Trwa ładowanie...

Hygge – filozofia. Hygge a moda i życie codzienne

Zapanowała moda na hygge. Ale czym w ogóle jest hygge? Skąd się wywodzi? Jak sprawić, aby w naszym domu zagościło hygge? Otóż hygge to komfort, wygoda i przytulna atmosfera. Mianem hygge określa się równowagę, bezpieczeństwo i szczęście. Koncepcja hygge narodziła się w Skandynawii, a konkretnie w Danii.

Zobacz film: "WP Express. Siedzący tryb życia"

spis treści

1. Hygge – filozofia

Co to jest hygge? Słowo hygge oznacza wygodę. Można je tłumaczyć także jako przytulność, błogostan, komfort wewnętrznej równowagi i harmonii społeczeństwie. Hygge nie jest wartością materialną. Charakteryzuje się minimalizmem, ciepłem i spokojem.

Hygge to ciepły pokój, rodzinne spotkania na święta. Hygge to choinkowe lampki, świece ciepły koc czy duńskie drożdżówki z cynamonem. Hygge to rzeczy, których nie powinno się sobie odmawiać.

Hygge jest uważane za hołubienie przeciętności, ale czy przeciętność jest zła? Hygge jest kojarzona z klasą średnią, jednak w Danii uważa się, że jest ona obecna w każdej klasie społecznej. Hygge ma przynosić szczęście, a co ciekawe Duńczycy od wielu lat przodują w rankingach najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Hygge powstało w państwie opiekuńczym jakim jest Dania. Wychowanie w takim modelu sprawiło, że Duńczycy są narodem otwartym, czującym się bezpiecznie oraz ufnym wobec innych ludzi. Duńczycy są bardzo gościnni, a poza tym mają bardzo duże poczucie wspólnoty w relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Duńczycy z przyjemnością spotkają się w domu.

2. Hygge – moda

Skąd się wzięła moda na hygge? Obecnie panuje moda na Skandynawię, dlatego też hygge zyskało taką popularność. Hygge to sztuka tworzenia miejsc przytulnych, miejsc w których czujemy się swobodnie i „u siebie”. Hygge powoduje, ze miejsce staje się ciche, spokojne i pozwala nam na odpoczęcie od zgiełku dnia codziennego. Hygge tworzy rytuały. Filozofia hygge pozwoli nam odnajdywać szczęście w małych rzeczach czy przypadkowych spotkaniach.

3. Hygge – życie codzienne

Jak wprowadzić hygge w życie codzienne? Po pierwsze niech wszyscy domownicy zaczną spędzać czas wspólnie. Wyłączcie telewizor, pójdźcie do kuchni, przygotujcie razem obiad lub kolację. Rozmawiajcie. Angażujcie dzieci w życie codzienne.

Jak być hygge w inny sposób? Spotykajcie się ze znajomymi w domu. A jeżeli nie potraficie gotować poproście o to znajomych. Czerpcie przyjemność z bycia razem.

Nasz dom również może być bardziej hygge. Jeżeli mamy kominek, rozpalmy go. Na sofie rozłóżmy miękkie koce, poduszki. Zapalmy świece, lampki. Ustawmy zdjęcia na komodzie a wokół nich tony książek. Światło powinno być przygaszone, ciepłe i rozproszone.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.