Trwa ładowanie...

Dlaczego należy chronić usta przed promieniowaniem UV?

W okresie lata spędzamy dużo czasu na świeżym powietrzu. To z kolei wiąże się ze zwiększeniem ekspozycji skóry oraz czerwieni wargowej na działanie promieniowania UV, które znacząco przyśpiesza procesy starzenia się tych partii twarzy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w ich obrębie. To właśnie z tego względu każdego dnia powinno się stosować filtry słoneczne.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Chroń usta przed działaniem słońca

Dzięki badaniom klinicznym wiadomo, że jedynie 37% osób regularnie stosujących kosmetyki z filtrami zabezpiecza również usta przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV. Niewiele osób ma świadomość, że konsekwencją tego może być nowotwór wargi.

Promieniowanie UV stanowi bowiem jeden z głównych czynników powodujących powstawanie nowotworów. Odpowiada ono niemal w 90% za wystąpienie wielu nowotworów skóry. Usta są szczególnie narażone na niekorzystny wpływ promieniowania słonecznego, gdyż w przeciwieństwie do skóry nie posiadają one naturalnego mechanizmu obronnego w postaci syntezy melaniny – barwnika wydzielanego w skórze pod wpływem promieniowania UV, który zwiększa jej ochronę na oparzenia. Z kolei powstanie oparzenia jest równoznaczne z uszkodzeniem komórek w obrębie danej partii skóry, a to zwiększa również ryzyko wystąpienia nowotworów w tej okolicy.

Poza tym nadmierna ekspozycja na słońce zmniejsza produkcję kolagenu w obrębie ust, a to z kolei z czasem skutkuje zmniejszeniem ich objętości oraz elastyczności. Ponadto na skutek tego stopniowo pojawiają się pierwsze zmarszczki w okolicy ust.

Badania kliniczne potwierdzają, że to mężczyźni są bardziej narażeni na wystąpienie nowotworu czerwieni wargowej. Może to być związane z tym, że zazwyczaj nie przywiązują oni istotnej wagi do codziennej pielęgnacji skóry, a tym bardziej do pielęgnacji ust. Oczywiście to nie zwalnia kobiet z konieczności regularnej ochrony czerwieni wargowej przed słońcem.

2. W jaki sposób pielęgnować usta, aby jednocześnie chronić je przed niekorzystnym działaniem słońca?

To ważne, aby przez cały rok każdego dnia aplikować na usta kosmetyki silnie nawilżające, które zawierają w składzie filtry słoneczne. Dzięki temu usta będą miękkie i gładkie, a jednocześnie będą one również chronione przed uszkodzeniami związanymi z działaniem słońca. Warto zwrócić uwagę na to, aby współczynnik ochrony SPF w tym przypadku nie był niższy niż 15.
Słońce sprzyja również nadmiernemu wysychaniu ust. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać domowy peeling ust. Można go przygotować poprzez połączenie łyżeczki cukru z odrobiną oliwy. Składniki mieszamy ze sobą do momentu uzyskania gęstej papki. Taką mieszaninę należy nałożyć na powierzchnię czerwieni wargowej, a następnie masować ją przez kilka minut. Na koniec trzeba usunąć z ust resztki peelingu przy użyciu letniej wody i zaaplikować na ich powierzchnię natłuszczający balsam pielęgnacyjny.

Odpowiednia pielęgnacja ust latem zapewni im dobre nawilżenie, miękkość i gładkość. Co więcej, filtry zawarte w szminkach i sztyftach do ust zapobiegną przedwczesnemu starzeniu się tej delikatnej partii twarzy, a także będą ją chronić przed nowotworami wynikającymi z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Mgr Joanna Hirszler
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.