Trwa ładowanie...

Jak wyglądać młodziej?

Każda z nas marzy o tym, żeby zatrzymać proces starzenia się i jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje, i to nawet z bardzo dobrym skutkiem. Jaki jest sposób na to, by wyglądać młodziej? Czy szybkość starzenia jest w pełni uwarunkowana genetycznie, czy może zależy również od naszego stylu życia? Jeśli mamy wpływ na proces starzenia, to co możemy zrobić, by na długo zachować młody wygląd?

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Wiek rzeczywisty a wiek biologiczny

Zachowanie urody
Zachowanie urody [7 zdjęć]

Każda z nas marzy o tym, żeby jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje z bardzo dobrym skutkiem.

zobacz galerię

Jak wszystkie części naszego ciała, nasza skóra starzeje się wraz z upływem lat i pojawiają się zmarszczki. Jest to normalny, uwarunkowany genetycznie proces. Tymczasem starzenie się zależy również w dużej mierze od czynników zewnętrznych i stylu życia. Szacuje się, że czynniki te odpowiadają za ok. 80% pojawiających się oznak starzenia. To dlatego niektórzy wyglądają na starszych, a inni na młodszych, niż są w rzeczywistości. Które czynniki mogą nam pomóc w zachowaniu młodego wyglądu?

Badanie przeprowadzone na bliźniakach dostarcza ciekawych informacji na temat procesu starzenia. Pielęgniarki ochotniczki zbadały dokładnie 2000 bliźniaków w wieku 70 lat. Ich zadanie polegało na ocenie wizualnej wieku każdego z uczestników. Następnie dla każdego z nich obliczono średni wiek i porównano z ich prawdziwym wiekiem. Wyniki badań wykazały, że główne czynniki, które wpływały na różnicę między wiekiem ocenianym przez pielęgniarki a wiekiem rzeczywistym, to: palenie tytoniu, ekspozycja na słońce i mała masa ciała (niski wskaźnik masy ciała BMI). Pomocne w zachowaniu młodego wyglądu na długi czas okazały się również małżeństwo i wysoki status społeczny.

2. Jak zachować młodość?

Podsumowując, aby zachować młody wygląd, należy rzucić palenie i unikać wszelkiego kontaktu z dymem papierosowym oraz zbyt długiego przesiadywania na słońcu. W przypadku, jeśli spędza się dużo czasu na zewnątrz, trzeba korzystać w kremów z filtrami UVA i UVB (co najmniej faktor 30), gdyż promieniowanie ultrafioletowe znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry.

Warto także dbać o prawidłową masę ciała, a w szczególności nie dopuścić do nadmiernego wychudzenia. Codziennie 5 porcji warzyw dostarczy odpowiednią ilość witamin i minerałów, a szczególnie antyoksydantów, spowalniających proces starzenia. Kwasy tłuszczowe omega-3 także pozytywnie wpłyną na kondycję całego ciała, a szczególnie na nawilżenie skóry. Można je znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś.

Zabiegi korzystnie wpływające na wygląd to:

  • mikrodermabrazja – złuszczanie skóry, co stymuluje regenerację skóry i ułatwia wnikanie niektórych składników w głębsze warstwy skóry;
  • peelingi na ciało – skóra na całym ciele potrzebuje regularnego złuszczania, aby zachować gładkość;
  • specjalistyczne kremy nawilżające, a także zawierające np. kwas hialuronowy, glikol propylenowy oraz glicerynę – jeśli na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, można wspomagać się specjalistycznymi kremami zmniejszającymi oznaki starzenia się;
  • kremy pod oczy – wybierz krem dopasowany do twoich potrzeb, w zależności od tego, czy zmagasz się z opuchlizną pod oczami, czy cieniami pod oczami;
  • kremy na noc z witaminami A i E lub retinolem – nakładane na noc, pozwalają skórze zregenerować się po całym dniu i spowalniają proces starzenia się skóry;
  • skleroterapia – prosty zabieg zmniejszający widoczne na nogach żylaki.

Pamiętaj! Starość to nie jest choroba – to część życia. Ma swoje zalety i wady, z którymi prędzej czy później trzeba się pogodzić.

Mgr Joanna Hirszler
Następny artykuł: Maseczka z płatków owsianych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.