Jaki peeling do twarzy? Peeling enzymatyczny, gommage, peel-off i nie tylko
Peeling do twarzy to jeden z podstawowych elementów pielęgnacyjnych. Regularnie stosowany pomoże zachować dłużej piękną i młodą skórę. Nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni akurat dla ciebie. To, jaki peeling do twarzy wybierzesz, zależy od rodzaju twojej cery. Peeling złuszcza i usuwa martwy naskórek. Umożliwia to szybszą regenerację wierzchniej warstwy skóry, zmniejsza widoczność zmarszczek, wygładza twarz. Oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki odżywcze z kremów, maseczek czy balsamów.
1. Właściwości peelingu do twarzy
Pielęgnacja skóry pozwala zachować dłużej młody i zdrowy wygląd. Skóra 20-letniej dziewczyny ma szybkie zdolności regeneracyjne. Jednak z czasem tempo odnowy naskórka znacznie się obniża. Nawarstwia się twardy naskórek, co czyni skórę twarzy szorstką i nieprzyjemną w dotyku. Żadne kremy nawilżające nie poprawią jej stanu. Pomogą peelingi kosmetyczne.
Peeling do twarzy ściera stare i zrogowaciałe komórki. W ten sposób aktywizuje skórę do szybszej regeneracji, wygładza ją i sprawia, że cera nabiera blasku. Peeling do twarzy rozprowadzany jest za pomocą delikatnych i okrężnych ruchów. Taki masaż poprawia ukrwienie, komórki twarzy dostają więcej tlenu i składników odżywczych. Tak przygotowana skóra jest gotowa do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
2. Rodzaje peelingów do twarzy
Peelingi kosmetyczne to gama zróżnicowanych produktów. To, na jaki peeling do twarzy się zdecydujesz, powinno zależeć od rodzaju twojej cery. Rodzaje peelingów:
- Peeling klasyczny
Peeling do twarzy powinien być drobnoziarnisty. Nie polecamy używania do skóry twarzy peelingów przeznaczonych do całego ciała, ponieważ są one zazwyczaj gruboziarniste. Skóra twarzy to jedno z wrażliwszych i delikatniejszych miejsc. Stosowanie zbyt mocnych kosmetyków może ją podrażnić i doprowadzić do pojawienia się ran. Klasyczne peelingi kosmetyczne przeznaczone są dla osób z cerą tłustą, mieszaną lub normalną.
- Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny przeznaczony jest do twarzy wrażliwej. Bez obaw mogą go stosować osoby z cerą suchą, wrażliwą i naczynkową. Głównym składnikiem preparatów enzymatycznych są, jak nazwa wskazuje, enzymy, na przykład z owoców papai. Enzymy rozpuszczają martwe i zrogowaciałe komórki naskórka, umożliwiając pozbycie się ich. Peeling enzymatyczny stosuje się na suchą skórę, pozostawia się go na kilka minut na twarzy, a następnie spłukuje.
- Peeling gommage
Peeling gommage nakłada się na twarz. Po kilku minutach kosmetyk zasycha i tworzy niby-maseczkę. Peeling usuwa się przez starcie go palcami – stąd jego nazwa: gommage po francusku oznacza ścieranie gumką. Na końcu twarz należy przemyć wodą. Peeling gommage przeznaczony jest do cery normalnej, mieszanej i tłustej.
- Peeling peel off
Peeling peel of konsystencją przypomina galaretkę. Nakłada się go na twarz i zostawia na kilkanaście minut. Preparat zasycha, tworząc przezroczystą, cienką błonę, którą można łatwo ściągnąć palcami. Razem z cienką błoną odchodzą martwe komórki naskórka. Peeling peel off polecany jest osobom z cerą normalną lub mieszaną.