Trwa ładowanie...

EpilacjaEpilacja, czyli trwałe usunięcie owłosienia - przebieg, efekty, ból, postępowanie po zabiegu

Zabiegi epilacji laserowej w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością. Powoli rezygnujemy z doraźnych środków usuwających zbędne owłosienie i pragniemy na stałe pozbyć się uciążliwych włosów. Odchodzimy od tradycyjnych metod golenia i depilacji – używania maszynek jednorazowych, depilatorów mechanicznych, kremów chemicznych, wosku czy pasty cukrowej. Popularne metody, choć wydają się skuteczne, mają wady, a jedną z nich jest brak stałego efektu. Epilacja tym właśnie różni się od depilacji – efekt depilacji jest czasowy, a epilacji trwały.

spis treści

1. Trwałe usuwanie owłosienia

Wraz z nadejściem lata warto zadbać o gładkie ciało bez zbędnego owłosienia. Codzienne golenie jest uciążliwe, a inne metody depilacji bywają bolesne i nieprzyjemne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na epilację. Laserowe usuwanie włosów na twarzy to trwałe usuwanie owłosienia.

Zobacz film: "Epilacja wypiera depilację. Jej skuteczność jest znacznie większa"

Tego typu zabiegi są bardziej kosztowne od tradycyjnego golenia skóry lub depilacji depilatorem elektrycznym, ale dla wielu osób gładka skóra jest warta każdych pieniędzy.

Epilacja laserowa
Epilacja laserowa

Zabieg laserowego usuwania włosów na twarzy jest skuteczną, ale i drogą metodą depilacji. Po kilku takich

zobacz galerię

Jedną z metod trwałego usuwania owłosienia jest fotoepilacja, czyli depilacja laserowa. Polega ona na zniszczeniu cebulki włosa i uniemożliwieniu jego wzrostu. Fotoepilacja jest najbardziej skuteczna u osób z jasną skórą i ciemnymi włosami.

Depilacja laserowa nie gwarantuje stałego usunięcia włosów – zwykle konieczne jest przeprowadzenie zabiegu kilkakrotnie, zanim efekt stanie się zadowalający.

Zaletą fotoepilacji jest fakt, że można ją przeprowadzić niemal w każdym miejscu na ciele. Czas usuwania owłosienia zależy od owłosionej powierzchni. Wąsik można zlikwidować w kilka minut, ale pozbycie się włosów na plecach zajmuje nawet kilka godzin.

Obecnie pojawiają się pierwsze urządzenia do przeprowadzenia depilacji laserowej w warunkach domowych. Można je używać do usuwania zbędnego owłosienia z różnych części ciała, jednak konieczne jest kilkakrotne powtórzenie zabiegu.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnej depilacji laserem, najlepsze rezultaty pojawiają się u osób o jasnej karnacji i ciemnych włosach.

Epilacja
Epilacja

Depilacja to skuteczna metoda usuwania owłosienia z różnych części ciała. Jest jednym z najpopularniejszych

zobacz galerię

Epilacja to zabieg kosmetycznyobecnie dosyć często stosowany. Niestety, ten zabieg wiąże się z dość dużymi kosztami. Wadą tego zabiegu jest to, że na każdą cebulkę włosa trzeba działać osobno, zatem epilacja wymaga czasu i cierpliwości.

Powinna być przeprowadzana tylko przez doświadczonego kosmetologa. Efekty pierwszego zabiegu epilacji nie są zazwyczaj zadowalające i wymagają kilkakrotnych powtórzeń.

1.1. Najlepszy moment na epilację

Nie bez przyczyny o depilacji laserowej piszę w zimie, ponieważ najlepszym momentem na rozpoczęcie zabiegów jest okres, kiedy nasza skóra nie jest już opalona, a co więcej – gdy pora roku cechuje się małą ilością słońca.

Powyższa zależność pozwala na uzyskanie większego kontrastu pomiędzy kolorem skóry a włosem. Im jaśniejsza jest skóra, a ciemniejszy włos, tym szybciej pozbędziemy się niechcianych włosków. Poza tym epilacja w tym okresie cechuje się większym bezpieczeństwem.

2. Epilacja a hirsutyzm i zaburzenia hormonalne

Zabiegi epilacji laserowej szczególnie polecam pacjentkom dotkniętym hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego. Jest to damska dolegliwość polegająca na występowaniu owłosienia w miejscach „zarezerwowanych dla panów”, tj. na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, a nawet plecach.

Ważne, aby w takim przypadku usunąć włos na tyle skutecznie, aby nie miał możliwości odrastania, tj. pozbyć się całego mieszka włosowego. Taka terapia może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty, choć często wymaga wykonania większej liczby zabiegów.

Epilacja laserowa rekomendowana jest także kobietom po urodzeniu dziecka, kiedy często dochodzi do przestrojenia hormonalnego, czego efektem jest pojawienie się większej liczby włosków, niż miało to miejsce przed ciążą.

3. Czy epilacja jest trwała?

Czy zabieg będzie trwale skuteczny? – to najczęstsze pytanie, które słyszę od moich pacjentek (czasami również pacjentów) podczas pierwszej konsultacji przed wykonaniem zabiegu. - mówi kosmetolog Magdalena Kaczkowska.

Nie trudno wskazać przyczynę zainteresowania pacjentów zabiegami, które oferują efektywny i trwały efekt – przecież wszyscy cierpimy na deficyt wolnego czasu, a jednocześnie pragniemy zawsze czuć się pięknie i dobrze we własnej skórze.

Tradycyjne metody polegające na doraźnym usuwaniu zbędnego owłosienia nie oferują nam takiego efektu – wymagają regularności, skrupulatności, ale przede wszystkim angażują nasz czas. To jednak nie wszystkie przyczyny, dla których epilacja laserowa stanowi wartościową alternatywę dla pozostałych metod usuwania owłosienia.

Skóra po tradycyjnym wyrywaniu włosów bardzo często jest podrażniona, tkliwa, zaczerwieniona, a im dłużej stosujemy daną metodę, tym bardziej możemy sobie zaszkodzić.

Przykładów może być kilka, ale do najczęstszych można zaliczyć tzw. wrastanie włosów. Najczęściej wynika ono z silnego osłabienia włosa, co uniemożliwia mu przebicie się przez skórę lub jego złamanie tuż u nasady, co w konsekwencji powoduje uwięzienie włosa, zamknięcie ujścia mieszka włosowego, a co najgroźniejsze – pojawienie się stanu zapalnego i przebarwień.

4. Czy zabieg epilacji boli?

Na rynku medycyny estetycznej znajduje się wiele urządzeń służących do epilacji. Różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim trwałością efektu, poziomem bezpieczeństwa i poziomem komfortu w trakcie zabiegu. Wszystkie te cechy powinny być brane pod uwagę przy wyborze gabinetu, w którym przeprowadzimy zabieg.

Dla pacjentów niezwykle ważny jest komfort w trakcie zabiegu, czyli nie tylko poszanowanie ich intymności, ale również zmniejszenie bolesności do minimum.

Epilacja laserowa nie wiąże się już z bólem i mocnym zaczerwienieniem skóry. Spośród laserów diodowych, przeznaczonych do epilacji, należy wybierać te urządzenia, które mają opcję mierzenia poziomu melaniny w skórze oraz takie, dzięki którym można dobrać odpowiednie parametry zabiegowe do indywidualnych cech skóry.

W efekcie poprzez indywidualizację parametrów zabiegowych możemy liczyć na maksymalne bezpieczeństwo zabiegu, ale również na ograniczenie odczuwania bólu do minimum. Istotny dla naszego komfortu jest również system chłodzenia skóry podczas zabiegu. Urządzenia oferujące takie rozwiązania stanowią najlepszą opcję.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Elektrokoagulacja owłosienia

Zabieg ten jest zwykle używany do usunięcia brodawek, niektórych znamion, włókniaków i prosaków. Jest to tak zwana elektrokoagulacja dermatologiczna. Jednak elektrokoagulacja ma swoje zastosowanie także w usuwaniu zbędnego owłosienia.

Zabieg ten polega na niszczeniu tkanek, które odpowiadają za wzrost włosa, prądem o wysokiej częstotliwości. Elektrokoagulacja trwa tylko chwilę, a ryzyko skutków ubocznych jest niewielkie. Istnieją różne metody epilacji, na przykład depilacja laserowa, a wybór należy do zainteresowanego. Warto pamiętać, że często koniecznych jest kilka zabiegów, aby skóra była gładka na zawsze.

Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Elektrokoagulacja, podobnie jak epilacja, po kilkakrotnych powtórzeniach jest w stanie usunąć zbędne owłosienie na zawsze. Po takim zabiegu skóra może być podrażniona – zaczerwieniona i opuchnięta. Jednak podrażnienia po depilacji mijają zwykle w ciągu doby, najwyżej dwóch dni.

5.1. O czym pamiętać przed zabiegiem?

Przed zabiegiem epilacji – w przypadku osoby zdrowej – wymagana jest jedynie konsultacja z kosmetologiem. Zwraca on szczególną uwagę na przebarwienia i znamiona barwnikowe oraz liczbę, średnicę i kolor włosów, uwzględnia indywidualną wrażliwość, szczególnie w miejscu planowanej epilacji.

Kosmetolog wyjaśnia istotę zabiegu i urealnia oczekiwania. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy pacjent jest pod stałą opieką lekarza, przyjmuje leki, a jego ogólny stan zdrowia jest niepokojący – wówczas do zabiegu kwalifikuje lekarz.

Do samej konsultacji nie jest wymagane specjalne przygotowanie, natomiast w dniu zabiegu włosy powinny być ogolone, aby energia lasera nie została dostarczona do włosa wystającego ponad skórę i nie spowodowała oparzenia.

Efekt zabiegu najczęściej zostaje zauważony po około 14–20 dniach od zabiegu i dopiero po tym czasie ostatecznie zaczną wypadać włosy. Po każdym zabiegu na stałe zostaje usunięte około 20% włosów, a wynika to z różnych faz wzrostu, w których znajdują się włosy.

Obecnie posiadamy wytyczne, co do odstępów między zabiegami, które warto stosować, aby korzystać z lasera skutecznie i wychwycić włos w określonej fazie wzrostu. Przykładowo do epilacji łydek i ud potrzebnych jest od 5 do 8 zabiegów wykonywanych w odstępach co około 8–10 tygodni.

W przypadku miejsc intymnych i pach zalecany odstęp miedzy zabiegami powinien wynosić około 4–6 tygodni, a wykonać trzeba najczęściej około 6–8 zabiegów. Natomiast zabiegi epilacji twarzy wykonuje się co 4 tygodnie i należy wykonać około 7 zabiegów.

Aby podtrzymać trwałe efekty epilacji, zaleca się po zakończonej serii zabiegów wykonanie przypominającej epilacji raz w roku lub raz na dwa lata, w zależności od potrzeby. Wykonując zabiegi przypominające, możemy cieszyć się gładką i zdrową skórą wiele lat.

Efekty epilacji laserowej moje pacjentki doceniają zwłaszcza latem na urlopie, gdy nie muszą już spędzać tyle czasu w łazience, aby przygotować skórę przed każdym wyjściem, np. na basen czy plażę, tylko spontanicznie wystawiają ciało na słońce, odpoczywają, relaksują się w bikini, nie myśląc o kłopotliwym i krępującym owłosieniu!

Artykuł sponsorowany

Zabiegi epilacji laserowej w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością
Zabiegi epilacji laserowej w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużą popularnością (Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/alterfines-1302079/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4188610"> Alterio Felines</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4188610"> Pixabay</a>)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.