Trwa ładowanie...

Dobra szczoteczka kluczem do pięknego uśmiechu

Nic tak nie dodaje nam uroku, jak piękny uśmiech. Jest symbolem szczęścia i radości, rozpromienia naszą twarz i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby godne zaufania i pełne optymizmu. Jak zatem o niego dbać?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Stomatolodzy na brak pracy nie mogą narzekać: blisko 90 proc. z nas cierpi na co najmniej jedną chorobę jamy ustnej, a niemal 100 proc. osób w wieku 34 - 45 lat ma próchnicę.

Na tak niepokojące wyniki wpływ ma wiele czynników, m.in. obfitująca w cukier dieta oraz zbyt krótki czas szczotkowania zębów. Unikamy też regularnych kontroli dentystycznych, które dają szansę na szybkie zdiagnozowanie problemu i mniej bolesne leczenie. To wszystko sprawia, że nasze uśmiechy pozbawione są blasku i zdrowia. W jaki sposób możemy to zmienić?

1. Codzienna higiena to podstawa

Każdy z nas wie, jak istotne jest codziennie szczotkowanie zębów. Praktyka jednak daleka jest od teorii. Zęby myjemy zbyt krótko, niedokładnie. Korzystamy najczęściej ze szczoteczek manualnych, które sprzyjają popełnianiu błędów przy codziennej higienie i nie są w stanie usunąć płytki nazębnej. Obecnie specjaliści są zgodni co do tego, że najlepszym wyborem jest szczoteczka elektryczna, ponieważ zapewnia większą precyzję i jakość mycia.

2. Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Wybór szczoteczek jest ogromny, jednak większość z nich opiera się na dwóch rozwiązaniach: sonicznym oraz technologii czyszczenia 3D. Obie metody są bardzo skuteczne i bazują na drganiach główki szczoteczki.

W przypadku technologii sonicznej zakres jej ruchów jest wymiatający, zaś w 3D – oscylacyjno-rotacyjny oraz pulsacyjny. Takie rozwiązanie jest najlepsze, bo umożliwia delikatne rozbijanie płytki nazębnej, która następnie jest usuwana.

Kupując szczoteczkę elektryczną, zdecydujmy się na model najbardziej innowacyjny i nowoczesny, np. dający możliwość łączenia się ze specjalnymi aplikacjami na naszym telefonie. Dzięki temu będziemy mogli indywidualnie ustawić programy pielęgnacji w zależności od tego, jakie mamy potrzeby. Każdy z nas ma przecież inne. Jedni chcą mieć bielszy uśmiech, inny cierpią z powodu nadwrażliwych dziąseł.

W każdym przypadku najlepsze efekty da stosowanie szczoteczki wyposażonej w okrągłą główkę z technologią oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjną. Taki wybór pozwoli nie tylko na usunięcie płytki nazębnej, ale też dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz zadba o dziąsła. Postawmy na jakość. To inwestycja na długi czas i troska o to, co najważniejsze – zdrowie.

3. Liczy się czas!

Zęby szczotkujemy średnio 46 sekund. To zbyt krótko, by móc cieszyć się pięknym uśmiechem. Minimalny czas mycia zębów to 2 minuty, przy założeniu, że dotrzemy do wszystkich zakamarków jamy ustnej. Z tym możemy mieć jednak problem, bo, jak wynika z dotychczas przeprowadzonych badań, osoby leworęczne skupiają się na szczotkowaniu prawej strony jamy ustnej i odwrotnie.

Najnowsze technologie umożliwiają kontrolę miejsc, które są aktualnie szczotkowane. Takie rozwiązanie daje połączenie czujnika ruchu umieszczonego w szczoteczce z funkcją rozpoznawania obrazu video za pomocą kamery znajdującej się w telefonie. Ten sposób kontroli sprawia, że zęby są dobrze wyczyszczone. To tak, jakbyśmy codziennie czyścili zęby pod czujnym okiem stomatologa.

Szczoteczki elektryczne są też często wyposażone w timer, który umożliwia kontrolę czasu szczotkowania jamy ustnej.

4. Zasady zdrowej diety

Higiena jamy ustnej, choć niezwykle ważna, nie jest jedynym sposobem na zachowanie pięknego uśmiechu. Istotna jest również zdrowa dieta, która powinna obfitować w witaminy i minerały.

Za prawidłową strukturę zębów odpowiada przede wszystkim wapń zawarty w produktach mlecznych, m.in. żółtym serze (jego żucie podnosi pH płytki nazębnej, co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i zapalenia dziąseł).

W trosce o piękny uśmiech warto też zrezygnować ze słodkich przekąsek. Szczególnie szkodliwe są twarde cukierki i landrynki. Najlepiej zastąpić je surową marchewką. Jest bogata w witaminę A, która wzmacnia dziąsła, mineralizuje zęby i stymuluje wytwarzanie śliny, niszczącej groźne bakterie powstałe w jamie ustnej.

By móc cieszyć się białym uśmiechem, uzyskując go w naturalny sposób, do diety zaleca się włączyć… truskawki. Zawierają duże ilości kwasu jabłkowego, który stanowi jeden ze składników past wybielających. Obecne w nich substancje zapobiegają też osadzaniu się kamienia nazębnego.

5. Sięgnij po pastę z fluorem

Fluor nie ma w ostatnim czasie dobrej opinii. Odradza się stosowania past, które zawierają ten pierwiastek. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. W odpowiedniej ilości jest on organizmowi niezbędny, zwłaszcza do prawidłowego rozwoju kości i zębów.

Zapobiega też próchnicy i wzmacnia szkliwo. Wśród produktów naturalnie zawierających fluor znajdziemy zieloną herbatę. Warto ją pić również dlatego, że obecne w niej przeciwutleniacze pozytywnie wpływają na cały organizm.

Piękny uśmiech to gwarancja dobrego samopoczucia. By móc się nim cieszyć, nie potrzeba wiele. Wystarczy starannie szczotkować zęby, dbać o zdrową dietę i często się śmiać.

Partnerem artykułu jest Oral-B.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.