Trwa ładowanie...

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

Pielęgnacja jamy ustnej zapewnia zdrowie zębom i dziąsłom. W trakcie mycia zębów usuwamy płytkę bakteryjną i osady nazębne z powierzchni zębów. Dzięki temu chronimy swoją jamę ustną przed głównym czynnikiem powstawania próchnicy. Dokładne czyszczenie zależy także od naszej szczoteczki.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Kryteria wyboru szczoteczki do zębów

Jesteśmy świadomi, że co jakiś czas powinniśmy wymieniać szczoteczki do zębów. Jednak nie zawsze wiemy, czym się kierować przy wyborze nowej. Szczoteczka do mycia zębów powinna być odpowiednio dobrana, należy wziąć pod uwagę:

  • rozmiar szczoteczki – dobiera się go odpowiednio do wieku,
  • wielkość główki – szczoteczka do zębów dla dzieci ma główkę długości od 2 cm do 2,5 cm, a główka szczoteczki dla dorosłych od 2,5 cm do 3 cm; główka powinna być na tyle mała, aby dotarła do wszystkich zębów; główka musi mieć zaokrąglone brzegi i włosie tuż przy krawędzi,
  • włosie szczoteczki – włosie służy do usuwania kamienia nazębnego, najlepsze są włosia miękkie lub średnie, raczej nie powinno się stosować szczoteczek do zębów z włosiem twardym, ponieważ podrażnia ono dziąsła,
  • rodzaj rączki – długość raczki dla dzieci to od 11 cm do 13cm, a dla dorosłych od 15 cm do 17 cm, najlepiej, kiedy ręka swobodnie mieści się w dłoni, wtedy umożliwia pełne operowanie szczoteczką.

2. Przechowywanie szczoteczki do zębów

  • Nową szczoteczkę przed pierwszym użyciem należy zdezynfekować parząc wrzątkiem lub przez moczenie w środkach bakteriobójczych. Warto co jakiś czas odkażać szczoteczki, których używamy.
  • Po każdym myciu zębów szczoteczka powinna być dokładnie opłukana i wysuszona. Należy ją przechowywać w specjalnym kubku i powinna w nim stać pionowo z włosiem do góry. Dzięki temu szczoteczka dłużej zachowuje swoje właściwości. Ponadto należy pamiętać, że jeśli inne szczoteczki trzymamy w kubku razem z naszą, nie powinny się stykać główkami, aby bakterie się nie wędrowały z jednego włosia do drugiego.
  • Szczoteczkę należy wymieniać co dwa lub trzy miesiące, gdy tylko się pojawią pierwsze oznaki zużycia.

Poza tradycyjną szczoteczką dostępna jest również szczoteczka elektryczna do zębów, która w sposób mechaniczny czyści zęby. O używanie takiej szczoteczki najlepiej zapytać stomatologa.

Pamiętajmy, że pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko mycie zębów, ale także dziąseł, języka i wewnętrznej strony policzków – nie każda szczoteczka elektryczna jest do tego odpowiednia. Ponadto nie zawsze nawet częste mycie zębów usunie kamień nazębny, wtedy konieczna jest stomatologia estetyczna.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.