Trwa ładowanie...

Wybór odpowiedniej pasty do zębów

Aby zachować piękne i zdrowe zęby, trzeba przede wszystkim zadbać o codzienną higienę jamy ustnej i dostosować pastę do specyfiki zębów i dziąseł oraz ewentualnych dolegliwości. Oto przegląd past do zębów uwzględniający ich właściwości i zastosowanie.

spis treści

1. Pasta do zębów o działaniu antybakteryjnym

Płytka nazębna tworzy się przez osiadanie resztek jedzenia i bakterii na zębach. Cukry przekształcają się w kwasy i atakują szkliwo, powodując próchnicę. Dziąsła są podrażnione, co wywołuje stany zapalne i choroby przyzębia. Pasta do zębów o wysokiej zawartości chlorheksydyny ma silne działanie antybakteryjne. Oczyszcza jamę ustną, pomaga zwalczać bakterie i zmniejsza ryzyko występowania stanów zapalnych dziąseł. Działanie jest stopniowe i trwa kilka godzin.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Pasta wzmacniająca szkliwo

Wraz z upływem lat szkliwo zużywa się, kruszy i demineralizuje, co jest spowodowane mniejszą ilością i gorszą jakością śliny. To właśnie ślina stale nawilża zęby i dostarcza im wapnia. Dziąsła się kurczą, powodując choroby przyzębia, a zęby zmieniają barwę i tracą blask. Rada: używaj pasty do zębów na bazie nadtlenku wapnia, który remineralizuje szkliwo, likwidując jednocześnie bakterie odpowiedzialne za powstawanie płytki nazębnej i kamienia. Cząsteczka ta ma również działanie wybielające. Dla zwiększenia skuteczności polecane jest potrzymanie przez moment pasty do zębów w jamie ustnej przed jej wypłukaniem.

3. Pasta do zębów wrażliwych

Wrażliwość zębów objawia się krótkimi, silnymi i przeszywającymi bólami, które są wywoływane przez kontakt zębów z pokarmami gorącymi, zimnymi, słodkimi, kwaśnymi, a nawet przez samo szczotkowanie zębów. Wrażliwość zębów często jest związana z odsłonięciem szyjek zębowych. Dziąsła się kurczą i odsłaniają podstawę zęba. Pokarmy poprzez zębinę mają kontakt z nerwem zęba, co wywołuje ból. Rada: używaj żelów lub past o niewielkim działaniu ściernym, zawierających flurinol lub permethol, które, osadzając się na powierzchni zębiny, tworzą warstwę ochronną. Również zawarta w pastach chlorheksydyna ma dobroczynne działanie - likwiduje bakterie i działa jeszcze długo po szczotkowaniu. Dodatkowo pasty do zębów wrażliwych chronią także dziąsła.

4. Pasta wybielająca zęby

Z upływem lat uśmiech blednie, a zęby tracą swoją barwę i ciemnieją. Tak naprawdę winne jest temu szkliwo, które zużywa się i staje się coraz cieńsze, a przez to gorzej odbija światło. Rada: używaj past do wybielania zębów, ale tylko naprzemiennie z klasycznymi pastami do zębów. Pasta wybielająca wygładza powierzchnię zębów, sprawiając, że są bardziej błyszczące i lepiej odbijają światło. Jednak może być stosowana tylko jako uzupełnienie pielęgnacji, nie należy zapominać o równoczesnym używaniu past, które zapewniają kompleksową ochronę zębów. Dodatkowo długotrwałe używanie past wybielających może zwiększyć wrażliwość szkliwa i odsłoniętych szyjek zębowych. Co więcej, pasty wybielające jedynie polerują powierzchnię zębów, nie są jednak w stanie zmienić koloru zębów. Jest to możliwe jedynie poprzez wykonanie odpowiedniego zabiegu w gabinecie dentystycznym - wybielania zębów. Stomatologia estetyczna daje nam również możliwość usuwania kamienia nazębnego, dzięki czemu zęby stają się bielsze.

Wybór odpowiedniej pasty do zębów
Wybór odpowiedniej pasty do zębów
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.