Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Implanty jednofazowe

Avatar placeholder
23.08.2016 09:16
Implanty jednofazowe
Implanty jednofazowe

Implanty jednofazowe są mniej inwazyjną metodą uzupełniania braków zębowych niż tradycyjne rozwiązania. Ich wprowadzanie do szczęki wymaga tylko jednego zabiegu, w odróżnieniu od implantów dwufazowych, które po wprowadzeniu są zaszywane i dopiero kilku miesiącach osteointegracji może być na nie zakładana korona lub most. Implanty jednofazowe są zrobione z tytanu, co sprawia, że są bardzo trwałe. Są to także implanty z możliwością natychmiastowego obciążenia. Znaczy to, że niepotrzebne są rozwiązania tymczasowe, od razu zakłada się docelowy most lub koronę.

spis treści

1. Jak wygląda zabieg wstawiania implantu jednofazowego?

Przed zabiegiem konieczna jest dokładna konsultacja stomatologiczna. Wykonywane są też badania (zwykle radiologiczne), mające na celu ocenę grubości i gęstości kości w miejscu braku zęba. Przeciwwskazaniem jest zbyt słaba kość w miejscu planowanego implantu lub ogólnie zły stan zdrowia. Lekarz ocenia także stan tkanek miękkich, ułożenie zębów, stan zdrowia zębów, ilość kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Ważne jest także, czy pacjent choruje na choroby przyzębia, takie jak paradontoza. Przed badaniem wykonuje się również badanie krwi, czyli morfologię krwi z rozmazem, OB, czas krwawienia i krzepnięcia, poziom glukozy, HbS, hormony TSH, T3, T4 oraz wapń, sód i potas w surowicy. Można się spodziewać gorszego przyjęcia wszczepu u osób palących oraz cierpiących na osteoporozę. Pacjent musi poinformować lekarza o ewentualnych uczuleniach na środki przeciwbólowe.

Aby dobrze zaplanować wszczepienie implantu, należy zbadać także okolice planowanego wszczepu. Lekarz bada wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego, a także grubość otaczających go tkanek miękkich. Ważna jest także ocena miejsca między zębami górnymi i dolnymi oraz sąsiadującymi z miejscem wszczepienia implantu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Cały zabieg wszczepiania implantu można przeprowadzić na jednej wizycie. Zabieg wprowadzania implantu do kości wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Można go przeprowadzić od razu po usunięciu lub utracie zęba. Miejsce, gdzie ma być wprowadzony ząb jest dokładnie osuszane, po czym zaczyna się wiercenie – przez tkankę miękką dziąsła i przez kość. Otwór jest niewielki, nie przecina się także tkanki dziąsła skalpelem. Po wyjęciu wiertła, do kości wprowadza się specjalny wkręt, który wkręca się w kość zgodnie z ruchem wskazówek zegara (aby go wyjąć, stomatolog wykręca go w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara). Implant wprowadza się w taki sam sposób. Dziąsło nie wymaga zszywania, a po zabiegu rzadko pojawiają się dolegliwości w postaci bólu lub obrzęku.

2. Implanty jednofazowe a dwufazowe

Stomatologia estetyczna oferuje dziś zakładanie implantów jedno- i dwufazowych. Implanty dwufazowe mają dwie części: część korzeniową i koronową. W pierwszej fazie zakładania implantu, część korzeniowa jest wprowadzana do kości i zaszywana, aby uległa osteointegracji. Dopiero po kilku miesiącach można zakładać śrubę gojącą, która przez około tydzień formuje dziąsło pod przyszłą część koronową. Wtedy można już dodać koronę lub most, uzupełniające ubytki. W porównaniu z implantami jednofazowymi, cały proces zabiegu i rekonwalescencji jest znacznie dłuższy. Także inwazyjność tej metody jest większa (chociażby dlatego, że po wszyciu pierwszej części implantu trzeba go później odsłonić). Efekty obu zabiegów są podobne.

Następny artykuł: Implanty ceramiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze