Borowina - co to jest, właściwości lecznicze, kąpiel borowinowa
Kąpiele borowinowe mają cudowny wpływ na nasze zdrowie. Borowina pomaga w leczeniu stanów zapalnych, schorzeń kości, mięśni i stawów. Jest stosowana przy wielu chorobach kobiecych. Ponadto doskonale wpływa na stan skóry, która staje się dzięki niej gładka jak jedwab. Zabiegi z borowiny wykonuje się w wielu ośrodkach w Polsce, jednak z powodzeniem można je stosować samodzielnie w domu.
1. Borowina - co to jest?
Borowina to rodzaj torfu o dużym stopniu przetworzenia przez bakterie. Jego złoża uformowały się 10 tys. lat p.n.e. Najwięcej znajduje się go w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce kąpiele borowinowe zastosowano po raz pierwszy w celach leczniczych w 1858 roku w Krynicy Górskiej.
Borowina zawiera substancje organiczne: kwasy fulwonowe i humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- i mikroelementy. Działa estrogennie, stymulując czynności jajników, dlatego wykorzystywana jest w leczeniu kobiecych chorób. Poza tym zawiera sole wapienne, żelazowe, glinkowe i krzemionkę, które działają przeciwzapalnie, ściągająco, bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Dzięki temu wygładza naskórek i poprawia ukrwienie skóry.
2. Borowina - właściwości lecznicze
Borowina pomaga w:
- chorobach reumatycznych,
- ostrym i przewlekłym stanie zapalnym narządów ruchu: kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa,
- chorobach układu nerwowego, takich jak rwa kulszowa, niedowłady, porażenia,
- chorobach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń,
- chorobach układu pokarmowego, m.in. łagodzi wrzody żołądka, przewlekłe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego,
- chorobach kobiecych, jak nadżerki, stany zapalne przydatków i pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników,
- menopauzie – nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, łagodzi objawy menopauzy (dostępna jest w formie tamponów dopochwowych),
- kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów, ujędrnia skórę.
3. Borowina - przygotowanie kąpieli borowinowej
Kąpiele borowinowe są często stosowane w uzdrowiskach. Ten rodzaj hydroterapii przygotowuje się, mieszając 150 kg borowiny z wodą na gęstą papkę o temperaturze 45 st. C. Taka maź jest ciężka i gęsta, co zwiększa jej korzystne działanie: pobudza skórę i prowokuje ciało do wydalania zbędnych produktów przemiany materii. Błotne zabiegi borowinowe mogą być sporym obciążeniem dla kuracjuszy, dlatego korzystają z nich tylko osoby ze zdrowym układem krążenia. Delikatniejsze są półkąpiele – od pasa w dół, nasiadówki i okłady.
Jak samodzielnie przygotować zdrową kąpiel borowinową? Należy w tym celu użyć rozpuszczalnej w wodzie kostki torfowej lub pasty borowinowej do miejscowych okładów. Folię z borowiną nagrzewa się w wodzie, rozcina się ją i przykłada do chorego miejsca. Później okrywamy je folią, ręcznikiem i kocem. Taki kompres należy zdjąć po 30 minutach. Efekt można zauważyć po stosowaniu borowiny przez 10 dni (później robimy przerwę). Na świeże stłuczenia i stany zapalne robimy okłady z zimnej borowiny.
Przeciwwskazaniami do stosowania borowiny są:
- nowotwór,
- ciąża,
- krwawienia z dróg rodnych,
- żylaki,
- niestabilne ciśnienie,
- ostre stany zapalne,
- choroba wieńcowa,
- urazy kości i stawów w początkowym okresie,
- niewydolność krążenia,
- niewydolność oddechowa,
- nadczynność tarczycy,
- osłabienie i wycieńczenie,
- zbyt młody wiek.
Kąpiele lecznicze z wykorzystaniem borowiny to naturalny sposób na zdrowie, a przy tym, jeśli pamiętamy o przeciwwskazaniach, wyjątkowo bezpieczny.