Trwa ładowanie...

Jak zapobiec wypadaniu zębów?

W czasie menopauzy kobiety są bardziej podatne na różnorodne problemy zdrowotne. W tym okresie panie są narażone na częstsze bóle kręgosłupa, kruchość kości, zmiany postawy i deformację kręgosłupa. Ostatnio udowodniono także, że u kobiet w okresie postmenopauzalnym występuje zwiększone prawdopodobieństwo wypadania zębów. Taki scenariusz jest jednak do uniknięcia. Wystarczy trochę bardziej postarać się o higienę jamy ustnej.

1. Menopauza a stan uzębienia

Dbanie o jamę ustną
Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa

zobacz galerię

Naukowcy z USA przeprowadzili badania na grupie 1000 kobiet w okresie postmenopauzalnym. Kobiety były pod stałą obserwacją fachowców przez prawie 5 lat. Okazało się, że 293 uczestniczki badania (28%) cierpiały w tym okresie z powodu nadmiernego wypadania zębów. Wcześniejsze badania sugerowały zależność między menopauzą a ubytkiem zębów związaną ze zmniejszeniem wytrzymałości kości, dopiero te obserwacje potwierdziły przypuszczenia środowiska naukowego. Wpływ menopauzy na stan uzębienia wyjaśnia, dlaczego kobiety tracą zęby szybciej niż mężczyźni mimo lepszego ogólnego stanu jamy ustnej.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Dodatkowo, w wyniku badań odkryto czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wypadania zębów u kobiet. Do nich można zaliczyć palenie, cukrzycę, problemy z wagą i wcześniejsze komplikacje zdrowotne. Takie czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z uzębieniem nawet do 90%.

2. Jak dbać o zęby?

Okres postmenopauzalny to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na dbałość o stan jamy ustnej. Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez zwykłe czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem i czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną. Ważne jest również utrzymywanie dobrych nawyków żywieniowych związanych z unikaniem słodkich potraw i napojów, a także regularne wizyty dentystyczne. Dentyści mogą usunąć kamień nazębny (stomatologia estetyczna zapewnia również inne zabiegi upiększające zęby) oraz – w razie potrzeby – wyleczyć choroby dziąseł. Podstawowa higiena leży jednak w rękach samych kobiet. Jedyna broń potrzebna do walki z wypadaniem zębów to szczoteczka i nitka dentystyczna.

Warto zadbać o wygląd jamy ustnej. Zdrowe zęby wpływają dodatnio na samoocenę. Można, a nawet trzeba zaakceptować zmiany, jakie związane są z menopauzą. Nie znaczy to jednak, że należy zaprzestać starań o dobry wygląd.

Jak zapobiec wypadaniu zębów?
Jak zapobiec wypadaniu zębów?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.