Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na wągry - maseczki, napar, tonik, peeling

Zaskórnikami nazywamy drobne, białe bądź czarne krostki zlokalizowane tuż przy ujściu mieszków włosowych
Zaskórnikami nazywamy drobne, białe bądź czarne krostki zlokalizowane tuż przy ujściu mieszków włosowych (iStock)

Domowe sposoby na wągry pomogą, gdy skóra produkuje nadmierne ilości łoju. W połączeniu z zanieczyszczeniami na twarzy i martwymi komórkami rogowymi naskórka, łój powoduje zatkanie ujścia mieszka. Na skutek tego na naszej twarzy powstają czarne punkciki, które są zmorą wielu osób, w każdym wieku. Bardzo łatwo może dojść do nadkażenia bakteryjnego, a stąd prosta droga do pryszczy. W związku z tym nie należy ich lekceważyć. Kiedy zastosowanie kosmetyków nie pomoże, przydatne mogą się okazać maseczki, peelingi czy toniki domowej roboty.

spis treści

1. Jak powstają wągry?

Zaskórnikami nazywamy drobne, białe bądź czarne krostki zlokalizowane tuż przy ujściu mieszków włosowych. Najczęściej występują w okolicy tzw. strefy T skóry, do której zaliczamy czoło, skrzydełka nosa oraz brodę. Jednak w przypadku cery tłustej mogą one być zlokalizowane również w obrębie policzków. Charakterystyczny w tym przypadku jest brak występowania stanu zapalnego.

Zadaniem gruczołów łojowych skóry jest wydzielenie odpowiedniej ilości sebum, czyli łoju skórnego. W następnej kolejności sebum jest wydzielane na powierzchnię skóry przez pory. Przy prawidłowej ilości na zewnątrz tworzy się cieniutka warstwa ochronna. Bardzo ważne jest to, że ilość wydzieliny regulowana jest przez hormony.

Zaskórnik tworzy się wówczas, gdy mamy do czynienia z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Wydzielane przez skórę sebum w połączeniu z zanieczyszczeniami oraz stosowanymi przez nas kosmetykami do makijażu – jest idealną „zatyczką” dla ujścia mieszka włosowego. W efekcie w pewnym momencie sebum nie może wydostać się na zewnątrz i gromadzi się w obrębie ujścia mieszaka. W ten sposób tworzą się nieestetyczne zaskórniki.

Zobacz film: "Odstawienie nabiału – antidotum na trądzik?"

Warto wiedzieć, że w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji zaskórniki mogą przekształcić się w stany zapalne, które predysponują do wystąpienia trądziku pospolitego. W związku z tym w przypadku tych zmian nie należy stosować mechanicznego oczyszczania, a także środków pielęgnacyjnych o dużej zawartości alkoholu.

Odblokowanie ujścia mieszków poprzez usunięcie martwego naskórka zapewni oczyszczanie twarzy, które co najmniej dwa razy w tygodniu należy wykonać przy pomocy peelingu i maseczki. Po oczyszczeniu twarzy peelingiem i wykonaniu oczyszczającej maseczki, należy nałożyć łagodzący i odblokowujący pory tonik. Na koniec należy wklepać krem nawilżający. Można również nałożyć maseczki antybakteryjne.

2. Domowe sposoby na wągry

Bardzo ważne jest to, aby unikać kosmetyków, które w składzie posiadają składniki wysuszające lub podrażniające. Niektóre mydła mogą powodować łuszczenie się skóry, a tym samym prowadzą do zatykania się porów skóry. Warto unikać też kremów tłustych czy nawilżających.

Istnieją też domowe, naturalne sposoby na to jak pozbyć się wągrów. Można sporządzić peeling z ryżu i mleka czy tonik aspirynowy. Naturalnie bez względu na wybrany sposób najważniejsze jest to, aby wszelkie środki i metody stosować systematycznie. Dlatego zastanawiając się jak pozbyć się wągrów należy głównie pamiętać nie tylko o dopasowanych kosmetykach, ale i o regularnym ich używaniu.

2.1. Maseczki

  • maseczka z jajka

Jedną ze skutecznie działających masek na wągry jest maska z białka jaja kurzego. Wystarczy oddzielić żółtko od białka. Przez kilka sekund delikatnie ubijaj białko.

Następnie nałóż je na całą powierzchnię skóry i pozostaw na około 15 minut. Pewnie szybko odczujesz, że maska ta ściąga cerę. W momencie gdy białko zastyga, ujścia mieszków włosowych zostają dokładnie odblokowane. Po upływie wskazanego czasu dokładnie zmyj maskę za pomocą wody. Do maski tej możesz dodać sok z cytryny, który zawiera alfa-hydroksykwasy.

Kwasy te penetrują skórę i usprawniają proces usuwania obumarłych komórek skóry, które również są częstą przyczyną powstawania zaskórników. Regularnie stosując maskę z białka, szybko zauważysz rezultaty jej działania. Cera będzie gładsza, a zaskórniki będą się rzadziej tworzyć.

Domowe maseczki na trądzik
Domowe maseczki na trądzik

Domowa maseczka to świetny sposób na pryszcze i krosty. Mimo, że na rynku dostępne są różne kosmetyki

przeczytaj artykuł
  • maseczka z miodem

Drugą maseczką może być maseczka z miodem. Do przygotowania należy użyć dodatkowo mąkę i olej, które wraz z miodem należy wymieszać w proporcjach, które stworzą konsystencję łatwą do nałożenia. Po nałożeniu na twarz, należy poczekać, aż wyschnie. Po upływie 10 minut należy zmyć ją przy użyciu ręcznika z mikrofibry. Na zakończenie przemywamy twarz zimną wodą.

  • maseczka z siemieniem lnianym

Możemy także wykorzystać siemię lniane. Dwie łyżki zalewamy wrzątkiem i czekamy, aż wystygnie. Następnie nakładamy na 20 minut na twarz, po czym spłukujemy wodą.

Domowe sposoby na wągry z powodzeniem mogą być stosowane zamiast kosmetyków z drogerii
Domowe sposoby na wągry z powodzeniem mogą być stosowane zamiast kosmetyków z drogerii (123rf)
  • maski z zielonej glinki

Innym skutecznym sposobem na usunięcie zaskórników jest zastosowanie maski z zielonej glinki, która skutecznie oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Maskę taką można znaleźć w wielu aptekach w formie proszku bądź w postaci gotowej. Sproszkowaną maskę przed użyciem należy rozmieszać z wodą. Glinkę pozostawiamy na skórze na około 15 minut. Następnie zmywamy za pomocą wody. Skóra staje się gładsza i jaśniejsza.

2.2. Napar

W domowym zaciszu można także wykonać oczyszczający napar. W tym celu gotujemy wodę, wlewamy ją do miski i wrzucamy do niej dwie saszetki rumianku, kwiatu lipy lub szałwii. Następnie głowę przykrywamy ręcznikiem i pochylamy twarz nad naparem na ok. 10-15 min.

2.3. Tonik

Można także przygotować samodzielnie tonik aspirynowy, który złuszcza skórę. W 100 ml wody rozpuszczamy 15 tabletek aspiryny. Lepszą konsystencję uzyskamy, jeśli dodamy do tego glicerynę lub olejek pachtowy.

Zobacz także:

2.4. Peeling

Kolejnym domowym sposobem na wągry, jest peeling z mleka i ryżu. Ryż zalewamy mlekiem i pozostawiamy na kilka godzin. Następnie przy pomocy blendera tworzymy jednolitą papkę, którą w dalszej kolejności złuszczamy skórę twarzy.

Pamiętaj, że podstawą pielęgnacji skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. Najbardziej przydatne będą w tym przypadku lekkie i niekomedogenne kremy ( nie "zapychają" porów). Posiadacze mieszanej i tłustej skóry także powinni ją nawilżać – w tym przypadku sprawdzą się matujące i oczyszczające żele. Do przemywania twarzy można wykorzystać toniku bez zawartości alkoholu lub naturalnego.

Następny artykuł: Zaskórniki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze