Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Farbowanie włosów w ciąży - niebezpieczny amoniak, naturalna koloryzacja, etapy ciąży

Avatar placeholder
23.04.2021 11:48
Farbowanie włosów w ciąży może wywołać alergię u płodu ze względu na zawartość amoniaku w farbie
Farbowanie włosów w ciąży może wywołać alergię u płodu ze względu na zawartość amoniaku w farbie (Grafika / Shutterstock)

Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. Całe nasze ciało dostosowuje się niejako do potrzeb nowego życia, które rozwija się w naszym łonie. Zasadniczej zmianie ulega także prowadzony tryb życia. Wiele kobiet porzuca ulubione zabiegi upiększające, w tym farbowanie włosów w ciąży, martwiąc się, że może w ten sposób zaszkodzić dziecku. Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

spis treści

1. Niebezpieczny amoniak przy koloryzacji

Wokół zabiegu koloryzacji włosów w ciąży narosło sporo mitów, a niektóre z nich ocierają się o granice absurdu. Jeden z nich głosi, że może mieć ona wpływ na kolor włosów nienarodzonego jeszcze malucha. Nie jest to oczywiście prawdą, jednak wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa farbowania włosów w ciąży są całkowicie uzasadnione – w końcu to, co wpływa na matkę nie pozostaje obojętne wobec jej dziecka.

W składzie farb często bowiem znajdują się substancje, które mogą zagrażać zdrowemu rozwojowi naszej pociechy. Największe niebezpieczeństwo wynikające z farbowania włosów w ciąży, zarówno dla niezwykle wrażliwej w tym czasie mamy, jak i dla malucha, stwarza często wykorzystywany podczas produkcji farb amoniak, który wydziela charakterystyczny, niezwykle silny zapach.

Przypuszcza się, że wdychanie jego oparów przez matkę może skutkować pojawieniem się u nienarodzonego jeszcze dziecka alergii, natomiast u kobiety – nieprzyjemnych mdłości i wymiotów oraz podrażnień, nawet jeśli nie występowały one podczas farbowania włosów przed zajściem w ciążę.

Zobacz film: "Jak farbować włosy w domowych warunkach?"
Jak przedłużyć kolor farbowanych włosów
Jak przedłużyć kolor farbowanych włosów [10 zdjęć]

Bezpośrednio po koloryzacji włosy cechują się intensywną barwą i pięknym połyskiem. Niestety działanie

zobacz galerię

2. Farbowanie włosów w ciąży

Współcześnie nie jest to tak wielki problem, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Panie mają dziś do dyspozycji farby do włosów bez amoniaku. Zamiast niego są wykorzystywane substancje niestwarzające takiego zagrożenia, często pochodzenia roślinnego.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, a farbowanie włosów w ciąży to konieczność, to warto sięgnąć po łagodne środki koloryzujące, takie jak szamponetki, płukanki czy tonery.

W wielu salonach odchodzi się od tradycyjnych farb na rzecz nieszkodliwych dla zdrowia ziół. Popularność zaczynają zdobywać od dawna cieszące się uznaniem na Wschodzie mieszanki henny, indygo oraz amli, które połączone w różnych proporcjach mogą nadać włosom praktycznie każdy odcień, a do tego są o wiele mniej inwazyjne, dlatego nie uszkadzają struktury włosa. Sprawiają natomiast, że stają się one zdrowsze, nabierają połysku i uodparniają się na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych.

Ich stosowanie jest wskazane przede wszystkim wtedy, kiedy nasze włosy są suche i łamliwe. Z tych właśnie względów rezygnacja z tradycyjnych farb do włosów na rzecz ziołowych preparatów jest zalecana nie tylko jako farbowanie w włosów w ciąży.

Czytaj więcej

3. Czy można farbować włosy będąc w ciąży?

Lekarze odradzają kobietom farbowanie włosów w ciąży - przede wszystkim w pierwszym trymestrze ciąży. Dlaczego? Otóż w ciągu pierwszych trzech miesięcy rozwijają się najważniejsze organy naszego dziecka, w tym układ nerwowy, dlatego – nawet jeśli badania nie dowiodły negatywnego wpływu koloryzacji na płód, lepiej dmuchać na zimne.

W kolejnych miesiącach możemy już pozwolić sobie na koloryzację, jednak farbowanie włosów w domu odłóżmy do momentu, w którym dziecko przyjdzie już na świat. Podczas ciąży rozważniej będzie skorzystać z usług specjalisty, najlepiej w dobrze klimatyzowanym salonie.

Zanim zasiądziemy w fotelu, koniecznie poinformujmy fryzjera o naszym stanie. Będzie on mógł dobrać łagodniejsze preparaty do koloryzacji włosów pozbawione wspomnianego amoniaku i zminimalizuje kontakt farby ze skórą głowy, która w tym czasie jest o wiele bardziej podatna na podrażnienia.

Jeżeli koloryzacja całej długości włosów nadal wydaje nam się zbyt wielkim ryzykiem, to warto zastanowić się nad modnymi refleksami lub wykonaniem balejażu, dzięki któremu nieestetyczne odrosty nie będą tak widoczne, a kontakt z farbą zostanie ograniczony.

Metoda ta jest bardziej wskazana także z innego powodu. Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka, mogą sprawić, że efekty koloryzacji będą odmienne od założonych lub kolor w ogóle się „nie przyjmie”.

Podczas gdy farbowanie włosów w ciąży ma zarówno swoich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników, poddawanie się innego typu zabiegom upiększającym przez kobiety spodziewające się dziecka powinno być zdecydowanie ograniczone.

Chodzi tu przede wszystkim o solarium czy zabiegi laserowe. Ich inwazyjność jest znacznie większa niż ma to miejsce w przypadku koloryzacji włosów, dlatego decydując się na nie, możemy narazić naszą małą pociechę na poważne niebezpieczeństwo.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze