Trwa ładowanie...

Golenie miejsc intymnych – historia, sposoby

Usuwanie owłosienia z okolic intymnych to dzisiaj niezbędna czynność. Nie wyobrażamy sobie sezonu letniego bez tego zabiegu. Niestety skóra wielu z nas ulega bardzo łatwo podrażnieniom. Czy istnieje jakiś standaryzowany sposób na skuteczne golenie miejsc intymnych tak, by nasza skóra była wolna od włosków i jednocześnie miękka oraz gładka? Oczywiście, że tak. Istnieją zasady, które pomogą nam uniknąć depilacyjnego dyskomfortu.

Zobacz film: "Depilacja laserowa"

spis treści

1. Golenie miejsc intymnych – historia

Golenie miejsc intymnych było już znane w starożytności. Do depilacji szczególną uwagę przywiązywano w Egipcie, Grecji oraz Rzymie. W dawnych czasach do golenia miejsc intymnych używano między innymi oszlifowanych kamieni, ostrych muszelek czy wosku z żywicy z dodatkiem wody, cukru, oliwy oraz miodu. W Egipcie golenie miejsc intymnych nie było przeprowadzane tylko ze względów higienicznych, lecz także kulturowych i religijnych. Wierzono, że we włosach zakorzenione jest zło. Dlatego golono również skórę głowy. W przypadku kapłanek brak owłosienia oznaczał czystość. Całościowej depilacji poddawano się w Indiach przed ślubem.

W krajach arabskich także stosowano golenie miejsc intymnych. Do tej czynności używano silnie skręconej, jedwabnej nici. Tak zwane nitkowanie pozwalało dokładnie usuwać zarost istniejący na twarzy.

W średniowieczu zaprzestano różnych technik depilacyjnych. Tendencja dążyła do zakrywania wstydliwych części ciała. Golenie miejsc intymnych stało się poniekąd tematem tabu. Moda na usuwanie zbędnych włosków powróciła w XVIII wieku, jednak w początkach XX wieku osiągnęła swój szczyt rozwojowy. Od tego momentu gładkie ciało było propagowane przez gwiazdy kina, muzyki i oczywiście przez kolorową prasę.

Golenie miejsc intymnych czasem warto zlecić specjaliście
Golenie miejsc intymnych czasem warto zlecić specjaliście

Współcześnie widok owłosionych kobiecych nóg budzi wiele kontrowersji. Podobnie jest z okolicami intymnymi. Taka prezencja wydaje się być mało estetyczna. Dlatego golenie miejsc intymnych nie stanowi już dla nikogo tematu tabu.

Sposoby na wrastające włoski po depilacji
Sposoby na wrastające włoski po depilacji [10 zdjęć]

Wrastające po depilacji włoski wyglądają bardzo nieestetycznie i mogą być trudne do zredukowania. Co...

zobacz galerię

2. Golenie miejsc intymnych – sposoby

Korzystanie z maszynki do golenia jest jednym z najszybszych i najprostszych sposobów usuwających zbędne owłosienie. Skóra okolic bikini jest niezwykle delikatna i tym samym podatna na wszelkie podrażnienia. Golenie miejsc intymnych powinno odbywać się z kierunkiem wzrostu włosa. W ten sposób nie doprowadzimy do nagłego przerwania tkanki skórnej. Włoski łonowe niektórych kobiet mają tendencję do wrastania. Przez to może pojawić się zapalenie mieszków włosowych. Aby uniknąć takiej sytuacji, trzeba koniecznie usunąć je pęsetą. Częste nawilżanie miejsc intymnych wpłynie dobroczynnie na podrażnioną skórę. Po zabiegu koniecznie należy użyć preparatu łagodzącego podrażnienia. Niektóre kosmetyki posiadają składniki, które znacznie opóźniają wzrost  niechcianych włosów.

To też warto wiedzieć

Golenie miejsc intymnych wymaga maszynki ze zwiększoną ilością ostrzy. Dzięki temu o wiele precyzyjniej będzie nam manewrować maszynką. Alternatywą dla golenia miejsc intymnych maszynką jest depilacja woskiem, usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą kremów, plastrów, a także laserowa depilacja, której zadaniem jest stałe usunięcie niechcianych włosków.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.