Trwa ładowanie...

Implanty ceramiczne

Implanty - zdjęcia to implanty wykonane z tlenku cyrkonu. Jest to substancja bardzo przypominająca naturalną tkankę zębów, odporna na ścieranie i o wysokiej biozgodności z tkankami ludzkimi. Od lat jest ona stosowana w protezach stawu biodrowego. Ten materiał jest najczęściej wykorzystywany do wykonywania koron ze względu na jego estetykę, ale równie dobrze sprawdza się jako implant pełnoceramiczny. Tego rodzaju implantyimplantami jednofazowymi.

Zobacz film: "Najważniejsze informacje o implantach zębowych"

spis treści

1. Wszczepianie implantów ceramicznych

Implanty ceramiczne
Implanty ceramiczne

Na zdjęciu dysk, dzięki któremu z odlewu powstaną implanty zębów.

zobacz galerię

Implanty ceramiczne są implantami jednofazowymi. Oznacza to, że ich wszczepianie to zwykle tylko jedna wizyta i jeden zabieg. Implant wszczepia się w znieczuleniu miejscowym i od razu można obciążać go koroną lub mostem. Powracanie do pełnego zdrowia nie jest długie, szczególnie jeśli porównamy zabieg do wszczepiania implantów dwufazowych, wymagających trzech zabiegów podczas trzech kolejnych wizyt. Implanty z masy ceramicznej są przede wszystkim w pełni biozgodne z tkankami ludzkimi. Nie odnotowano żadnych przypadków nadwrażliwości na tę substancję, co zdarzyło się w przypadku tytanu (mimo że jest to metal uznawany za biozgodny). Ważną zaletą implantów ceramicznych jest zgodność, która wpływa na zdrowie dziąseł je otaczających. Ceramika w mniejszym stopniu niż inne materiały czy nawet naturalne szkliwo zębów przyciąga płytkę nazębną, która pod wpływem reakcji w jamie ustnej zamienia się w kamień nazębny i zagraża zdrowiu dziąseł. Wiąże się to także z mniejszym ryzykiem, że implant się nie przyjmie (zagrożenie to zwiększają choroby dziąseł i przyzębia). Wygląd implantów cyrkonowych jest także dość istotny, mimo iż implantu praktycznie nie widać spod dziąsła. Z czasem może dojść do niewielkiego obniżenia się linii dziąseł, co w przypadku implantów metalowych oznacza widoczną szarą, metalową linię na linii dziąsła u podstawy zęba. Jest to szczególnie nieestetyczne w przypadku przednich zębów. Elementy ceramiczne są wykorzystywane w wytwarzaniu bardzo estetycznych koron, które nie tylko wyglądają jak zęby, ale także przepuszczają światło w podobny sposób.

Tego rodzaju implanty nie są wrażliwe na zmiany temperatury i nie mają wpływu na odczuwane smaki. Tlenek cyrkonu oprócz tego nie przewodzi prądu i nie reaguje z żadnymi innymi materiałami używanymi w dentystyce.

2. Implanty ceramiczne a metalowe

Wadą implantów ceramicznych jest fakt, że są one podatne na reakcję hydrolizy, co oznacza, że mogą absorbować wodę i w efekcie osłabnąć i się złamać. Nie zdarzy się to w przypadku implantów metalowych. Implanty tytanowe są zwykle uznawane za stabilniejsze i mocniejsze niż implanty ceramiczne.

Efekt estetyczny jest natomiast lepszy w przypadku białych, naturalnie wyglądających implantów ceramicznych. Tytanowe implanty mają szarawy kolor, który może być widoczny w przypadku obniżania się linii dziąseł lub w przypadku bardzo cienkiej tkanki dziąseł.

Oba rodzaje implantów, które oferuje stomatologia estetyczna – cyrkonowe i tytanowe – równie szybko i dobrze integrują się z kością. W przypadku implantów tytanowych odnotowuje się rzadkie przypadki nadwrażliwości na ten metal.

Następny artykuł: Higiena jamy ustnej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.