Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Hirszler

Jak pielęgnować ciało?

Jak pielęgnować ciało?
Jak pielęgnować ciało?

Odpowiednia pielęgnacja skóry ciała nie powinna ograniczać się jedynie do codziennej higieny osobistej. Każdego dnia powinniśmy wcierać w skórę preparaty silnie nawilżające, np. oliwki, balsamy i kremy do ciała. Dbanie o wygląd skóry ciała jest koniecznością. Przecież starzeniu się ulega nie tylko skóra w obrębie twarzy.

1. Co powinnaś wiedzieć o skórze ciała?

Spa we własnym domu - galeria
Spa we własnym domu - galeria [6 zdjęć]

Nasza skóra potrzebuje szczególnej troski zarówno zimą, jak i latem, kiedy jest narażona na podrażnienia

zobacz galerię

Procesy odnowy skóry ciała są znacznie wolniejsze niż te w obrębie cery. Podobnie jak skóra twarzy, skóra na naszym ciele może być wrażliwa, sucha lub normalna. Choć mogłoby się wydawać, że skóra ciała jest znacznie odporniejsza niż skóra twarzy, to jednak często może ona ulec podrażnieniu w wyniku działania danego kosmetyku. Warto obserwować skórę na ciele. Jeżeli po zastosowaniu jakiegoś preparatu zauważymy, że robi się ona zaczerwieniona bądź odczuwamy pieczenie, może to świadczyć o jej podrażnieniu. Jeżeli po zastosowaniu danego kosmetyku zaobserwujesz na skórze jakieś niepokojące objawy – zrezygnuj z jego dalszego stosowania. Typowymi substancjami, które mogą być przyczyną takiej reakcji skóry, są z reguły:

  • kompozycje zapachowe,
  • olejki eteryczne,
  • duża zawartość substancji chemicznych.
Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Do mycia stosuj specjalne żele i kremy o łagodnym dla skóry pH. Unikaj zwykłych mydeł w kostce, gdyż mogą one podrażnić i znacznie wysuszyć skórę. Po każdej kąpieli obowiązkowo powinnaś nakładać preparat nawilżający. Dzięki temu skóra będzie dobrze nawilżona, elastyczna, a procesy jej starzenia zostaną spowolnione. Pamiętaj, że systematyczne nawilżanie skóry zapewni jej gładkość i jędrność na długi czas.

2. Jakie kosmetyki wybierać?

Obecnie na rynku możemy wybierać kosmetyki do ciała wśród wielu rozmaitych produktów. Istnieją różne balsamy nawilżające, regenerujące, ujędrniające, a nawet wygładzające. Jakie są główne składniki kosmetyków? Obecnie w kosmetykach zdecydowanie ogranicza się ilość składników chemicznych, a zamiast tego zastępuje się je substancjami organicznymi. Ponadto na każdym kosmetyku powinna być lista obecnych w jego składzie surowców kosmetycznych. Dzięki temu możesz sprawdzić, co zawiera twój balsam do ciała. Coraz więcej firm produkuje kosmetyki zawierające naturalne składniki pochodzenia roślinnego, które nie zawierają w swoim składzie substancji chemicznych. Produkty typowo naturalne mają niestety też minusy. Składniki roślinne mogą być gorzej tolerowane przez skórę i są niekiedy przyczyną alergii. Dlatego przed wyborem takiego produktu warto zdobyć jego próbkę i go przetestować. Nie obawiaj się produktów, które zawierają jakieś składniki chemiczne. Zanim zostaną one dopuszczone do użytku, są dokładnie testowane. Ponadto z reguły są one lepiej tolerowane przez skórę niż typowe substancje naturalne.

Podstaw pielęgnacji ciała uczymy się już od wczesnych lat młodości. Na początku obserwujemy, w jaki sposób nasze matki pielęgnują swoją skórę i podbieramy im kosmetyki. Obecnie technologia kosmetyczna szeroko się rozwinęła i mamy do wyboru naprawdę wiele dobrych preparatów, które możemy dobrać odpowiednio do typu skóry. Nigdy nie zapominajmy o pielęgnacji całego ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze