Trwa ładowanie...

Dr n. med. Agnieszka Ledniowska o seksualności Polek, medycynie estetycznej i ginekologii estetycznej

Agnieszka Ledniowska wykonuje zabiegi medycyny estetycznej i ginekologii estetycznej, jest doktorem nauk medycznych, lekarzem i wykładowcą akademickim na studiach podyplomowych w zakresie medycyny estetycznej, specjalistą położnictwa i ginekologii. Dodatkowo ukończyła seksuologię kliniczną na uniwersytecie SWPS. Zabiegi Medycyny Estetycznej wykonuje od 2008 roku w województwie małopolskim, śląskim oraz opolskim.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Ja wygląda seksualność Polaków?

Seksualność Polaków wygląda całkiem dobrze. Wśród 200 państw przebadanych przez markę Durex wybrano "15 najbardziej usatysfakcjonowanych seksualnie krajów na świecie". Polacy uplasowali się na 9 miejscu, czyli bardzo wysoko. Seks uprawiamy średnio 143 razy w roku. Pod względem ilości stosunków seksualnych przodujemy, nieco gorzej prezentują się statystyki satysfakcji seksualnej szczególnie u kobiet. Tylko 65 proc. pań osiąga spełnienie seksualne, 46 proc. kobiet deklaruje, że orgazm jest niezbędny w trakcie stosunku a 44 proc. pań podaje, że można cieszyć się satysfakcjonującym seksem bez orgazmu. Badana naukowców z New Jersey podają, że 63% kobiet cierpi na różne dysfunkcje seksualne. Dysfunkcje nasilają się z wiekiem.

2. Dlaczego tak się dzieje?

Myślę, że problem jest złożony i wieloczynnikowy. Polacy są katolikami i wyrastają w wierze katolickiej, gdzie stosunek seksualny służy celom biologicznym, czyli posiadaniu potomstwa. Wyrastaliśmy w domach, gdzie na temat seksu czy satysfakcji seksualnej się nie rozmawiało, był to temat tabu, a „świerszczyki” chowane były w różnych miejscach. Wywodzimy się też z modelu rodziny, gdzie ojciec był żywicielem rodziny, a matka zostawała w domu i zajmowała się wychowywaniem dzieci. Matka pielęgnowała ognisko rodzinne i taka była jej rola.

Dużym problemy jest obecnie edukacja seksualna, a wręcz jej brak. Młodzież czerpie informacje na temat seksu z internetu, filmów dla dorosłych, od znajomych, co daje fałszywy obraz kontaktów seksualnych. Ostatni, ale chyba najważniejszym problemem jest brak umiejętność rozmawiania z partnerem o seksie. Temat seksu latami był tematem tabu więc nie nauczyliśmy się o nim rozmawiać. Wstydzimy się nawet prawidłowo nazwać nasze narządy płciowe, a rozmowa o satysfakcji seksualnej przychodzi z ogromnym trudem. Nie potrafimy wyrazić słowami swoich pragnień i oczekiwań. Procent dysfunkcji seksualnych u kobiet byłby dużo niższy, gdybyśmy potrafili rozmawiać w związku.

3. Coraz więcej informacji na temat seksu można znaleźć w kobiecych czasopismach-czy przełamaliśmy tabu?

Zachowania kobiet ostatnimi czasy bardzo się zmieniły, kobiety osiągają sukcesy i coraz częściej chcą rozmawiać o sekcie. Tak to dobre zjawisko. W ostatnim czasie mamy ogromne przebudzenie kobiet. Kobiety bardzo dbają o wykształcenia, ćwiczą, uprawiają sporty, zdrowo się odżywiają, piastują wysokie stanowiska zawodowe i osiągają sukcesy. Coraz głośniej i otwarciej chcą rozmawiać na temat seksu.

W kobiecych czasopismach coraz częściej można znaleźć informacje na temat seksu, orgazmu i satysfakcji seksualnej. Seksualność powoli przestaje być tematem tabu. Kobiety nie tyko są bardzie świadome, ale również dążą do tego aby seks przynosił im satysfakcję.

4. Czy kobiety korzystają z zabiegów ginekologii estetycznej?

Ginekologa estetyczna jest nową działką medycyny estetycznej i kobiety coraz częściej zgłaszają się do ginekologów estetycznych po poradę lub na zabieg. Wiele kobiet już się zdecydowało, wiele pań by chciało lecz musi pokonać opory wewnętrzne, aby zgłosić się do specjalisty. Dużym sukcesem jest to, że temat nie jest zamieciony pod dywan i kobiety otwarcie wyrażają swoje potrzeby. Więcej informacji znajdą Państwo na mojej witrynie internetowej: https://gabinet-estetyczny.pl

5. Z jakich zabiegów kobiety korzystają najczęściej?

Najczęściej są to zabiegi powiększania warg sromowych, augmentacji punktu G, rewitalizacji krocza własnym osoczem bogatopłytkowym, korekty warg sromowych mniejszych i laseroterapii pochwy. Jeszcze wiele lat temu panie mające problem z przerośniętymi wargami sromowymi mniejszymi unikały noszenia ciasnych spodni, spodenek i pokazywania się w bikini. Obecnie w ciągu jednej godziny jesteśmy w stanie się pozbyć tego problemu. To duży sukces.

6. Czy liczba Pań korzystających zabiegów ginekologii estetycznej będzie rosła?

Podobnie jak korzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej, tak i ginekologia estetyczna stanie się coraz bardziej popularna. Potrzebujemy jeszcze kilku lat aby otworzyć się na nowe i przekonać do tego typu zabiegów. Dziesięć lat temu niewiele Pań wykonywało zabiegi toksyną botulinową czy kwasem hialuronowym, a teraz miliony Pań na świece je wykonuje. Czasami boimy się nowości.

7. Na co należy uważać wykonując zabiegi ginekologii estetycznej?

Warto udać się na tego typu zabiegi do ginekologa mającego doświadczenie w zabiegach ginekologii estetycznej. Lekarz zbada, oceni stan narządów rodnych, zleci badania, zakwalifikuje do zabiegu i wykona zabieg. Zdrowie jest tu najważniejsze.

8. Czy Polki korzystają z zabiegów medycyny estetycznej?

Do medycyny estetycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Kobiety korzystają z zabiegów regularnie. Nowym zjawiskiem jest korzystanie Panów z zabiegów estetycznych, więc nie tylko Panie ale również i Panowie dbają o swój wygląd.

9. Jakie zabiegi są najczęściej wykonywane?

Od lat niezmiennie zabiegi z użyciem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego cieszą się największą popularnością. U mnie w gabinecie Medycyny Estetycznej w Katowicach największym hitem są nici haczykowe do liftingu głównie twarzy. Zabieg implantacji nici daje spektakularne efekty odmłodzenia. Jesteśmy w stanie odwrócić efekty starzenia, zlikwidować chomiczki i przywrócić twarzy młodość. Jest moim numerem jeden.

10. Czy każdej z Pań przydarzą się nici?

Nie, każda twarz jest inna i wymaga innych zabiegów. Warto pójść do doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, aby wspólnie zaplanować zabiegi odmładzające. Połączenie dobrego produktu, dobrej techniki zabiegowej i zmysłu estetycznego pozwala cieszyć się długo młodym wyglądem.

11. Jak to jest z ustami - duże czy małe są modne?

Obecnie dążymy do naturalności i takich efektów Panie oczekują. Nie mniej jednak jest spora grupa Pań która chce mieć wyraziste i duże usta. Usta to ważny element naszej twarzy - atrybut kobiecości, zmysłowości, seksualności. Jeżeli Pani oczekuje dużych ust, to je powiększę tak aby była zadowolona. Dla mnie jako osoby wykonującej zabieg ważne aby były równe, symetryczne i miały ładny kształt.

12. Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna?

O toksynie botulinowej powstało już tyle mitów, że przytoczenie ich zajęłoby sporo czasu. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to najbezpieczniejszy zabieg medycyny estetycznej.

Należy jednak przed zabiegu wytłumaczyć Pacjentce mechanizm działania leku, fakt iż jest on w przeciągu 4-6 miesięcy odwracalny. Toksyna botulinowa w rękach doświadczonego lekarza jest najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zmarszczek.

13. Czy toksyna botulinowa jest skuteczna tylko na zmarszczki?

Toksyna botulinowa znajduje swoje zastosowanie w leczeniu wielu chorób i schorzeń między innymi: nadpotliwości, migreny, bruksizmu. Coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarzy medycyny estetycznej z tymi problemami. Kiedy już inne sposoby leczenia zawiodły bardzo skuteczna jest botulina. Wiele osób nawet nie wie, że choruje na bruksizm tzw. zgrzytanie zębami. Podanie leku w mięsień żwacz pozwala go zrelaksować i zmniejszyć objawy choroby. Bruksizm to obecnie choroba cywilizacyjna.

14. Gdzie bezpiecznie udać się na zabieg?

Aby zabieg był bezpieczny należy udać się do lekarza medycyny estetycznej. Każde podanie preparatu pod skórę lub nawet przerwanie ciągłości skóry niesie ze sobą pewne ryzyko np. infekcji. Tylko lekarz ma wiedze i umiejętności leczenia dlatego warto pójść do osoby która jest kompetentna.

15. Czy warto korzystać z promocji?

Oczywiście, że tak. W gabinetach medycyny estetycznej często są promocje i warto z nich skorzystać. Gdy cena zabiegu jest zbyt niska to powinniśmy się zastanowić czy pójść. Oryginalne preparatu są drogie a czasami ceny za zabieg są tańsze niż sam certyfikowany preparat.

16. Jakie zabiegi poleciłaby Pani po lecie?

Lato to okres kiedy się opalamy i często przebywamy na słońcu, co w efekcie prowadzi do przesuszenia skóry i powstania drobnych zmarszczek. Zabiegiem który przywróci odpowiedni poziom nawilżenia skóry jest mezoterapia. Zabieg mezoterapii polega na nakłuwaniu skóry i dostarczeniu jej odpowiednich składników np. kwasu hialuronowego, antyoksydantów, witamin. Zabiegi wykonywane są w serii 2-3 zabiegów co 2-3 tygodnie.

17. W jakim kierunku będzie podążała cała strefa beauty?

Coraz więcej Pań i Panów będzie korzystało z zabiegów medycyny estetycznej. Zabiegi ginekologii estetycznej staną się bardziej popularne. Ku mojej ogromnej radości coraz więcej Pań sprawdza do kogo udaje się na zabieg. Ważne aby był to lekarz, bo tylko lekarz posiada odpowiedną wiedzę, umiejętności i uprawnienia aby pomóc pacjentowi w sytuacjach nagłych i w przypadku wystąpienia powikłania. Pamiętamy medycyna estetyczna i ginekologia estetyczna to też medycyna - zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Dr n. med. Agnieszka Ledniowska, Gabinet Medycyny Estetycznej w Katowicach

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.