Trwa ładowanie...

Higiena intymna

Avatar placeholder
22.01.2019 09:18
Higiena intymna
Higiena intymna

Higiena intymna nie tylko odświeża, ale również zapobiega infekcjom dróg rodnych. Jak powinna wyglądać? Istnieje kilka zasad dotyczących higieny intymnej, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się zdrowiem i świeżością. Pamiętaj, aby podmywać się 2 razy dziennie od okolicy łonowej do odbytu, myć się ciepłą wodą, stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej. Czego unikać? Noszenia obcisłej bielizny, używania gąbek i myjek (bardzo łatwo stają się siedliskiem bakterii), stosowania dezodorantów do higieny intymnej.

spis treści

1. Higiena intymna podczas miesiączki

Miesiączka, czyli tak zwany „okres”, to regularne złuszczenie nabłonka macicy. Każda dziewczyna i kobieta, która ma menstruację, stoi przed wyborem: tampony czy podpaski.

Tampon - zdjęcia
Tampon - zdjęcia

Tampony pomagają utrzymać prawidłową higienę w czasie menstruacji.

zobacz galerię
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Obydwa rodzaje produktów mają swoje wady i zalety. Jednak istotniejsza od stosowanych środków jest higiena podczas miesiączki. Nawet najlepsze tampony czy podpaski nie zastąpią regularnego mycia okolic intymnych. Dokładne oczyszczanie narządów płciowych jest ważne nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn.

Jest wiele zwolenniczek tamponów, które nie odznaczają się pod ubraniami i przez stosujące je kobiety są uważane za wygodniejsze. Jednak wiele kobiet nie wyobraża sobie umieszczania tamponów w pochwie i preferuje nieinwazyjne podpaski. Ponadto niektóre z nich obawiają się, że przez stosowanie tamponów mogą mieć syndrom szoku toksycznego. Jest to rzeczywiście możliwe, jeśli tampon nie jest wymieniany regularnie, co 4-6 godzin. Dlatego też nie powinno się nakładać ich na noc.

Objawy syndromu szoku toksycznego to:

  • wysoka gorączka,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • silne bóle mięśni,
  • uczucie słabości, zawroty głowy,
  • wysypka.

W razie wystąpienia któregoś z tych symptomów należy wyjąć tampon i skontaktować się z lekarzem.

Przed zmianą tamponów lub podpasek należy umyć ręce. Jeśli kobieta jest w domu, powinna umyć okolice intymne łagodnym płynem przeznaczonym do higieny intymnej. Będąc poza domem, warto mieć w torebce chusteczki do higieny intymnej. Są one lekko wilgotne i pozwalają szybko się odświeżyć. Niektóre z nich można spłukać w toalecie (ale nie więcej niż dwie naraz). Istotne jest częste zmienianie tamponów i podpasek, zwykle co 4-6 godzin. Jeżeli jednak podpaska jest nasiąknięta krwią lub przecieka, należy ją wymienić wcześniej. Regularne mycie lub odświeżanie się chusteczką oraz częsta zmiana tamponów i podpasek nie tylko zapobiegają nieprzyjemnemu zapachowi, ale i zmniejszają ryzyko infekcji.

2. Higiena intymna mężczyzn

Panowie także powinni poświęcać dużo uwagi utrzymywaniu swoich narządów płciowych w nienagannym stanie. W sklepach dostępne są żele do higieny intymnej przeznaczone właśnie dla mężczyzn. Jednak nawet najlepszy środek nie wystarczy. Konieczne jest także zastosowanie się do poniższych wskazówek:

  • Mycie należy zacząć od odsłonięcia żołędzi przez odciągnięcie napletka.
  • Żołądź należy opłukać pod ciepłą wodą, kierując się od czubka poza napletek.
  • Następnie należy zmyć biały nalot gromadzący się pod napletkiem. W jego skład wchodzą: pot, łój, sperma i resztki moczu.
  • Nie powinno się stosować gąbek ani myjek.
  • Wskazane jest używanie żeli do higieny zamiast mydła.
  • Warto zrezygnować z obcisłej bielizny.
  • Podczas mycia należy obserwować narządy płciowe. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy udać się do lekarza.

Miesiączka to trudny czas dla kobiety. Wiele kobiet w czasie menstruacji ma skurcze brzucha i czuje się nieatrakcyjnie. Jednak właściwa higiena intymna pozwala czuć się pewnie i świeżo. Pielęgnacja okolic intymnych to zadanie nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn. Staranne i regularne mycie się pomaga uniknąć infekcji i wpływa pozytywnie na samopoczucie i pewność siebie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze