Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Implanty cyrkonowe

Avatar placeholder
Anna Szozda 23.08.2016 09:16
Implanty cyrkonowe
Implanty cyrkonowe

Implanty cyrkonowe to alternatywa dla droższych implantów tytanowych. Są to implanty wykonane z porcelany na bazie tlenku cyrkonu. Ich zaletą jest fakt, że nie zawierają nawet śladowych ilości metali, które niestety mogą uczulać lub powodować nadwrażliwość. Są przy tym bardzo mocne, odporne na ścieranie i mają naturalny wygląd. Tlenek cyrkonu jest bardzo bezpieczną substancją, stosowaną także od lat w produkcji protez stawu biodrowego.

spis treści

1. Jak stosuje się implanty cyrkonowe?

Tlenek cyrkonu jest wykonywany do produkcji implantów, a także koron zębów i mostów. Implanty cyrkonowe mogą odbudowywać utracone zęby przednie (na co pozwala ich estetyczny wygląd), jak i zęby tylne (na co pozwala ich wytrzymałość). Wiele osób, ze względu na cenę, decyduje się jednak na podbudowy zębów bocznych wykonane ze stali. Mają one gorszy wygląd i niższą cenę.

Przed założeniem implantu robi się specjalne pomiary, obecnie z użyciem najnowocześniejszych technik. Także produkowanie implantów jest oparte na nowoczesnych technologiach komputerowych. Bywa, że konieczna jest odbudowa kości przed wszczepieniem implantu. Pierwszym krokiem jest wstawienie samego implantu i odczekanie – około 3 miesiące, jeśli implant jest w żuchwie i 6 miesięcy, jeśli jest w szczęce. Dopiero po tym czasie nakłada się korony lub mosty.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Zalety implantów cyrkonowych

Implanty porcelanowe na bazie tlenku cyrkonu mają bardzo estetyczny wygląd, zbliżony do naturalnych zębów. Odbijają one światło w identyczny sposób jak naturalne zęby. Są one także dość mocne, nie trzeba się obawiać, że ząb wykonany z tej substancji niespodziewanie się złamie (według producentów potrafią wytrzymać nawet trzykrotnie większe obciążenie niż pojawia się w jamie ustnej podczas żucia). Tego rodzaju implanty są także wyjątkowo niepodatne na ścieranie i stabilne, a także odporne na zmiany temperatury ze względu na słabe przewodnictwo. Są także odporne na działanie kwasowego środowiska. Ich stabilność jest jednak nieco mniejsza niż implantów tytanowych. Przy implantach ceramicznych konieczna bywa odbudowa kości, niezbędna do ustabilizowania nowego zęba. Wstawienie takiego implantu może okazać się niepowodzeniem, ale nie powoduje to żadnych powikłań w postaci stanu zapalnego, bólu czy utraty kości.

Implanty cyrkonowe są biozgodne, co oznacza, że nie wywołują uczuleń i nie podrażniają. Tlenek cyrkonu jest wykorzystywany także przy produkcji protez biodrowych, co potwierdza bezpieczeństwo jego stosowania. Jeśli weźmiemy pod uwagę alternatywę - tytan, uważany za bezpieczny metal, wywołuje on u niewielkiego odsetka pacjentów reakcję alergiczną lub nadwrażliwość. Może to być jednak spowodowane niewielkimi domieszkami innych metali znajdującymi się w implancie.

Kolejną zaletą implantów ceramicznych na bazie cyrkonu jest fakt, że osadzanie się na nich bakterii i płytki nazębnej jest dużo wolniejsze niż na innych zębach i innych rodzajach implantów. Nie wywołują one także problemów z zanikiem kości i retrakcją dziąseł, co może się zdarzyć w przypadku implantów metalowych.

Implant cyrkonowy to koszt około tysiąca złotych.

Następny artykuł: Implanty jednofazowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze