Dni niepłodne - okres płodności, wyznaczanie, objawy
Podczas całego cyklu menstruacyjnego kobieta może zajść w ciążę tak naprawdę tylko przez sześć dni. Reszta dni uznawana jest za dni niepłodne. Przez większość cyklu kobieta nie ma szansy na zajście w ciąże. Jak więc rozpoznać, kiedy mamy dni płodne, a kiedy z kolei są dni niepłodne?
1. Dni niepłodne - okres płodności
Kobieta w całym cyklu jest płodna tak naprawdę tylko od 12 do 24 godzin, kiedy żyje jajeczko uwalniane z jajnika, gotowe do zapłodnienia. Jednak podczas wyznaczania dni płodnych lub dni niepłodnych musimy brać pod uwagę także płodność mężczyzny, a nie tylko kobiety. Dlaczego więc, jeśli kobieta w przeciągu całego cyklu jest płodna przez około jeden dzień, to może zajść w ciążę przez sześć dni?
Tu właśnie bierzemy pod uwagę płodność mężczyzny. Chodzi głównie o żywotność plemników, które w sprzyjających warunkach mogą przeżyć nawet 5 dni. W ten właśnie sposób liczba potencjalnych dni, kiedy kobieta może zajść w ciążę, wzrasta do sześciu.
2. Dni niepłodne - wyznaczanie
Aby dokładnie wyznaczyć dni niepłodne, potrzebna jest bardzo dokładna obserwacja ciała, objawów dni płodnych, a także wykonywanie pomiarów temperatury. Dużo łatwiej wyznaczyć jest dni niepłodne lub płodne u kobiet, które miesiączkują regularnie. W przypadku, kiedy kobieta miesiączkuje nieregularnie, wyliczanie tych dni jest dużo trudniejsze. Przeciętny cykl każdej kobiety trwa 28 dni. Pierwszy dzień cyklu oznacza pierwszy dzień miesiączki, natomiast ostatni dzień to dzień przed tuż przed kolejną miesiączką.
Ogólnie przyjmuje się, że czas, kiedy kobieta ma miesiączkę oraz czas zaraz po miesiączce to dni niepłodne. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to okres względnej niepłodności zwłaszcza u kobiet z krótkimi cyklami. Wszystko za sprawą właśnie plemników, które mogą przeżyć długo w narządach rodnych kobiety, a nie mamy pewności czy owulacja się nie przesunie, dlatego niezabezpieczony stosunek może zakończyć się ciążą. Po pierwszej fazie, czyli dniach niepłodnych, następuje faza dni płodnych.
To wtedy szansa na zajście w ciąże jest największa. Okres ten trwa od końca pierwszej fazy aż do 24 godzin po owulacji. Zakłada się, że owulacja występuje około 14 dni przed miesiączką. U kobiet, które mają dłuższe cykle lub miesiączkują nieregularnie, termin ten będzie ruchomy. Ostatni etap to faza bezwzględnej niepłodności, czyli kolejne dni niepłodne. W tym okresie zajście w ciąże jest niemożliwe. Okres ten liczy się względnie na 3 dzień po owulacji. W tym czasie odnotowujemy wzrost temperatury. Kobiety, które dobrze obserwują swoje ciało, zauważą też inny śluz.
Zobacz także:
3. Dni niepłodne - objawy
Kobiety, które jeszcze nie odróżniają aż tak dobrze dni płodnych od dni niepłodnych, mogą zaobserwować pewne objawy, które dają dni niepłodne. Główne objawy dni niepłodnych to: uczucie suchości, brak lepkiej i gęstej wydzieliny. U niektórych kobiet można zaobserwować zwiększony apetyt, zatrzymywanie wody w organizmie, pogorszenie samopoczucia oraz wyglądu cery, a także obniżone libido i niechęć do aktywności fizycznej.