Trwa ładowanie...

Eyeliner - jak używać, rodzaje

Wiele kobiet zastanawia się, jak namalować kreskę eyelinerem. Co zrobić, by kreska była równa i wydobywała naturalne piękno oka? Kreski wykonane eyelinerem to typ makijażu, który nigdy nie wychodzi z mody i pasuje prawie w każdej sytuacji. Jeśli użyjesz go jako jedynej ozdoby swojej powieki, będzie to idealny pomysł na delikatny makijaż do pracy. Możesz jednak połączyć kreskę namalowaną eyelinerem z cieniami i uzyskać dokonały makijaż na wieczór.

Zobacz film: "Subtelny makijaż w kilku prostych krokach"

spis treści

1. Jak używać eyelinera?

Eyeliner to kosmetyk przeznaczony do makijażu zarówno dolnej, jaki i górnej powieki. Od kredki różni się tym, że ma bardziej płynną konsystencję. Dzięki eyelinerowi możliwe jest namalowanie cieniutkich kresek wzdłuż linii rzęs.

Każdy, nawet dobry, eyeliner wymaga nałożenia na powiekę odpowiedniego podkładu. Po rozsmarowaniu na powiece fluidu, należy nałożyć na nią puder matujący. Wtedy kreska wykonana eyelinerem jest trwalsza i dłużej się utrzyma.

Makijaż oka zacznij od obrysowania wewnętrznego kącika oka (w tym miejscu kreska powinna być najcieńsza, najgrubszy punkt kreski powinien znajdować się przy zewnętrznym kąciku). Obrysowane powieki możesz zakończyć, wyciągając lekko kreskę poza zewnętrzny kącik oka, wywijając ja ku górze i zwężając w charakterystyczny dzióbek.

Makijaż oka
Makijaż oka

Malowanie oczu eyelinerem wymaga wprawy. Dzięki metodzie prób i błędów nabędziemy umiejętności robienia

zobacz galerię

Oto kilka wskazówek, jak namalować kreskę eyelinerem:

 • Obrysowanie powieki najlepiej wykonaj jednym pewnym pociągnięciem.
 • Rysując kreskę, nie przyciskaj zbyt mocno pędzelka do powieki.
 • Kreska powinna być malowana wyłącznie końcowką aplikatora.
 • Nie zawsze jest możliwe idealne wypełnienie linii rzęs, dlatego efekt możesz skorygować, wypełniając prześwity eyelinerem lub czarną kreską.

Jeśli na początku nie będziesz wiedziała, jak namalować kreskę eyelinerem w profesjonalny sposób, nie powinnaś się przejmować, ponieważ w przypadku tej czynności sprawdza się powiedzenie, że trening czyni mistrza.

2. Rodzaje eyelinerów

Istnieje kilka odmian eyelinerów. Oto najważniejsze z nich:

 • eyeliner z aplikatorem w formie utwardzonej gąbeczki – ma stosunkowo płynną konsystencję, polecany jest dla początkujących,
 • eyeliner z cieniutkim pędzelkiem – ten model pozwala na wykonanie najcieńszych kresek, jednak ze względu na bardzo płynną konsystencję jest polecany osobom, które mają już pewną wprawę w robieniu kresek,
 • eyeliner w słoiczku – jest najbardziej profesjonalnym typem eyelinera. Na rynku dostępny jest we wszystkich kolorach. Eyeliner w słoiczku ma twardą konsystencję, jest trwały, zwykle wodoodporny. Do narysowania kresek eyelinerem w słoiczku niezbędny jest zestaw specjalnych pędzelków wykonanych z włosia końskiego.

Czasem można się spotkać z innym podziałem eyelinerów, który wygląda następująco:

 • eyeliner płynny,
 • eyeliner we flamastrze,
 • eyeliner w kamieniu,
 • eyeliner w żelu,
 • eyeliner z pędzelkiem

Bez względu na to, czy wybierzesz eyeliner w płynie, czy eyeliner w kamieniu, pierwsze jego użycie może stanowić wyzwanie. Nawet jeśli malujesz się od lat i jesteś mistrzynią w robieniu kresek kredką, zastosowanie eyelinera może być z początku nieco trudne. Jeśli za pierwszym i drugim razem ci się nie uda, ćwicz dalej. W końcu dojdziesz do perfekcji i z łatwością namalujesz na powiekach kocie oczy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.