Kamień nazębny - przyczyny, wpływ na zęby, leczenie
Kamień nazębny to nic innego jak zwapniała płytka nazębna, czyli osad. Osad nazębny jest miękki i łatwo go usunąć, jeśli jednak zmineralizuje się i stanie się twardy, ani zwykła szczoteczka i pasta, ani płyn do płukania jamy ustnej nie pomogą. Trzeba zgłosić się do dentysty, aby ten zastosował skaling (najczęściej skaling ultradźwiękowy) lub piaskowanie, w zależności od ilości kamienia. Kamień na zębach nie występuje tylko u ludzi. Na jego powstawanie narażone są także zwierzęta.
1. Kamień nazębny - przyczyny
Płytka nazębna pojawia się bardzo niedługo po umyciu zębów. Aby zamieniła się w kamień nazębny, potrzeba kilkudziesięciu godzin. Jak miękka płytka nazębnazamienia się w twardy, nie do usunięcia szczoteczką, kamień na zębach? Dzieje się tak za sprawą składu śliny. Zawarte w niej sole minerale reagują z płytką nazębną, mineralizując ją.
2. Kamień nazębny - wpływ na zęby
Zarówno płytka nazębna, jak i kamień są wyjątkowo niezdrowe dla zębów i dziąseł i przyczyniają się do demineralizacji szkliwa. Zawarte w osadzie nazębnym bakterie powodują zakwaszenie środowiska w ustach. Kwasy z kolei wpływają destrukcyjnie na szkliwo zębów, a to powoduje próchnicę. Odkładający się na zębach kamień przyczynia się także do powstawania chorób dziąseł i przyzębia. Choroby dziąseł, takie jak paradontoza, nie mają tylko jednej przyczyny. Oprócz kamienia nazębnego, istnieją także czynniki genetyczne predysponujące do pojawienia się tej choroby. Jednak bez kamienia nazębnego paradontoza raczej się nie pojawia, nawet mimo pewnych predyspozycji. Kamień jest także bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł, a w dalszej kolejności zapalenia przyzębia.
3. Kamień nazębny - leczenie
Kamień nazębny to nie tylko defekt kosmetyczny (często ma ciemny kolor ze względu na dodatkowe osady z herbaty, kawy i papierosów), ale także poważna przyczyna próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego bardzo ważne jest regularne czyszczenie zębów, czyli pozbywanie się osadu, z którego z czasem powstaje kamień nazębny. Aby ograniczyć pojawianie się płytki nazębnej, trzeba myć zęby po każdym posiłku i przed pójściem spać. Konieczne jest także nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami zawierającymi fluor. Korzystne mogą okazać się także stomatologiczne zabiegi profilaktyczne, takie jak lakierowanie zębów, fluoryzacje domowe. Nie zapominajmy także o wizytach kontrolnych u stomatologa raz na pół roku. Niektóre osoby są szczególnie narażone na odkładanie się płytki nazębnej i w efekcie także kamienia nazębnego. Jest to związane z predyspozycjami genetycznymi, a także cukrzycą czy paleniem. Wymaga to od nich jeszcze większej dbałości o higienę jamy ustnej.
Najlepiej przy każdej ilości kamienia nazębnego sprawdza się skaling (obecnie najczęściej używa się metody oczyszczania zębów ultradźwiękami, choć znany jest także np. skaling mechaniczny). Jeśli jest bardzo cienka warstwa kamienia lub problemem jamy ustnej jest głównie osad, stosuje się samo piaskowanie zębów. W szczególnych przypadkach, jeśli kamień zaczął odkładać się poniżej linii dziąseł, konieczne może być jego specjalne oczyszczanie. Na szczęście stomatologia estetyczna radzi sobie bez problemu z takimi przypadkami.