Implanty ceramiczne
Implanty - zdjęcia to implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Jest to substancja bardzo przypominająca naturalną tkankę zębów, odporna na ścieranie i o wysokiej biozgodności z tkankami ludzkimi. Od lat jest ona stosowana w protezach stawu biodrowego. Ten materiał jest najczęściej wykorzystywany do wykonywania koron ze względu na jego estetykę, ale równie dobrze sprawdza się jako implant pełnoceramiczny. Tego rodzaju implanty są implantami jednofazowymi.
1. Wszczepianie implantów ceramicznych
Implanty ceramiczne są implantami jednofazowymi. Oznacza to, że ich wszczepianie to zwykle tylko jedna wizyta i jeden zabieg. Implant wszczepia się w znieczuleniu miejscowym i od razu można obciążać go koroną lub mostem. Powracanie do pełnego zdrowia nie jest długie, szczególnie jeśli porównamy zabieg do wszczepiania implantów dwufazowych, wymagających trzech zabiegów podczas trzech kolejnych wizyt. Implanty z masy ceramicznej są przede wszystkim w pełni biozgodne z tkankami ludzkimi. Nie odnotowano żadnych przypadków nadwrażliwości na tę substancję, co zdarzyło się w przypadku tytanu (mimo że jest to metal uznawany za biozgodny). Ważną zaletą implantów ceramicznych jest zgodność, która wpływa na zdrowie dziąseł je otaczających. Ceramika w mniejszym stopniu niż inne materiały czy nawet naturalne szkliwo zębów przyciąga płytkę nazębną, która pod wpływem reakcji w jamie ustnej zamienia się w kamień nazębny i zagraża zdrowiu dziąseł. Wiąże się to także z mniejszym ryzykiem, że implant się nie przyjmie (zagrożenie to zwiększają choroby dziąseł i przyzębia). Wygląd implantów cyrkonowych jest także dość istotny, mimo iż implantu praktycznie nie widać spod dziąsła. Z czasem może dojść do niewielkiego obniżenia się linii dziąseł, co w przypadku implantów metalowych oznacza widoczną szarą, metalową linię na linii dziąsła u podstawy zęba. Jest to szczególnie nieestetyczne w przypadku przednich zębów. Elementy ceramiczne są wykorzystywane w wytwarzaniu bardzo estetycznych koron, które nie tylko wyglądają jak zęby, ale także przepuszczają światło w podobny sposób.
Tego rodzaju implanty nie są wrażliwe na zmiany temperatury i nie mają wpływu na odczuwane smaki. Tlenek cyrkonu oprócz tego nie przewodzi prądu i nie reaguje z żadnymi innymi materiałami używanymi w dentystyce.
2. Implanty ceramiczne a metalowe
Wadą implantów ceramicznych jest fakt, że są one podatne na reakcję hydrolizy, co oznacza, że mogą absorbować wodę i w efekcie osłabnąć i się złamać. Nie zdarzy się to w przypadku implantów metalowych. Implanty tytanowe są zwykle uznawane za stabilniejsze i mocniejsze niż implanty ceramiczne.
Efekt estetyczny jest natomiast lepszy w przypadku białych, naturalnie wyglądających implantów ceramicznych. Tytanowe implanty mają szarawy kolor, który może być widoczny w przypadku obniżania się linii dziąseł lub w przypadku bardzo cienkiej tkanki dziąseł.
Oba rodzaje implantów, które oferuje stomatologia estetyczna – cyrkonowe i tytanowe – równie szybko i dobrze integrują się z kością. W przypadku implantów tytanowych odnotowuje się rzadkie przypadki nadwrażliwości na ten metal.