Trwa ładowanie...

Dorota Mrówka "Joga bez napinki" - recenzja

Joga przez wiele osób postrzegana jest jako rodzaj aktywności skierowany wyłącznie do osób wysportowanych i rozciągniętych. Obawiając się niepowodzeń na pierwszych zajęciach, rezygnują nawet ze spróbowania. Dla takich osób idealna jest książka Doroty Mrówki "Joga bez napinki", która udowadnia, że jest to aktywność dla każdego bez względu na wiek, masę ciała i kondycję. Jedyne o czym musimy pamiętać to fakt, który autorka przytacza już we wstępie książki - joga to przygoda na całe życie.

Książka wręcz stworzona jest dla osób, które chciałyby spróbować jogi, ale obawiają się, że z różnych względów nie będzie to aktywność dla nich. Już na wstępie wyjaśnione zostają wszystkie możliwe kwestie, które mogą być przeszkodą do tego typu ćwiczeń. Pomocne jest również przedstawienie mitów, które narosły wokół jogi, a w rzeczywistości mają z nią niewiele wspólnego.

Budująca jest również postawa autorki, która podchodzi do tematu w bardzo luźny sposób, tłumacząc nawet trudne zagadnienia prostym i jasnym językiem. Osoby, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z takimi ćwiczeniami, nie będą miały problemu z trudnymi określeniami czy specjalistycznym językiem. To też dobra motywacja dla tych, którzy boją się swojego pierwszego udziału w zajęciach jogi - przytoczone przykłady pokazują, że większość z nas dałaby sobie na nich radę bez problemu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Druga część książki to praktyczne wskazówki dla osób, które podjęły decyzję o rozpoczęciu przygody z jogą. Dowiadujemy się między innymi tego, jakie szkoły i metody wyróżniamy oraz w po czym poznać dobrego nauczyciela i odpowiednie studio jogi. To informacje, które przydadzą się osobom nie mogącym liczyć na polecenia ze strony rodziny czy znajomych. Unikniemy dzięki nim trafienia do miejsca, które jedynie zniechęci nas do tej aktywności.

Autorka precyzuje też, jaki ubiór i przyrządy będą pomocne, a z jakich spokojnie możemy zrezygnować na początku swojej przygody z jogą. Zaletą książki jest jej minimalistyczne podejście do jogi, która wcale nie musi być kosztowną i wymagającą aktywnością.

Ciekawe i przydatne okazują się również wskazówki dotyczącego tego, czego możemy spodziewać się na swoich pierwszych zajęciach i jak się na nich zachować. Dostajemy również krótkie wyjaśnienia dotyczące jogowego savoir-vivre'u. Czytając te porady, można poczuć się, jak podczas rozmowy z przyjaciółką, która w prosty sposób opowiada o swoich doświadczeniach. I zgodnie z tytułem jest to rozmowa bez napinki. Wszystkie kwestie zostały wyjaśnione w tak przystępny sposób, że z łatwością rozwieją wszelkie obawy u osób, które zainteresowane są jogą.

Dużo miejsca w książce poświęcono także zagadnieniom bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. To ważne informacje dla osób, które nie mają dobrej kondycji lub od dłuższego czasu nie miały styczności ze sportem. Dzięki nim dużo łatwiej będzie nam uniknąć potencjalnych kontuzji czy problemów. Autorka podkreśla również zalety, jakie według niej ma regularne ćwiczenie jogi. Nie jest to jedynie lepsza kondycja czy sprawność fizyczna, ale też nauka właściwego oddychania czy lepszy kontakt z własnym ciałem.

Joga bez napinki - Dorota Mrówka

Joga bez napinki - Dorota Mrówka

"Joga bez napinki" to idealna propozycja dla osób, które interesują się jogą i chciałyby rozpocząć przygodę z tą aktywnością, ale obawiają się, że nie są to zajęcia dla nich. Autorka udowadnia, że jest to sport na tyle uniwersalny, że z jego zalet skorzystać może niemal każdy. Wystarczy pozbyć się głęboko zakorzenionych stereotypów i zebrać się na odwagę, by wziąć udział w pierwszych zajęciach. Z informacjami wyniesionymi z książki na pewno będzie to dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Dorota Mrówka "Joga bez napinki" - recenzja
Dorota Mrówka "Joga bez napinki" - recenzja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.