Trwa ładowanie...

Jeżeli nosisz jeden z tych rozmiarów biustonosza, prawdopodobnie popełniasz błąd

Biustonosz to szczególna część garderoby, do której wyboru przykładamy jednak zbyt mało wagi. Wiele pań ma problem z odpowiednim doborem stanika. Według niektórych badań nawet 80 proc. kobiet nosi nieprawidłowo dopasowaną bieliznę. Jak się okazuje, najczęściej sięgamy po dwa rozmiary: 75B i 80C, i właśnie one są zwykle wybierane błędnie.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Powszechnie postrzega się je jako standardowe i w tym tkwi problem. Wiele kobiet nie dowiaduje się, jak powinien leżeć dobrze dobrany biustonosz i jaki rozmiar w rzeczywistości powinny wybierać.

spis treści

1. Skutki źle dobranego biustonosza

Źle dobrana bielizna powoduje dyskomfort oraz negatywnie wpływa na wygląd sylwetki, może też powodować zniekształcenia piersi, a nawet fizycznie je zmniejszać. Oprócz kwestii estetycznych, warto pamiętać o znacznie poważniejszych konsekwencjach zdrowotnych. Nieodpowiednio dobrany stanik może ocierać, uciskać miąższ piersi, zaburzając przepływ krwi i odpływ chłonki. Może także uciskać na nerwy międzyżebrowe lub w tkance piersi, wywołując ból.

Zwłaszcza kobiety karmiące powinny pamiętać o prawidłowym doborze stanika. Uciskający biustonosz może powodować zastój pokarmu, co sprzyja powstawaniu zapalenia piersi oraz ropni.

2. Trzy oznaki, że nosisz stanik w złym rozmiarze

2.1. Obwód biustonosza przesuwa się w górę i w dół

To obwód biustonosza ma za zadanie podtrzymywać biust, a nie ramiączka. Jeśli stanik zapięty na ostatnie haczyki wciąż swobodnie przesuwa się w dół i w górę, oznacza to, że jest za duży. Jeżeli często musisz skracać długość ramiączek lub jeśli wpijają się w skórę, twój biustonosz również jest za duży.

Aby upewnić się, czy nosisz odpowiedni rozmiar, obejrzyj się w lustrze. Jeśli obwód przebiega równo przez plecy, równolegle do podłogi, masz właściwie dobrany rozmiar. Jeżeli pas wygina się do góry lub w dół, potrzebujesz mniejszego stanika.

2.2. Na piersi pojawia się wybrzuszenie

Jeśli widzisz, że piersi „wylewają” się w części przedniej lub po bokach, masz za małe miseczki. Oprócz tego zwróć uwagę, czy połączenie między nimi przylega swobodnie do ciała. Jeśli tak nie jest i łączenie odstaje, należy sięgnąć po większą miseczkę.

2.3. Wszystkie twoje staniki są w jednakowym rozmiarze

Jeśli nosisz bardotkę w rozmiarze 75B, nie oznacza to, że każdy inny rodzaj stanika powinien być koniecznie w tym samym rozmiarze. Należy je dobierać i dopasowywać indywidualnie, dokładnie tak samo, jak w przypadku bluzek czy spodni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.