Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Solarium - zasady mądrego opalania, bezpieczne opalanie

Avatar placeholder
Amelia Śledzik 23.04.2021 16:46
Solarium - zasady mądrego opalania, bezpieczne opalanie
Solarium - zasady mądrego opalania, bezpieczne opalanie

Jeśli nie masz czasu lub cierpliwości, aby leżeć na plaży i wygrzewać się na słońcu, solarium może być dla ciebie alternatywą. Warto z niego skorzystać również zimą, kiedy cierpimy z powodu braku światła. Odpowiednie dawkowanie solarium jest kluczem do pięknie opalonej skóry, gdyż nadmierna ekspozycja na promieniowanie może spowodować groźne choroby skóry. Poniższy artykuł podpowie ci, jak mądrze korzystać z solarium i uniknąć ryzyka zachorowania na nowotwory skóry.

spis treści

1. Solarium - zasady mądrego opalania

Przed rozpoczęciem korzystania z solarium należy określić swój typ skóry, aby dostosować do niego czas opalania.

  • osoby poniżej 16. roku życia nie powinny korzystać z solarium.
  • większość solariów nie zezwala na opalanie, jeśli masz choroby skóry lub wysypkę.
  • niektóre rodzaje leków, takie jak antybiotyki, zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie UV.
  • przed wejściem do kabiny zmyj makijaż i zdejmij biżuterię.
  • noś okulary ochronne do opalania.
  • niektóre salony solarium mają przepisy dotyczące długości i częstotliwości opalania.
Zobacz film: "Czy zostanie wprowadzony zakaz korzystania z solarium do osiemnastego roku życia?"

Komórki skóry w górnej warstwie naskórka produkują barwnik zwany melaniną, który nadaje skórze naturalny kolor. Kiedy skóra jest narażona na promieniowanie UV , produkowane jest więcej melaniny, co powoduje, że skóra ciemnieje.

Sesja w solarium
Sesja w solarium [6 zdjęć]

Przed rozpoczęciem opalania w solarium, warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z tego

zobacz galerię

2. Solarium - bezpieczne opalanie

Korzystanie z solarium jest naprawdę najprostszym sposobem, aby uzyskać ładną opaleniznę. Ponadto, wizyty w solarium poprawiają nastrój: światło stymuluje syntezę endorfin – hormonu szczęścia , które są odpowiedzialne za pozytywne emocje. Wielu wierzy, że solarium jest mniej szkodliwe dla zdrowia niż naturalne opalanie, gdyż solarium wykorzystuje specjalny filtr, który usuwa szkodliwe promieniowanie gamma. To prawda, jednakże korzystanie z solarium nadal wymaga umiaru. Każde podrażnienie skóry, owrzodzenia, trądzik powinny być powodem zaniechania wizyty w solarium.

Istnieje szereg chorób, w przebiegu których słońce nie jest zalecane. Dlatego przed pójściem do solarium najlepiej skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Promieniowanie UVA i promieniowanie UVB stanowią większość promieniowania stosowanego w solarium. Dosięga ono najgłębszych warstw skóry i powoduje:

  • pogorszenie stanu skóry,
  • utratę elastyczności skóry,
  • redukcję poziomu kolagenu,
  • pojawienie się plam i przebarwień.

Duże dawki promieniowania UVA mogą powodować oparzenia, uszkodzenia DNA, będące powodem nowotworów skóry. Niektóre kosmetyki i leki na receptę mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UVA. Należą do nich niektóre antybiotyki, leki na wysokie ciśnienie krwi, leki antydepresyjne, niektóre leki stosowane w chorobach skóry, leki hamujące aktywność układu immunologicznego (stosowane po przeszczepach narządów) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

Korzystanie z solarium przy takich schorzeniach może spowodować poważne oparzenia. Może także wywoływać bolesne swędzenie, wysypkę, przebarwienia na skórze oraz uszkodzenia oczu. Dlatego opalanie w solarium powinno być stosowane z umiarem. Korzystanie z solarium odradzane jest osobom z jasną karnacją i ze skłonnością do powstawania pieprzyków.

Osoby korzystające z solarium powinny być świadome konsekwencji tego sposobu opalania, takich jak przyspieszenie procesów starzenia się skory i powstawania przebarwień skórnych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze