Trwa ładowanie...

Garb nosa

Czy chirurgia plastyczna jest bezpieczna u dzieci? to dla wielu z nas powód do narzekań i kompleksów. Tak naprawdę nos, centrum naszej twarzy, bardzo rzadko ma idealny kształt. Nie podoba nam się, kiedy mamy zbyt duży garb nosa, wystające płatki nosa, kiedy sam nos jest zbyt duży lub zbyt mały. Na swoje nosy najczęściej narzekają kobiety i to one decydują się na operacyjne poprawienie nosa, czyli rynoplastykę. Przed taką decyzją należy jednak wziąć pod uwagę możliwe powikłania, a także koszty takiej operacji.

spis treści
Garb nosa
Garb nosa

Mówiąc o zabiegach chirurgii plastycznej u dzieci, ma się zwykle na myśli korygowanie wad wrodzonych,

zobacz galerię

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

1. Co przed operacją garbu nosa?

Przede wszystkim zastanów się dobrze nad swoją decyzją o operacji nosa. Garb nosa bardzo często nadaje twarzy charakter. Jeśli przeszkadza tylko właścicielce i w rzeczywistości jest bardzo mało widoczny, bardzo często zdarza się, że otoczenie nie zauważa zmiany po operacji.

Kiedy już podejmiesz decyzję, że operacja plastyczna nosa jest ci niezbędna, musisz skonsultować swoje oczekiwania z chirurgiem plastycznym. Pomniejszony garb nosa może nie zmienić wyglądu twojej twarzy w taki sposób, w jaki byś chciała. Zbyt wygórowane oczekiwania to jedne z częstszych problemów przy tego typu operacjach. Wielu chirurgów plastycznych odmawia przeprowadzenia operacji, jeśli zauważy, że oczekiwania pacjentki są zbyt wygórowane. Oprócz tego, chirurg plastyczny będzie chciał porozmawiać o twoim zdrowiu, uczuleniach, przebytych urazach i historii operacji plastycznych nosa, jeśli już masz takie za sobą. Oceni także stan twojej skóry i kości.

2. Jak wygląda plastyka nosa?

Rynoplastyka garbu nosa to operacja plastyczna wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, po podaniu pacjentowi także leków uspokajających. Po nacięciu i odsłonięciu, garb nosa jest usuwany z użyciem specjalnego pilnika, nożyc lub dłuta. Jeśli nie ma w planach poprawek czubka nosa czy wielkości nosa, rana jest zaszywana. Brzmi to może niezbyt skomplikowanie, ale tak naprawdę operacje nosa są jednymi z najtrudniejszych operacji plastycznych i wymagają od chirurga dużego doświadczenia i umiejętności.

3. Co po plastyce nosa?

Ze szpitala możesz wyjść już w dniu operacji. Rekonwalescencja to około 2 tygodnie w domu – w tym czasie trzeba dbać o opatrunek i dużo odpoczywać. Śpij z uniesioną głową. Plastyka nosa ma swoją cenę w postaci dyskomfortu, opuchlizny i bólów głowy. Zazwyczaj jednak mijają po kilku dniach.

Możliwe powikłania po korekcji garbu nosa:

 • obrzęk nosa,
 • infekcje pooperacyjne,
 • krwawienie,
 • blizny,
 • problemy z oddychaniem,
 • problemy z węchem,
 • nadmierne skrócenie nosa,
 • zniekształcenie czubka nosa,
 • zapadnięcie skrzydełek nosa.

4. Inne operacje plastyczne nosa

Chirurgia nosa to nie tylko zmniejszanie garbu nosa, to także:

 • operacyjne zmniejszanie lub powiększanie nosa,
 • operacje kosmetyczne korygujące czubek nosa,
 • operacje korygujące skrzydełka nosa,
 • operacja zmieniająca kąt pomiędzy nosem a górną wargą,
 • operacja krzywej przegrody nosowej,
 • operacja udrożnienia przegród nosowych.

Lekko wystający garb nosa bardzo często nie jest nawet zauważany przez otoczenie. „Orli nos” z kolei kojarzy się ze zdecydowaną osobowością i silnym charakterem. Mimo to, wiele kobiet decyduje się na operacje plastyczne nosa. Jeśli także się nad tym zastanawiasz, weź pod uwagę wszystkie zalety i wady takiego rozwiązania, a także możliwe komplikacje po operacji.

Następny artykuł: Zmniejszenie nosa
Garb nosa
Garb nosa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.