Jaki wpływ na dolegliwości bólowe mięśni mają powięzi?
Układ ruchu kojarzy się głównie z szeregiem mięśni, jednak w transferze siły, utrzymywaniu prawidłowej postawy czy sensoryce ważną rolę odgrywają powięzi. Po raz pierwszy opisano je już sto lat temu, jednak dopiero niedawno zainteresowanie nimi wzrosło. Są obecnie przedmiotem wielu badań na całym świecie.
Wiele kwestii nie jest jeszcze jasnych, zbadane fakty wciąż nasuwają kolejne pytania. Wiele dziedzin korzysta z nowych doniesień – medycyna, fizjoterapia, sport, fitness. Wiadomo, że istnieje zależność pomiędzy systemem powięzi i układem nerwowo-mięśniowym, a powięzi mają znaczącą rolę w:
- Utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
- Powstawaniu bólu.
- Transferze siły.
- Wysyłaniu sygnałów do układu nerwowego.
- Wspomaganiu pracy układu naczyniowego i limfatycznego.
Co to oznacza w praktyce?
Powięzi mają duży wpływ na dolegliwości bólowe mięśni, a co za tym idzie – złe samopoczucie wielu pacjentów. Źródło bólu często nie jest jego ogniskiem i zwraca się na to uwagę szczególnie w terapii powięziowej. Do jej skutecznego przeprowadzenia niezbędna jest znajomość anatomii człowieka.
Im lepszy transfer i rozkład siły, tym większe obciążenia może wytrzymać organizm. Dzięki temu łatwiej uniknąć kontuzji. Prawie 90% ruchów polega na rozciąganiu i skracaniu mięśnia, jest to aspekt powięziowy ruchu. Przy odpowiednim treningu możemy znacznie poprawić siłę i osiągane wyniki. Regularne treningi są też bardzo ważne dla naszego ciała. Dzięki nim kształtuje się właściwe czucie ciała oraz świadomość ruchu. Pozwala to znacznie poprawić nasze zdolności motoryczne, a z czasem też wydolność organizmu. Jesteśmy stworzeni do ruchu i powinien być on dla nas komfortowy. Bezruch jest patologią i nie powinno się do tego dopuszczać. Kiedy nie ćwiczymy, równowaga organizmu zostaje zakłócona i przechodzi on w najniższy stan funkcjonowania.
Powięzi są także istotne w terapii bólów kręgosłupa. Często nie są one powodowane jedynie słabymi mięśniami grzbietu i brzucha. Związane są ze zwłókniałymi i zgrubiałymi warstwami powięzi. Mięśnie należy wzmacniać, jednak –zapominając o powięziach – ograniczamy pracę mięśni. Po prawidłowo przeprowadzonej terapii mięśnie odzyskują możliwość pracy w pełnym zakresie ruchu.
Układ naczyniowy jest mocno związany z systemem powięzi, dzięki temu oba układy mogą pracować na odpowiednim poziomie. Każde naczynie limfatyczne oplecione jest powięzią. Każde zwłóknienie czy zgrubienie może powodować utrudnienie przepływu limfy, co z kolei prowadzi do obrzęków. Z drugiej strony –obrzęki mogą wystąpić, kiedy powięź jest zdrowa, w wyniku zaburzonej pracy limfangionu.
Bez wątpienia powięzi to bardzo ciekawy temat i warto bardziej się z nim zapoznać. Mogą mieć one wpływ na rozwój nowych terapii oraz zagadnień ważnych szczególnie dla kinezjologii. Im więcej informacji mają lekarze i fizjoterapeuci, tym lepiej mogą pomagać pacjentom przy leczeniu dolegliwości.