Trwa ładowanie...

Egzema na dłoniach

Avatar placeholder
24.03.2017 17:56
Egzema na dłoniach
Egzema na dłoniach (Zdjęcie autorstwa Eye Candy Nails Laurie / CC BY-ND 2.0)

Egzema na dłoniach to zapalenie skóry, które pojawia się u około 10% ludzi. Wypryski na skórze są wynikiem działania kilku czynników ryzyka, zarówno wewnętrznych (np. skłonności dziedziczne), jak i zewnętrznych (np. kontakt z substancjami podrażniającymi i alergenami). Egzema często występuje na dłoniach osób, które zawodowo zajmują się sprzątaniem, cateringiem lub układaniem włosów. Ryzyko podrażnień skóry jest większe również u pracowników opieki medycznej oraz osób zajmujących się mechaniką. Egzema to stan zapalny, który nie jest zakaźny, ale ma znaczący wpływ na samoocenę oraz życie towarzyskie chorych.

spis treści

1. Rodzaje egzemy na dłoniach

Egzema na dłoniach może pojawić się na palcach, zewnętrznej lub wewnętrznej stronie dłoni. Często na początku jest to tylko tymczasowa i łagodna przypadłość, ale z czasem może stać się uporczywa i coraz bardziej uciążliwa. Skóra dotknięta tą chorobą jest zaczerwieniona i sucha, a chory odczuwa świerzbienie. Następnie na dłoniach pojawiają się małe pęcherze wypełnione płynem. W ciężkiej postaci egzemy skóra może pękać, być obrzęknięta i wydzielać płyn. W takiej sytuacji może rozwinąć się infekcja bakteryjna. Z biegiem czasu skóra na dłoniach może stać się grubsza i bardziej podatna na bolesne pęknięcia. Egzema może rozprzestrzeniać się na przedramię i stopy, a nawet na całe ciało.

Leczenie egzemy jest uzależnione od stopnia nasilenia objawów. Choroba często ma podłoże genetyczne, dlatego nie można w 100% usunąć jej przyczyn. W terapii ważne jest złagodzenie objawów skórnych. Najczęściej w leczeniu egzemy podaje się leki antyhistaminowe, które zmniejszają reakcję uczuleniową. Ważna jest również właściwa pielęgnacja skóry. Należy starać się, aby kosmetyki do mycia miały właściwości nawilżające.

Zobacz film: "Przebieg wizyty u dermatologa"

Wyróżnia się trzy główne rodzaje egzemy na dłoniach:

  • wyprysk kontaktowy – jest spowodowany przez wielokrotny kontakt z drażniącymi substancjami chemicznymi znajdującymi się w szamponach, oleju lub cemencie. Egzema pojawia się zwykle na zewnętrznej części dłoni. Chorobę diagnozuje się najczęściej u fryzjerek, świeżo upieczonych mam oraz pielęgniarek, które bardzo często myją dłonie.
  • Alergiczny wyprysk kontaktowy – jest to reakcja alergiczna na podrażniające chemikalia. Stan zapalny pojawia się po powtarzającym się kontakcie z konkretną substancją. W przeciwieństwie do wyprysku kontaktowego, alergiczny wyprysk kontaktowy występuje tylko u osób z genetyczną tendencją do reakcji alergicznej. Nie następuje ona jednak natychmiast po styczności z daną substancją, co w praktyce oznacza, że ustalenie przyczyny tej przypadłości może być trudne. Unikanie alergenu jest pierwszym krokiem w leczeniu alergicznego wyprysku kontaktowego.
  • Atopowe zapalenie skóry – najczęstsza postać egzemy. Przypadłość pojawia się zwykle u osób, które mają genetyczną lub dziedziczną skłonność do reakcji alergicznych objawiających się zmianami na skórze. U osób z atopowym zapaleniem skóry często występuje również katar sienny oraz astma.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Leczenie egzemy na dłoniach

Kluczem do udanego leczenia egzemy jest ustalenie jej przyczyny. W tym celu przeprowadza się niekiedy testy wykrywające reakcję alergiczną na różne substancje. W przypadku wyprysku kontaktowego i alergicznego wyprysku kontaktowego leczenie może ograniczać się do unikania styczności z daną substancją i chronienie dłoni za pomocą jedwabnych lub bawełnianych rękawiczek.

Osoby zmagające się z egzemą dłoni powinny zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Obecnie dostępne są różne preparaty nawilżające skórę dłoni, które przywracają właściwy poziom nawilżenia. Wskazane jest także unikanie mydła – lepszym wyborem są hipoalergiczne płyny do mycia. Stan zapalny skóry można łagodzić za pomocą kremów lub maści ze steroidami. Jeśli skóra jest zainfekowana, konieczne może być zastosowanie antybiotyku. W leczeniu egzemy wykorzystuje się również miejscowe leki immunosupresyjne oraz naświetlanie skóry ultrafioletem.

Leczenie przewlekłych postaci egzemy dłoni może być bardzo trudne. Z tego powodu niezbędne bywa doustne przyjmowanie silnych steroidów i leków immunosupresyjnych.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze