Dermokosmetyki do twarzy
Dermokosmetyki, znane także jako kosmeceutyki, kosmetyki apteczne i kosmetyki dermatologiczne, to grupa preparatów, których działanie sytuuje się pomiędzy leczeniem a pielęgnacją. Kosmetyki dermatologiczne bardzo często stosuje się jako środek dodatkowy w leczeniu różnych chorób skóry, takich jak: atopowe zapalenie skóry, trądzik młodzieńczy, trądzik pospolity czy różowaty. Dermokosmetyki są dostosowane do poszczególnych rodzajów cery i związanych z nią schorzeń.
1. Jak działają kosmetyki apteczne?
Dermokosmetyki ze względu na miejsce zakupu określa się potocznie także mianem kosmetyków aptecznych. Do ich tworzenia angażowani są specjaliści z różnych dziedzin nauki: dermatologii, kosmetologii i chemii. Kosmetyki dermatologiczne nie uczulają, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród alergików. Ich działanie opiera się na zwiększonym stężeniu substancji aktywnych w preparacie, które:
- pielęgnują skórę,
- stymulują jej regenerację,
- zwiększają odporność skóry,
- powodują, że skóra wolniej się starzeje,
- zmniejszają defekty skórne, takie jak: zmarszczki, zmiany trądzikowe, rozstępy.
Dermokosmetyki zawierają zwiększone ilości substancji aktywnych, które pozytywnie wpływają na cerę. Należą do nich:
- witamina A i jej pochodne – przyspiesza złuszczanie się skóry, usuwanie zmian trądzikowych, przebarwień. Ponadto dzięki działaniu tej witaminy skóra wolniej się starzeje;
- lipidy – ich działanie polega na odbudowie bariery ochronnej skóry i zapobieganiu starzeniu się cery;
- substancje roślinne – mają działanie przeciwzapalne (np. miłorząb japoński, zielona herbata), antyoksydacyjne, uszczelniające naczynka (np. ziele ruty, arnika);
- metale – przyspieszają gojenie się skóry (np. cynk i miedź).
Kosmetyki apteczne zawierają ponadto szereg substancji, których działanie wpływa na rozjaśnienie skóry, a zatem poprawiają jej ogólny wygląd. Na łagodzenie zmian trądzikowych najlepsze są dermokosmetyki na bazie kwasów, takich jak: kwas mlekowy, winowy, cytrynowy, salicylowy. Ich działanie opiera się głównie na zintensyfikowaniu procesu złuszczania się skóry.
2. Dlaczego potrzebujemy dermokosmetyków?
Zapotrzebowanie na dermokosmetyki jest obecnie duże, a będzie jeszcze wzrastało wraz z rozwojem cywilizacji, ponieważ przynosi on ze sobą coraz większą liczbę chorób skóry, powoduje, że staje się ona wrażliwsza i bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Wzrost zanieczyszczenia i negatywne działanie promieni UV powodują, że wzrasta tendencja do powstawania rozszerzonych naczyń, przebarwień czy fotostarzenia się skóry. Kosmetyki apteczne nie są w stanie zatrzymać procesu starzenia lub sprawić, że pajączki nigdy więcej nie pojawią się na skórze, ale ich skuteczność jest stosunkowo wysoka. Warto pamiętać, że dermokosmetyki są preparatami bezpiecznymi, wielokrotnie testowanymi dermatologicznie i laboratoryjnie. Są to zazwyczaj kosmetyki hipoalergiczne, bezbarwne i bezzapachowe, dlatego nie powodują uczuleń. Zawierają małą ilość konserwantów i bardzo często są produkowane na bazie wody termalnej.
Dermokosmetyki do twarzy spełniają liczne funkcje, ale ich głównym zadaniem jest walka z problemami skórnymi. Działanie kosmeceutyków jest bardziej efektywne niż w przypadku kosmetyków dostępnych w drogeriach, o czym warto przekonać się na własnej skórze.