Trwa ładowanie...

Grzywka - zasady doboru do kształtu twarzy

Zmiana fryzury jest najczęstszym pomysłem na odświeżenie wyglądu. Skracanie i stosowanie metod przedłużanie włosów, trwała koloryzacja włosów, pasemka lub balayage – to tylko kilka propozycji oferowanych przez salony fryzjerskie. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zmianę image'u jest zrobienie grzywki. To, czy powinnaś wybrać grzywkę prostą, asymetryczną – zakrywającą całe czoło, czy grzywkę na bok, zależy od kształtu twarzy.

spis treści

1. Grzywka - zasady doboru do kształtu twarzy

1.1. Grzywka - twarz owalna

Jeżeli twoja twarz jest pociągła i wąska, jesteś posiadaczką twarzy owalnej. Cechami charakterystycznymi tego typu urody są również: zaokrąglona linia szczęki, wydatne kości policzkowe i szerokie czoło. Kształt twarzy przypomina odwrócone jajo – najszersza jest w okolicy kości policzkowych, a linia włosów często jest zaokrąglona.

Zobacz film: "Sprytny sposób na samodzielne skrócenie grzywki"

Są to idealne proporcje twarzy, do których nie będzie problemu z dobraniem grzywki, ponieważ pasuje do niej prawie kazda propozycja. Jednak, gdy twoja twarz nie jest idealnie owalna, np. masz zaokrąglone policzki, to posiadanie krótkiej grzywki podkreśli ten mankament urody. W tym przypadku idealne grzywki to takie, które będą zaczesane na bok w połączeniu z półdługą fryzurą. Zwróć również uwagę na odległość między oczami – wąsko osadzone oczy najlepiej skoryguje pełna grzywka, zakrywającą brwi.

Włosy krótkie z grzywką - galeria
Włosy krótkie z grzywką - galeria [7 zdjęć]

Nie każdej kobiecie pasują krótkie fryzury z grzywką. Takie uczesanie najczęściej polecane jest posiadaczkom

zobacz galerię

1.2. Grzywka - twarz serce

Twarz w kształcie serca to taka, która przypomina kształt owalny, jednak poniżej kości policzkowych zwęża się i zakończony jest spiczastą brodą. Długość twarzy w kształcie serca przekracza jej szerokość, a najszerszym jej elementem są kości policzkowe. Czoło i linia szczęki są stożkowate.

Aby podkreślić rysy twarzy i ukryć niedociągnięcia urody, nalezy wybierać grzywki zaczesane na bok i zachodzące na policzki. Krótkie fryzury zwrócą uwagę na szerokie czoło, unikaj więc wszystkich cięć akcentujących górne partie twarzy. Niewłaściwie dobrana grzywka sprawi, że twarz optycznie się wydłuży, a broda wyda się węższa niż w rzeczywistości.

1.3. Grzywka - twarz kwadratowa

Charakterystyczne dla twarzy kwadratowej są równe proporcje, czyli zbliżona długość i szerokość twarzy. Czoło, kości policzkowe i linia szczęki również mają zbliżoną szerokość. Dodatkowo, szczęka jest szeroka i zbliżona kształtem do kwadratu, a linia włosów jest najczęściej prosta. Jeżeli chodzi o idealne fryzury, powinnaś postawić na cieniowanie lub długie fryzury damskie typu bob, jednak w wyborze grzywki masz wolną rękę.

Ten kształt twarzy, dzięki mocno zaznaczonej szczęce, jest bardzo atrakcyjny, a atrakcyjność tę dodatkowo podkreślisz wybierając długie grzywki zebrane na bok. Inną ciekawą opcją jest długa, cienka grzywka – w połączeniu z fryzurą dodającą twarzy objętości złagodzi ona ostre rysy kwadratowej twarzy i wizualnie ją wydłuży. Unikaj zaokrąglonych cięć i grzywki sięgającej linii szczęki.

Zobacz także:

1.4. Grzywka - Twarz okrągła

Do tego typy twarzy nie pasuje każdy rodzaj grzywki. Jeżeli twoja twarz ma taką samą długość jak szerokość, linia szczęki jest zaokrąglona i pełna, a kości policzkowe są najszerszym elementem twarzy, oznacza to, że jesteś posiadaczką twarzy okrągłej. W większości przypadków będziesz miała okrągłą linię włosów, chociaż nie jest to regułą. W celu dopasowania fryzury do kształtu twarzy wygładź włosy po bokach i wydłuż twarz, dodając im objętości na czubku głowy.

Unikaj okrągłych, geometrycznych kształtów, które podkreślą mankamenty twojej urody. Niekorzystnie będzie prezentowała się również równa grzywka zakrywająca całe czoło i nachodząca na brwi. Najlepszym wyborem będzie długie, cieniowane cięcie, które delikatnie obejmie policzki, wizualnie zmniejszając krągłość twarzy.

Dobranie odpowiedniej grzywki zależy od kształtu naszej twarzy
Dobranie odpowiedniej grzywki zależy od kształtu naszej twarzy (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.