczająca jest delikatnie podrażniona. Metoda ta to ingerencja w skórę i takie objawy są normalne.

Po depilacji laseowej w obrębie mieszka mogą być widoczne włoski. Nie oznacza to, że zabieg się nie udał. Zniszczony włos może tkwić w obrębie skóry, ale po kilku dniach samoistnie wypadnie. Zdarza się, że po depilacji laserem na powierzchni skóry pojawiają się brązowe plamy, tj. przebarwienia .

Niekiedy nawet skóra staje się wręcz chropowata. Z reguły objawy te są tymczasowe i znikają samoistnie w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Depilacja wykorzystująca działanie lasera rzeczywiście jest obecnie najskuteczniejszą z metod umożliwiających trwałe usunięcie owłosienia. Oczywiście musisz spełniać odpowiednie kryteria, aby zabieg się udał. Wiele kobiet jest bardzo zadowolonych z efektów końcowych. Jeżeli jesteś zdecydowana na zabieg, dowiedz się dokładnie, czego możesz się spodziewać po takim zabiegu, abyś nie czuła się zaskoczona.

6.1. Możliwe skutki uboczne depilacji

Pacjentki o wrażliwej skórze mogą w najbardziej delikatnych obszarach odczuwać dyskomfort. Najbardziej wrażliwe panie mogą poprosić o krem znieczulający przed zabiegiem. Przy użyciu lasera Vectus zabieg jest praktycznie bezbolesny.

U części pacjentów mogą pojawić się na skórze plamy. Skutkiem ubocznym depilacji laserowej u osób o ciemniejszej karnacji są pęcherze lub oparzenia, które z czasem się goją.

7. Depilator laserowy a depilator klasyczny

Wiele z nas zastanawia się, na który z rodzajów depilatora zdecydować się; depilator laserowy nie usunie owłosienia na zawsze, może warto więc wybrać opcję klasyczną?

Depilator klasyczny wyrywa włoski razem z cebulkami. Jest to zabieg skuteczny, przez jakiś czas pozwala zapomnieć o zbędnym owłosieniu. Wadą jest jednak ból i dyskomfort podczas depilacji, a także konieczność powtarzania zabiegu co kilka tygodni, a czasem nawet dni.

Depilator laserowy nie wyrywa włosków, więc nie sprawia bólu, nie trzeba go także powtarzać zbyt często. Kilkukrotna depilacja wybranej partii ciała zwykle zapewnia długotrwały efekt gładkiej skóry.

Biorąc pod uwagę te różnice, depilator laserowy wydaje się być lepszym rozwiązaniem od depilatora klasycznego. Ceny depilatorów laserowych zaczynają się od kilkuset złotych, zwykle tańsze urządzenia są mniej skuteczne.

Depilatory z wyższej półki charakteryzują się dużym obszarem roboczym, co pozwala usunąć większą liczbę włosków jednorazowo. Posiadają także regulację mocy, co bywa pomocne szczególnie podczas depilacji miejsc wrażliwych i intymnych.

8. Czy depilacja laserowa boli?

Zabieg depilacji laserowej może powodować niewielki dyskomfort, choć działanie tego urządzenia nie powinno być tak nieprzyjemne jak np. depilacja woskiem. Możemy czuć delikatne mrowienie lub szczypanie, jednak nie u wszystkich pojawiają się tego typu odczucia. Każdy z nas posiada indywidualny próg bólu, stąd też dla jednej osoby zabieg może być nieprzyjemny, dla drugiej natomiast będzie zupełnie neutralny.

9. Jaki depilator wybrać?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup depilatora laserowego, dobrze jest zwrócić uwagę na kluczowe parametry. Przede wszystkim jest to:

  • powierzchnia działania - zwykle będzie obejmowała kilka centymetrów kwadratowych; im jest większa, tym szybciej wydepilujemy większe partie ciała, jednak łączy się to z mniejszą dokładnością w zagłębieniach i nierównościach. Depilatory laserowe najlepszych marek mają w sobie nakładki do depilacji okolic bikini lub twarzy,
  • marka - renoma producenta ma tym przypadku duże znaczenie, lepiej jest zdecydować się na sprawdzoną i polecaną markę, niż na taką, która nie jest znana. Markowe produkty są zwykle serwisowane i mają lepsze warunki gwarancji,
  • liczba emitowanych impulsów - im jest większa, tym dłużej możemy użytkować depilator,
  • sposób zasilania - może być zasilana na kilka sposobów, najczęściej zasilana jest sieciowo, choć dostępne są również depilatory na akumulator lub zasilanie akumulatorowo-sieciowo,
  • możliwość regulacji mocy działania depilatora - dobra opcja, jeśli chcemy depilować okolice miejsc intymnych, pach, pachwin, miejsca pod kolanami i twarz,
  • cena - tego parametru nie możemy pominąć - ceny tych urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych - poniżej pięciuset, jednak droższe będą bardziej funkcjonalne,
  • ergonomia - jest to ważny czynnik, ponieważ ergonomiczny depilator, dobrze leżący w dłoni, będzie wygodniejszy w użytkowaniu,
  • funkcje dodatkowe - depilator laserowy powinien posiadać osłonę i zabezpieczenia chroniące oczy. Do niektórych modeli dodawana jest też funkcja chłodzenia oraz inne dodatkowe akcesoria,
  • popularność - dobrze jest przed zakupem danego urządzenia poznać opinie innych użytkowników na jego temat - możemy przejrzeć oceny, recenzje w internecie, bądź zajrzeć do rankingów najlepszych produktów w danej kategorii,
  • innowacyjność - na ogól najlepszym wyborem będzie jeden z najnowszych modeli, ponieważ posiada wszystkie udoskonalenia, zwykle jest skuteczniejszy i bardziej funkcjonalny niż poprzednie wersje.

10. Depilator laserowy a karnacja skóry

Depilacja laserowa powinna być dostosowana do typu skóry. W wyjątkowych przypadkach, kiedy skóra jest bardzo ciemna, a włoski bardzo jasne, taki zabieg nie jest zalecany. W naszej szerokości geograficznej większość ludzi jednak ma jasną karnację i ciemne włoski. Na podstawie typu karnacji dopasowujemy natężenie mocy w depilatorze.

Skóra bardzo jasna, prawie przezroczysta, jasna oraz jasna oliwkowa może wykorzystywać wszystkie poziomy natężenia depilatora. Skóra o karnacji brązowej do oliwkowej mogą korzystać z maksymalnie trzeciego poziomu mocy depilatora, natomiast osoby o skórze ciemnobrązowej do czarnej nie powinny w ogóle korzystać z takiej formy depilacji.

Warto pamiętać kilka ważnych reguł podczas stosowania depilacji.

  • nie powinniśmy naświetlać skóry w miejscu pieprzyków lub piegów,
  • nie powinniśmy stosować depilacji laserowej na opaloną skórę,
  • po intensywnym opalaniu powinniśmy do depilacji odczekać nawet miesiąc.

11. Depilator laserowy - jaką wybrać moc?

Po zakupie depilatora laserowego warto zrobić krótki test. 24 godziny przed planowanym zabiegiem warto sprawdzić, jaka będzie reakcja skóry na działanie depilatora laserowego. Sprawdźmy urządzenie na małym fragmencie skóry, zaczynając od mocy najniższej i stopniowo ją zwiększając. Jeśli w którymś momencie poczujemy dyskomfort, bądź lekkie pieczenie, możemy mieć pewność, że poprzedni poziom mocy był dla nas odpowiedni.

Po upływie doby można jeszcze upewnić się, czy testowana skóra nie posiada szczególnych śladów. Aby mieć całkowitą pewność możemy taki test wykonać w różnych partiach ciała.

Do zabiegu powinniśmy się także właściwie przygotować, przed depilacją należy ogolić skórę, np. przy pomocy maszynki. Zabieg ten pozwoli nam uniknąć gromadzenia energii lasera przez włosy na skórze. Oprócz ogolenia skóry, należy umyć ją zwykłym mydłem lub żelem, tak by była czysta. Na kilka dni nie powinno się także opalać - im skóra jaśniejsza, tym większy efekt depilacji.

Do depilacji okolic intymnych, zawsze warto zacząć od najniższej mocy, zwiększając ją stopniowo.

12. Jak używać depilatora laserowego?

Zabieg depilacji laserowej nie jest trudny do wykonania. Poziom zautomatyzowania urządzenia jest tak wysoki, że najczęściej wystarczy po prostu go włączyć i przyłożyć do skóry.

Aby depilacja była jeszcze łatwiejsza, dobrze jest skorzystać z nakładek przeznaczonych do konkretnych partii skóry. Dobrym przykładem jest końcówka do okolic bikini - włoski w tych miejscach są zwykle mocniejsze i grubsze, niż na innych częściach ciała. Innym przykładem będzie końcówka depilatora do włosków na twarzy. Dzięki niej możemy całkowicie bezpiecznie używać depilatora na podbródku i nad górną wargą.

Możemy znaleźć także końcówkę do skóry pod pachami, ponieważ jest ona niezwykle wrażliwa na bodźce.

Na depilację nóg depilatorem laserowym najlepiej jest na początek przeznaczyć półtorej godziny. Po uzyskaniu wprawy, czas ten może się skrócić do około godziny. Depilacja okolic intymnych trwa około 45 minut, najlepsze efekty depilacji tych okolic są widoczne po trzech lub czterech zabiegach.

12.1. Kiedy wykonać zabieg?

Najlepszym okresem , aby rozpocząć depilację laserową jest jesień lub zima. Zabiegi należy wykonywać co kilka tygodni, dlatego dopiero za kilka miesięcy od rozpoczęcia terapii będziemy cieszyć się naprawdę gładką skórą.

Najłatwiej usuwają się ciemne włoski na jasnej skórze - jeżeli mamy taką karnację, powinny wystarczyć 3-4 zabiegi. W przypadku innych typów potrzebnych będzie więcej takich zabiegów.

13. Ile zabiegów należy wykonać

Wyraźne efekty korzystania z depilatora laserowego powinny być widoczne po około 3-4 użyciach. Po takim czasie włoski odrastają wolniej, jest ich także mniej. Po 5-6 zabiegach mogą już nie odrastać w ogóle.

Po jakimś czasie (6-8 miesięcy) od przeprowadzonej serii zabiegów, można wykonać depilację przypominającą.

14. Inne metody depilacji

Oprócz depilacji laserowej istnieje kilka innych metod usuwania włosów. Jednak zazwyczaj są one bardziej bolesne lub mniej skuteczne.

Do innych metod depilacji zaliczamy:

  • depilację chemiczną – jest to prosty i bezbolesny zabieg usuwania włosów. Do jego wykonania wykorzystuje się kremy, żele lub pianki depilujące. Zabieg polega na rozprowadzeniu preparatu depilującego w wybranych miejscach i pozostawieniu go na ustalony przez producenta lub specjalistę okres czasu. Przed wykonaniem depilacji chemicznej należy upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników. Zaletą depilacji chemicznej jest to, że usuwa nawet bardzo małe włoski;
  • depilacja depilatorem elektrycznym – depilacja tego typu stosowana regularnie sprawia, że włosy z czasem stają się coraz słabsze i znacznie wolniej odrastają;
  • depilacja pastą cukrową – jest mniej bolesna od elektrycznego depilatora. Nie wywołuje urazów lub poparzeń. Cena depilacji pastą cukrową to około 100 zł;
  • depilacja woskiem – jest to tani, aczkolwiek bolesny zabieg usuwania owłosienia. Polega na pozbywaniu się włosów przez wyrywanie. Najlepiej depilację woskiem wykonywać w gabinecie kosmetycznym.

Owłosienie można także usuwać za pomocą maszynki do golenia. Należy jednak pamiętać by maszynki regularnie wymieniać. Zaniedbanie tego doprowadzi do rozwoju różnego rodzaju infekcji. Nie golimy ciała maszynką o tępych ostrzach. Przed goleniem warto użyć żelu, kremu lub pianki, która zmiękczy włosy.

Pamiętajmy, aby golić się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Po zabiegu warto użyć kosmetyków, które zadbają o podrażnioną skórę.

14.1. Depilacja brazylijska

Depilacja brazylijska jest dodatkową metodą depilacji, która może być alternatywą dla laserów. Depilację brazylijską wykonuje się w salonie kosmetycznym. Polega na 100% usuwaniu włosów z ciała kobiety w okolicach intymnych. To krępująca metoda depilacji, a dla wielu ludzi jest ogromnym źródłem stresu. Przez niektórych bywa porównywana do pierwszej wizyty u ginekologa.

Depilacja brazylijska jest niestety bolesna i niekomfortowa. Poleca się, jeśli nigdy nie miało się do czynienia z tego typu zabiegiem, wykonać depilację o mniejszym zakresie. Zanim dasz sobie wykonać depilację brazylijską, warto poddać się zwykłej, płytkiej depilacji intymnej.

Dobrze jest wybrać się do wypróbowanego salonu, gdzie zatrudnieni są najlepsi specjaliści. Warto sprawdzić, czy dany salon ma niezbędne certyfikaty, czy dba o sterylność narzędzi. Depilacja brazylijska będzie mniej bolała, jeśli wybierzesz się na nią w połowie cyklu miesiączkowego.

Zabieg depilacji brazylijskiej wykonywany jest na leżąco. Przed wykonaniem depilacji brazylijskiej w większości salonach otrzymuje się skąpe, jednorazowe stringi, tzw. bikini brazylijskie. Depilowane miejsca są odsłaniane przez kosmetyczkę, następnie przykrywane, by zachować możliwe poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Nakłada się wysokiej jakości wosk, przeznaczony do depilacji wrażliwych miejsc, następnie przykrywa się je specjalnym materiałem. Po wystygnięciu wosk odrywa się ze skóry. W tym czasie włoski wyrywane są z cebulkami.

To najbardziej bolesny moment depilacji brazylijskiej, który u wielu kobiet wywołuje krzyk. Ból jest tym większy, im bardziej jest ukrwione miejsce. Włoski przed depilacją brazylijską powinny być suche i wolne od innych substancji czy balsamu. Depilacja brazylijska zależnie od wybranego wariantu wyniesie 50-100 zł, a powtarzać ją należy w odstępie 3-4 tygodni.

Po depilacji brazylijskiej należy uważać na skórę w okolicy intymnej. Usunięte włosy niestety odrastają, dlatego zabieg należy powtarzać regularnie.

Niektórzy specjaliści radzą, aby nie podążać ślepo za trendem usuwania całego owłosienia z miejsc intymnych. Włosy tworzą barierę ochronną. Chornią przed grzybicami sromu.

15. Ile kosztuje zabieg depilacji laserowej?

Koszt jednorazowego zabiegu depilacji laserowej dwóch części ciała to ok. 300 złotych. Z kolei jednorazowy zabieg depilacji laserowej czterech części ciała kosztuje ok. 500-700 zł.

Z kolei za jednorazowy zabieg depilacji laserowej całego ciała zapłacimy od 1000 zł do 2000 zł. Seria zabiegów depilacji laserowej kilku części ciała to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych.

Zobacz też:

16. Czy warto kupić depilator laserowy?

Domowa depilacja laserowa jest jedną z najwygodniejszych i najtrwalszych sposobów usuwania zbędnego owłosienia. Urządzenia te nie stwarzają problemów w obsłudze, są skuteczne i funkcjonalne, zaś zabieg depilacji nie powoduje bólu i dyskomfortu, jak ma to miejsce w przypadku innych form depilacji.

Chociaż depilacja laserowa wykonana w domu nie spowoduje usunięcia włosów na zawsze, to pozwoli nam cieszyć się gładką skórą przez długi czas, co podnosi komfort życia i oszczędza nasz czas. Mankamentem jest koszt, jaki musimy ponieść podczas zakupu tego urządzenia, jednak dobrze jest mieć na uwadze, że jest to jednorazowy zakup, który szybko może się zwrócić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze