Trwa ładowanie...

Jaki płyn do higieny intymnej?

Higiena intymna kobiety to niezwykle istotna kwestia. W jej utrzymaniu pomagają środki do higieny intymnej, czyli płyny do higieny intymnej, żele intymne, irygatory do higieny intymnej, pianki, oliwki czy kremy. Jednym z najlepszych preparatów są płyny do higieny intymnej. Dzięki nim utrzymany jest m.in. stabilny poziom pH pochwy i chroniona jest flora bakteryjna pochwy. Istnieją także specjalny płyn do higieny intymnej w ciąży i płyn do higieny intymnej po porodzie.

spis treści

1. Środki do higieny intymnej

Higiena intymna kobiety to niezwykle istotny problem. Jej brak powoduje wiele chorób, które dotyczą nie tylko układu rodnego, ale także układu moczowego. W przypadku higieny intymnej istotną rolę odgrywają środki myjące, a do przeprowadzenia tego zabiegu niewskazane są typowe mydła używane do rąk czy też przeznaczone do mycia całego ciała. Kosmetyki do higieny intymnej mają różną postać: żele do higieny intymnej, biożele, mydła, irygatory do higieny intymnej, balsamy, pianki, oliwki, dezodoranty w aerozolu, preparaty w postaci pudru. Niezależnie od formuły muszą spełniać określone wymagania, tj. chronić naturalną florę bakteryjną. Wiąże się to z utrzymaniem stabilnego poziomu pH pochwy. Ponadto dobrze jest, jeśli środki do pielęgnacji okolic intymnych zapobiegają poceniu się i nieprzyjemnemu zapachowi. Powinny także chronić przed odparzeniami i podrażnieniami, jakie często pojawiają się w upalne dni.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Najlepszy płyn do higieny intymnej

Płyn do higieny intymnej, przywracając kwasowość miejsc intymnych, nie może przy tym wysuszać i niszczyć płaszcza lipidowego skóry. Zapewnia odpowiednią wilgoć i natłuszczenie skóry i śluzówki, skutecznie wspiera naturalną ochronę, zabezpiecza przed infekcjami. Receptura płynów do higieny intymnej oparta jest na działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybiczym; składa się ze środków: saponiny i betainy. Z grupy naturalnych detergentów można wyróżnić układy syntetyczne oparte na cukrach, zarówno prostych (glukoza, fruktoza), jak i dwucukrach (sacharoza, laktoza). Są nietoksyczne, dobrze tolerowane przez skórę i śluzówkę. Składnikiem płynu do higieny intymnej jest kwas mlekowy, który pełni rolę łagodnego środka zakwaszającego. Oprócz tego zapewnia właściwe pH, działa przeciwzapalnie i grzybobójczo, zmniejsza ryzyko infekcji.

3. Płyn do higieny intymnej w ciąży

Ciąża to okres, w którym pojawiają się nowe dolegliwości, które wcześniej nie towarzyszyły kobiecie. Duża część kobiet odczuwa w czasie ciąży dolegliwości okolic intymnych. Nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić nawet do poronień i przedwczesnych porodów. U kobiet w ciąży często zdarzają się zakażenia. Jest to skutek zachodzących procesów hormonalnych, które niekorzystnie wpływają na pH pochwy. Ważne jest, aby myjąc okolice miejsc intymnych, nie korzystać z gąbek, które gromadzą bakterie. W czasie ciąży warto stosować płyn do higieny intymnej zawierający kwas mlekowy, ponieważ eliminuje podrażnienia. Płyn do higieny intymnej po porodzie jest również niezmiernie ważny. W okresie połogu następuje powrót organizmu do stanu sprzed ciąży, goją się rany, występuje krwawienie z dróg rodnych. Kobieta po porodzie powinna regularnie myć okolice intymne, szczególnie w miejscu zszytego nacięcia.

Mgr Monika Łapczyńska
Jaki płyn do higieny intymnej?
Jaki płyn do higieny intymnej?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.