Trwa ładowanie...

Pielęgnacja skóry latem

Latem twoja cera jest narażona na działanie wielu szkodliwych czynników - promieniowanie UV, poparzenia słoneczne, nadmierne wysuszenie. Skóra nie ma łatwo. W tym czasie warto szczególnie o nią zadbać. Skuteczna i systematyczna pielęgnacja skóry jest konieczna. Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli ustrzec się przed skutkiem działania szkodliwych czynników.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Szkodliwe promieniowanie UV

Wyróżnia się trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC.

  • Promieniowanie UVC

Jest niebezpieczne nie tylko dla skóry, ale nawet dla życia. Działa bakteriobójczo. Jednak w życiu codziennym nie mamy z nim styczności. Nie dociera bowiem do warstwy ziemi. Zatrzymywane jest w stratosferze przez warstwę ozonową.

  • Promieniowanie UVA

Dociera ze światłem słonecznym do ziemi. Ich działania bezpośrednio nie odczuwamy, jednak mają one właściwości penetracyjne. Wnikają w nasz organizm i wywołują nieodwracalne zmiany. Promienie UVA działa szkodliwie na fibroblasty i naczynia kapilarne, które znajdują się w skórze właściwej. Wpływa też niekorzystnie na włókna kolagenowe i elastynowe tkanki łącznej. Te zmiany są przyczyną powstawania wolnych rodników. Promieniowanie UVA odpowiada za starzenie się skóry, wywołuje reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Poza tym może wywoływać nowotwory skóry. Ten typ promieniowania znajdziemy w solariach i gabinetach kosmetycznych.

  • Promieniowanie UVB

Dociera do ziemi w znacznie mniejszeh ilości niż UVA. Przenika ono do powierzchniowych warstw skóry, ponieważ odbijane jest przez warstwę rogową. Tylko mała ich część dociera do głębszych partii. Wówczas wywołuje rumień i przyspiesza produkcję melaniny w organizmie. Promieniowanie UVB działa na keratynocyty i komórki Langerhansa.

2. Skóra jako naturalna ochrona przed szkodliwymi czynnikami

Skóra człowieka umie sama się bronić przed szkodliwym promieniowaniem UV. Systemem obronnym jest synteza kwasu urokanowego. Pod wpływem promieni światła w pocie człowieka pojawia się większe stężenie tego związku. W ten sposób organizm broni się przed szkodliwymi promieniami UVB.

Do kolejnej naturalnej metody obrony organizmu zaliczymy stymulacje podziałów komórkowych. Zrogowaciała warstwa naskórka zostaje pogrubiona i promienie UV mają utrudniony dostęp do organizmu. Jednak to opalenizna jest najwidoczniejszą obroną przed promieniowaniem słonecznym. Dochodzi wówczas do syntezy pigmentu skóry, melaniny. Melanina to naturalny filtr UV. Pochłania promienie i zmniejsza skutki promieniowania.

3. Jak wygląda pielęgnacja skóry latem?

Filtr UV

Z uwagi na szkodliwość promieniowania zaczęto wzbogacać nim większość kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji skóry. Na opakowaniu kosmetyku powinien znajdować się odpowiedni współczynnik ochrony przed promieniowaniem. Filtry chronią skórę przed poparzeniem słonecznym. Należy pamiętać, że nie wszystkie preparaty w rónym stopniu chronią przed promieniowaniem UVA i przed UVB. Jeżeli ktoś chce uzyskac efekt opalenizny, może stosować kosmetyki pochłaniające tylko promieniowanie UVB.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.