Grzywka - zasady doboru do kształtu twarzy
Zmiana fryzury jest najczęstszym pomysłem na odświeżenie wyglądu. Skracanie i stosowanie metod przedłużanie włosów, trwała koloryzacja włosów, pasemka lub balayage – to tylko kilka propozycji oferowanych przez salony fryzjerskie. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zmianę image'u jest zrobienie grzywki. To, czy powinnaś wybrać grzywkę prostą, asymetryczną – zakrywającą całe czoło, czy grzywkę na bok, zależy od kształtu twarzy.
1. Grzywka - zasady doboru do kształtu twarzy
1.1. Grzywka - twarz owalna
Jeżeli twoja twarz jest pociągła i wąska, jesteś posiadaczką twarzy owalnej. Cechami charakterystycznymi tego typu urody są również: zaokrąglona linia szczęki, wydatne kości policzkowe i szerokie czoło. Kształt twarzy przypomina odwrócone jajo – najszersza jest w okolicy kości policzkowych, a linia włosów często jest zaokrąglona.
Są to idealne proporcje twarzy, do których nie będzie problemu z dobraniem grzywki, ponieważ pasuje do niej prawie kazda propozycja. Jednak, gdy twoja twarz nie jest idealnie owalna, np. masz zaokrąglone policzki, to posiadanie krótkiej grzywki podkreśli ten mankament urody. W tym przypadku idealne grzywki to takie, które będą zaczesane na bok w połączeniu z półdługą fryzurą. Zwróć również uwagę na odległość między oczami – wąsko osadzone oczy najlepiej skoryguje pełna grzywka, zakrywającą brwi.
1.2. Grzywka - twarz serce
Twarz w kształcie serca to taka, która przypomina kształt owalny, jednak poniżej kości policzkowych zwęża się i zakończony jest spiczastą brodą. Długość twarzy w kształcie serca przekracza jej szerokość, a najszerszym jej elementem są kości policzkowe. Czoło i linia szczęki są stożkowate.
Aby podkreślić rysy twarzy i ukryć niedociągnięcia urody, nalezy wybierać grzywki zaczesane na bok i zachodzące na policzki. Krótkie fryzury zwrócą uwagę na szerokie czoło, unikaj więc wszystkich cięć akcentujących górne partie twarzy. Niewłaściwie dobrana grzywka sprawi, że twarz optycznie się wydłuży, a broda wyda się węższa niż w rzeczywistości.
1.3. Grzywka - twarz kwadratowa
Charakterystyczne dla twarzy kwadratowej są równe proporcje, czyli zbliżona długość i szerokość twarzy. Czoło, kości policzkowe i linia szczęki również mają zbliżoną szerokość. Dodatkowo, szczęka jest szeroka i zbliżona kształtem do kwadratu, a linia włosów jest najczęściej prosta. Jeżeli chodzi o idealne fryzury, powinnaś postawić na cieniowanie lub długie fryzury damskie typu bob, jednak w wyborze grzywki masz wolną rękę.
Ten kształt twarzy, dzięki mocno zaznaczonej szczęce, jest bardzo atrakcyjny, a atrakcyjność tę dodatkowo podkreślisz wybierając długie grzywki zebrane na bok. Inną ciekawą opcją jest długa, cienka grzywka – w połączeniu z fryzurą dodającą twarzy objętości złagodzi ona ostre rysy kwadratowej twarzy i wizualnie ją wydłuży. Unikaj zaokrąglonych cięć i grzywki sięgającej linii szczęki.
1.4. Grzywka - Twarz okrągła
Do tego typy twarzy nie pasuje każdy rodzaj grzywki. Jeżeli twoja twarz ma taką samą długość jak szerokość, linia szczęki jest zaokrąglona i pełna, a kości policzkowe są najszerszym elementem twarzy, oznacza to, że jesteś posiadaczką twarzy okrągłej. W większości przypadków będziesz miała okrągłą linię włosów, chociaż nie jest to regułą. W celu dopasowania fryzury do kształtu twarzy wygładź włosy po bokach i wydłuż twarz, dodając im objętości na czubku głowy.
Unikaj okrągłych, geometrycznych kształtów, które podkreślą mankamenty twojej urody. Niekorzystnie będzie prezentowała się również równa grzywka zakrywająca całe czoło i nachodząca na brwi. Najlepszym wyborem będzie długie, cieniowane cięcie, które delikatnie obejmie policzki, wizualnie zmniejszając krągłość twarzy.