Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na pocenie się nóg

Avatar placeholder
14.06.2019 09:33
Nadmierna potliwość stóp doskwiera zwłaszcza latem
Nadmierna potliwość stóp doskwiera zwłaszcza latem

Nadmierne pocenie się stóp to niestety dość częsta przypadłość. Wiele osób odczuwa dyskomfort po zdjęciu butów i martwi się, że inni poczują nieprzyjemny zapach.

Na każdej stopie znajduje się ponad 250 000 gruczołów potowych, dlatego te obawy są jak najbardziej uzasadnione. Pocenie się to naturalna reakcja organizmu na przegrzanie, nie zmienia to jednak faktu, że nadmierna potliwość to powód do zmartwień. Codzienna pielęgnacja stóp i wypróbowane domowe sposoby na pocenie się nóg na pewno pomogą.

Przy nadmiernej potliwości stóp najpierw należy wykonać badania, aby wykluczyć inne czynniki chorobotwórcze. Najskuteczniejszym zabiegiem na nadpotliwość stóp jest zastosowanie botoxu. Jeśli botox całkowicie nie wyeliminuje problemu, to w bardzo dużym stopniu go ograniczy. Warto również pamiętać o tym, aby obuwie miało skórzaną wkładkę. W domu możemy stosować kąpiele stóp w ziołach, stopy możemy posypać talkiem, zanim włożymy do obuwia.

1. Przyczyny nadmiernej potliwości

Wydzielanie potu ściśle wiąże się z aktywnością fizyczną oraz warunkami atmosferycznymi. Ciężka praca czy upał na dworze sprawiają, że gruczoły potowe pracują intensywniej. Jednak zdarza się, że osoby pocą się, choć żaden z powyższych czynników nie wystąpił.

Zobacz film: "Zioła hamujące pocenie"

Niektóre osoby rodzą się z nasiloną skłonnością do wilgotnych stóp, u innych podłożem problemu jest choroba lub przyjmowanie niektórych leków. Nawet po zjedzeniu pikantnej potrawy można doświadczyć wzmożonego pocenia się. Podobnie jest po spożyciu alkoholu lub napojów z kofeiną.

Za nadmierne pocenie się stópodpowiedzialne są także buty oraz skarpety wykonane ze sztucznego tworzywa. Zaobserwowano również, że na ilość wydzielanego potu wpływa przeżywanie silnych emocji oraz stres. Ponadto u kobiet obserwuje się zwiększone wydzielanie potu w okresie menopauzy.

Nadmierna potliwość jest zwykle leczona poprzez stosowanie przez pacjenta antyperspirantów, talku czy dezodorantów do stóp, a także poprzez doustne przyjmowanie leków.

Dostępne są także zabiegi, które mają na celu ograniczenie pocenia, na przykład zastrzyki z botoksu. Jednak przed decyzją o profesjonalnym leczeniu warto wypróbować domowe sposoby na nadmierne pocenie się stóp.

2. Sposoby na nadmierne pocenie

Jeśli nadmierna potliwość stóp daje ci się we znaki, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • regularnie mocz stopy w wodzie z dodatkiem połowy kubka soli lub dwiema torebkami czarnej herbaty;
  • na stopy nałóż papkę z korzenia imbiru – w ten sposób pozbędziesz się toksyn i zapobiegniesz rozmnażaniu się bakterii;
  • codziennie rano posyp stopy talkiem, możesz stosować także inny preparat przeciw poceniu;
  • posypanie wnętrza butów talkiem lub proszkiem do pieczenia to dobry sposób na pocenie nóg;
  • dla stóp najlepsze są sandały, ale nie sposób chodzić w nich przez cały rok; na chłodniejsze pory roku wybieraj lekkie, skórzane buty i w miarę możliwości nie chodź w nich bez przerwy; buty najlepiej nakładać naprzemiennie, co drugi dzień, wówczas mogą spokojnie wyschnąć i nie pojawia się nieprzyjemny zapach, zmniejsza się również ryzyko wystąpienia grzybicy stóp;
  • noś bawełniane, naturalne skarpetki; w skarpetach ze sztucznych włókien skóra stóp nie może swobodnie oddychać;
  • jeśli pocenie stóp nasila się po spożyciu alkoholu lub pikantnych potraw, spróbuj z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich spożycie do minimum.

Jeżeli mimo zastosowania się do powyższych wskazówek, problem nadmiernej potliwości stóp nie zniknie, idź do lekarza. Może okazać się, że nadmierne pocenie jest wynikiem choroby i konieczne jest leczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze