Fala uderzeniowa – wskazania, przeciwwskazania, opis zabiegu
Fala uderzeniowa jest wykorzystywana do łagodzenia bólu związanego z funkcjonowaniem układu ruchu. Fala uderzeniowa jest emitowana pod ciśnieniem w specjalnym aparacie, a do ciała pacjenta dociera w postaci impulsów przez specjalną głowicę. Dzięki niej fala uderzeniowa trafia dokładnie w miejsce bólu.
1. Terapia falami uderzeniowymi
Terapia falami uderzeniowymi jest niezwykle skuteczna w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego układu szkieletowo-mięśniowego oraz związanego z nim bólu. Fala uderzeniowa jest chętnie proponowana przez lekarzy, ponieważ jest to bardzo skuteczna metoda radzenia sobie z bólem. Dzięki fali uderzeniowej można w łatwy sposób poprawić krążenie, metabolizm komórkowy, a także usunąć cellulit w gabinecie kosmetycznym.
Stosując zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej, można również odroczyć w czasie lub całkowicie zrezygnować z operacji w związku z urazami i zwyrodnieniami stawów. Fala uderzeniowa poprawi stan pacjenta z różnymi schorzeniami. Należą do nich m.in.:
- ból w barku i nadgarstku;
- kolano skoczka, czyli uszkodzenie więzadła rzepki;
- ból ścięgien, np. związany z łokciem tenisisty lub golfisty;
- ból po urazach kończyn i okolic stawu biodrowego i pachwin;
- ostrogi piętowe;
- problemy ze ścięgnem Achillesa.
2. Przeciwwskazania do fali uderzeniowej
Fala uderzeniowa ma niewiele przeciwwskazań. Nie należy jednak o nich zapominać, ponieważ możemy pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie powinien być wykonywany, jeżeli pacjent ma problemy z krzepliwością krwi. Ponadto z zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie mogą korzystać kobiety w ciąży).
Teoretycznie zabieg fali uderzeniowej może być wykonywany w czasie ciąży, jeśli nie jest stosowany bezpośrednio w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ponieważ wówczas nie ma dowodów na jego szkodliwe działanie. Przeciwwskazanie, do fali uderzeniowej jest również osteoporoza w zaawansowanym stadium i leczenie z wykorzystaniem sterydów. Jeżeli jesteśmy mocno przeziębieni i doskwiera nam wysoka temperatura, należy poczekać z zabiegami fali uderzeniowej, aż objawy ustąpią.
3. Głębokość wnikania fali uderzeniowej
Fala uderzeniowa ma różną moc. To jak silna jest fala uderzeniowa, jaki jest czas trwania zabiegu oraz głębokość wnikania fali uderzeniowej w głąb ciała jest indywidualnie dobierane do każdego pacjenta w zależności od jego potrzeb.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy po terapii czynnikami wzrostu można stosować zabiegi z fali uderzeniowej? - odpowiada mgr Arkadiusz Piotr Martyniuk
- Czy fala uderzeniowa służy również do rozbicia pięty Haglunda? - odpowiada lek. Tomasz Stawski
- Czy zabiegi falą uderzeniową pomogą na ból stopy? - odpowiada mgr Paweł Czarnocki
Jeszcze do niedawna fala uderzeniowa była stosowana głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Falę dźwiękową w fizjoterapii zaczęto stosować dość niedawno. Okazało się bowiem, że skutkiem ubocznym rozkruszania kamieni nerkowych było również złagodzenie bólu i innych dolegliwości związanych z układem ruchowym.
Początkowo fala uderzeniowa była wykorzystywana w leczeniu i rehabilitowaniu sportowców, a dopiero później zaczęto stosować falę uderzeniową w ogólnodostępnej terapii. Zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są wykonywane zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu. W sumie wykonuje się ok. 5-6 zabiegów z wykorzystaniem fali uderzeniowej, które trwają po kilka minut.